Harddisk'iniz bozulduysa....!

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden Harddisk'iniz bozulduysa....! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  *g*h*o*s*t*
  Yeni Üye
  Reklam

  Harddisk'iniz bozulduysa....!

  Reklam  Harddisk'iniz bozulduysa....!

  Forum Alev
  Sayın forumalev üyeleri Eğer Harddiskiniz bozuldu ve içindeki bilgiler önemli ise sizde bunları kurtarmak istiyorsanız lütfen benimle irtibata geçiniz...

  NOT : Samsung Harddisk'lerde kurtarma yapabilirim...
 2. 2
  monsther
  Emekli

  --->: Harddisk'iniz bozulduysa....!

  Reklam  hadı canım sen kendı pc nı duzeltttt 3. 3
  by_trojan
  Emekli
  eger hard diskiniz bozulduysa bu yöntemleri deneyin  Bilgisayarınızı dinleyin


  Aslında bilgisayarım beni defalarca disk birleştirme yapmam (defrag) veya verileri kontrol etmem üzerine açılışlarda uyarmıştı. Ama dinlemedim ve "Şimdi vaktim yok, nasıl olsa birşey olmaz." mantığıyla gidip günün birinde mavi ekranımla yüzleştim.

  Başınıza gelecek en kötü şey

  Bu durumda başınıza gelebilecek en kötü şey belki de sabit diskinizde Windows'un açılışını sağlayan sistem dosyalarının yazıldığı bölümün hasar görüp "bad sector" oluşturmasıdır. Bildiğiniz gibi bu bozuk sektörler sabit disk tarafından kullanılamadığı için hata oluşur. Ve bu sektörler açılış sistem dosyalarını da içeriyorsa, hoşgeldin mavi ekran, güle güle Windows!


  Kurtarmanın yolu var

  Elbette verilerinizi kurtarmanın yolları var. En basiti, hasarlı sabit diskinizi çıkarıp başka bir bilgisayara ikincil disk olarak bağlamak ve verileri diğer sağlam diske aktarmak şeklinde. Ancak iş bu noktaya gelmeden alabileceğiniz önlemler ve yapabileceğiniz bazı basit işlemler de var.

  SMART aktif olsun

  Açılımı Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology (Kendini izleme, analiz ve raporlama teknolojisi) olan SMART, sizi olası hatalara karşı bilgilendirir. BIOS ayarlarınızdan gelişmiş özelliklerdeki bu seçeneği aktif hale getirebilirsiniz. Ardından da SMART teknolojisini kullanan bazı araç ve programlarla da hata takibi ve bozulmaların önüne geçmeniz mümkün.

  Hata tespit ve kontrol programları

  Eğer SMART'ı aktif hale getirdiyseniz, diskiniz hakkında işe yarayacak temel bilgileri, ücretsiz olarak indirebileceğiniz DiskCheckup ile elde edebilirsiniz.

  Bir diğer program ise Active Smart. Ufacık boyuna rağmen önemli işler yapabilen bu ücretli programda SmartInfo sekmesinde diskinizin sıcaklığına kadar pek çok detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

  89$ değerindeki SpinRite NTFS, FAT, tüm Linux dosya sistemleri, Novell ve Macintosh üzerinde tarama yapıp hatalı bölümleri tespit etme, hata düzeltme veya hasarlı bölümleri kullanım dışı bırakma gibi işleri gerçekleştirebiliyor.


  Hata tespit ve kontrol programları 2

  Norton Ghost aslında disk hataları için üretilmiş bir yazılım değil. Ancak diskinizin yedeğini alıyor ve farklı bir depolama aygıtına kaydedebiliyor. Çökmelere karşı tedbir için diskinizin zaman zaman alınmış yedeklerinin bir yerlerde tutuluyor olması daha çabuk geri dönüş sağlamak adına faydalı olabilir.

  En bilinen yazılım da Easy Data Recovery. Formatlama, silinme ve çeşitli nedenlerle hasar görme durumlarında devreye giren program, yıllardır en çok tercih edilen kurtarma yazılımlarından birisi.

  Disk çökmesi yaşamamak için alınacak diğer önlemler

  Mekanik aletler oldukları için, diskler çalışma esnasında kendiliğinden veya dış etkenlerden kaynaklanacak bir sebepten ötürü çökebilirler. Bunun önüne geçmek için, az önce okuduğunuz yazılımlar ışığında şu işlemleri yapabilirsiniz;
  • ActiveSmart gibi programlar size disk sıcaklığını verir. Bu veriyi kontrol etmenizde fayda var. Yüksek sıcaklık kalıcı arızalara yol açabilir.
  • Disk ısısı, okuma/yazma işlemlerinin fazla yapılmasından kaynaklanır. Eğer diskiniz üzerinde çok fazla okuma/yazma yapıyorsanız disk fanlarından edinebilirsiniz.
  • Kasa içi sıcaklığı da önemli bir etken olabilir. Uygun soğutma sistemine sahip olduğunuza emin olun.
  • Diskinizin sabit durması ve fazla sarsılmaması önemlidir. Disk veya kasanızı taşırken dikkatli davranın.
  • İyi bir güç kaynağı kullanın. Güç kaynağınızın kasadaki parçaların elektrik ihtiyacını karşıladığına emin olun.
  • Elektrik kesintisi de zaman zaman diskte bozulmalara yol açabilir. Mümkünse kesintisiz güç kaynağı kullanın.
  • Düzenli olarak disk birleştirme (defrag) yapmanız sabit diskinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.
  not alıntıdır 4. 4
  pegasus
  Üye
  eğer yanan hardisklerri tamir edebilrsen sizinle irtibata geçebilirim 120 gb hardiskim yandı... :(

 5. 5
  *g*h*o*s*t*
  Yeni Üye
  Eğer diskin ( samsung Marka ) ise her türlü...Bu arada sen yukarıda demişsin sen önce kendi PC ni düzelt diye ben optik HDD PC ses sistemleri yazıcı notebook tamiri yapıyorum..


 6. 6
  pegasus
  Üye
  bunu ben demedim sadece yanan hardisk dedim ve markasını hatırlamıyorum bakmam lazım

 7. 7
  hisereye
  Yeni Üye
  arkadaş herşeye format at anca öyle kurtarabilirsin yada çöpe at yenisini al

 8. 8
  ejder123
  Usta Üye
  Alıntı hisereye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaş herşeye format at anca öyle kurtarabilirsin yada çöpe at yenisini al
  bende de aynen format at

 9. 9
  *g*h*o*s*t*
  Yeni Üye
  Yanan bi Harddiske yani çalışmayan bi harddiske nasıl format atmayı düşünürsünüz..:D:D:D:D: D


 10. 10
  HEZDIKIM
  Yeni Üye
  yaw *g*h*o*s*t* kardeş bewnim harddiskim dün yandı.. senin itribata geçmek isterim tabii ama sana nasıl mesaj göderiyim bilemedim. buraya yazıyom belki bir ümit ışığ olur :(

 11. 11
  HEZDIKIM
  Yeni Üye

  --->: Harddisk'iniz bozulduysa....!

  Reklam  bu arada adresimi yazıyorum. buradan ulaşsan iyi olur. b------@hotmail.com

 12. 12
  neron 1
  Yeni Üye
  kardes benım hard dısk samsung hard dıskten acaip sesler gelmeye basladı bırden sessızken anıden ses cıkarıyor max blastla tamır edeyım dedım c ye basınca a surucusu cıkıyor yardım edersen sevınırım ses sınırımı bozmayas basladı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi