C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum.

+ Yorum Gönder
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  fero74
  Üye
  Reklam

  C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum.

  Reklam  C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum.

  Forum Alev
  Az önceye kadar normaldi herşey.Şimdi C. ve D. sürücülerine
  girmek için tıkladığımda disk birleştirme faaliyete geçiyor.
  Bunu nasıl kapatabilirim? Teşekküreler..
 2. 2
  dev-genc16
  Emekli

  --->: C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum.

  Reklam  arkadasım sag tıklııp açı denedınmı oda olmazsa bıde sistem geri yükleme yapsan degişcegini sanmıorm ama sansın ıdene belkı olr 3. 3
  fero74
  Üye
  Alıntı dev-genc15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadasım sag tıklııp açı denedınmı oda olmazsa bıde sistem geri yükleme yapsan degişcegini sanmıorm ama sansın ıdene belkı olr
  O şekilde girebiliyorum.İki-Tık giriş yapalım biz yinede.Alışkanlık İki-Tık yapıyorum, resimdeki ekran çıkıyor. Onu kapatmak istiyorum.
  İlgine Teşekkürler;) 4. 4
  ACİL
  Özel Üye
  diskleri birleştirmende fayda var %10 parçalanmış zaten hdd harap olmuş. Yalnız verdiğin resim tuhaf hangi sisteme ait?
  Başlat > tüm programlar > donatılar > sistem araçları > dizk birleştir Bunu hdd kullanıma göre arada bir yapmak lazım.

 5. 5
  fero74
  Üye
  Alıntı alize Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sistem geri yükleme yap olmazsa komut sistemini aç şunu yaz
  chkdsk /c enterle
  chkdsk /d enterle

  restart yap
  chkdsk /c enterle
  chkdsk /d enterle
  bunlar yardımcı olmadı Üstadım.
  Geri yüklemeyide hiç kullanmadığım için hep kapalı tutarım .

  Sistem XP Professional SP2.....


 6. 6
  alize
  Üye
  regsvr32 dfrgsnap.dll
  regsvr32 dfrgui.dll


  çalıştıra bunları yazıp deneyebilirmisin

  akabinde restart yaparak
  buda olmazsa diskin üzerine sağ tıkla paylaşım ve güvenlikten araçlar sürücüdeki hataları denetle yi tıkla çıkan uyarıya evet de bunu her iki disk içinde yap ve restart yap . Pc açıılışında dosya sisteminde hata var ise windpws bunları düzeltmeye çalışacaktır

  üstadım bunarıda bir dene istersen

  Chkdsk

  Dosya sistemini ve dosya sistemi meta verilerini hatalara karşı denetler ve bulduklarının durum raporunu görüntüler. Parametresiz kullanıldığında, chkdsk yalnızca geçerli sürücüdeki diskin durumunu görüntüler. Hataları onarmaz. Hataları onarmak için, /f parametresini de yazmalısınız.
  Önemli
  •Windows Server 2003 Service Pack 1 (SP1) çalıştıran bilgisayarlarda chkdsk komutu, birimi denetlemeden önce otomatik olarak bir gölge kopyasını oluşturur böylece başka bir program veya işlem tarafından kullanılmakta olan birimleri denetleyebilirsiniz. Gölge kopya kullanılarak, chkdsk komutu, kullanılmakta olan birimlerle ilgili gerçek hata raporları oluşturur.
  Ancak Windows Server 2003 SP1 olmayan bilgisayarlarda chkdsk komutunu etkin bir sistem veya önyükleme biriminde ya da kullanılmakta olan bir veri biriminde parametresiz kullanmak, gerçekte varolmayan hataların raporlanmasına neden olabilir. Bunu önlemek üzere birim için açık tanıtıcıları olan tüm program ve işlemleri kapatın.
  Birimleri onarırken (veya Windows Server 2003 SP1 olmayan bilgisayarlarda birimleri denetlerken), chkdsk birimi kilitler; chkdsk tamamlanıncaya kadar birimde depolanan tüm verileri kullanılmaz hale getirir. Kural olarak, chkdsk komutunu yalnızca bozulduğunu bildiğiniz birimlerde çalıştırın. "Kirli" olarak işaretlenmiş birimlerde bilgisayar yeniden başlatıldığında, Windows otomatik olarak chkdsk komutunu çalıştırır.
  Sık sık yeniden başlatılmayan sunucularda, chkdsk komutunu çalıştırmadan önce birimin kirli bitinin ayarlanıp ayarlanmadığını belirlemek için chkntfs veya fsutil dirty query komutunu kullanın.
  •Chkdsk komutunun çalışmasının kesilmesi önerilmez. Bununla birlikte, chkdsk komutunu kesme veya iptal etme, birimde chkdsk çalıştırılmadan önce varolan bozuklukları aynı durumda bırakmaz. Chkdsk komutunu yeniden çalıştırmak birimde kalmış olan bozuklukları onarır.

  Sözdizimi

  chkdsk [Birim:][[Yol] DosyaAdı] [/f] [/v] [/r] [/x] [/i] [/c] [/l[:Boyut]]
  Parametreler

  Birim:
  Sürücü adını (sonunda üst üste iki nokta olarak), bağlama noktasını veya birim adını belirtir.
  [Yol] DosyaAdı
  Yalnızca dosya ayırma tablosu (FAT) ve FAT32 ile kullanın. Chkdsk komutunun parçalanma denetimi yapmasını istediğiniz dosyanın veya dosya kümesinin konumunu ve adını belirtir. Birden çok dosya belirtmek için joker karakterlerini (* ve ?) kullanabilirsiniz.
  /f
  Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
  /v
  Disk denetlendikçe, her dizindeki her dosyanın adını görüntüler.
  /r
  Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.
  /x
  Gerekiyorsa, birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.
  /i
  Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.
  /c
  Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.
  /l[:Boyut]
  Yalnızca NTFS ile kullanın. Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.
  /?
  Komut isteminde yardımı görüntüler.
  Açıklamalar

  •Chkdsk komutunu çalıştırma
  Chkdsk komutunu sabit diskte kullanabilmek için Yöneticiler grubunun üyesi olmanız gerekir.
  •Kilitlenmiş sürücüyü, yeniden başlatma sırasında denetleme
  Chkdsk komutunun disk hatalarını düzeltmesini istiyorsanız, sürücüde açık dosya olmaması gerekir. Açık dosya varsa, aşağıdaki hata iletisi görüntülenir:
  Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like to schedule this volume to be checked the next time the system restarts? (Y/N)
  Bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemeyi seçerseniz, chkdsk bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sürücüyü otomatik olarak denetler ve hataları düzeltir. Sürücü bölümü bir önyükleme bölümüyse, chkdsk sürücüyü denetledikten sonra bilgisayarı otomatik olarak yeniden başlatır.
  Bilgisayarın bir sonraki yeniden başlatılışında denetlenecek olan birimi zamanlamak için chkntfs /c komutunu da kullanabilirsiniz. Birimin kirli bitini (bozulmayı gösteren) ayarlamak için fsutil dirty set komutunu kullanın; böylece, bilgisayar yeniden başlatıldığında Windows chkdsk komutunu çalıştırır.
  •Disk hatalarının raporlanması
  Chkdsk FAT ve NTFS dosya sistemleri için disk alanını ve disk kullanımını inceler. Chkdsk, her iki dosya sistemine özgü bilgileri bir durum raporuyla sunar. Durum raporu, dosya sisteminde bulunmuş hataları gösterir. Chkdsk etkin bölümde /f komut satırı seçeneği olmadan çalıştırılırsa, birimi kilitleyemeyeceğinden yanıltıcı hatalar rapor eder. Chkdsk komutunu, hataları denetlemek üzere tüm disklerde zaman zaman kullanmalısınız.
  •Disk hatalarını düzeltme
  Chkdsk, disk hatalarını yalnızca, /f komut satırı seçeneği belirtilmişse düzeltir. Chkdsk komutunun hataları düzeltmek için sürücüyü kilitleyebilmesi gerekir.
  FAT dosya sistemlerindeki onarımlar genellikle diskin dosya ayırma tablosunu değiştirdiğinden ve kimi zaman veri kaybına neden olduğundan, chkdsk aşağıdakine benzer bir iletiyle sizden onay isteyebilir:
  10 lost allocation units found in 3 chains.
  Convert lost chains to files?
  E tuşuna basarsanız, Windows, her bir kayıp zinciri Filennnn.chk biçiminde adlandırılmış bir dosya olarak kök dizine kaydeder. Chkdsk sonlandığında, gereksinim duyduğunuz verileri içerip içermediklerini görmek için bu dosyaları gözden geçirebilirsiniz. H tuşuna basarsanız Windows diski onarır, ancak kayıp ayırma birimlerinin içeriğini kaydetmez.
  /f komut satırı seçeneğini kullanmazsanız, chkdsk dosyanın onarılması gerekiyorsa bir ileti görüntüler, ancak hataları düzeltmez.
  Chkdsk /f komutunu çok büyük (örneğin, 70 gigabayt) veya çok fazla (örneğin milyonlarca) dosya içeren bir diskte kullanırsanız, chkdsk komutunun çalışmasını tamamlaması çok uzun zaman alabilir. Chkdsk /f komutu onarım tamamlanıncaya kadar denetimi bırakmadığından, bu süre boyunca bilgisayar kullanılamaz.
  •FAT diski denetleme

 7. 7
  ACİL
  Özel Üye
  Diski birleştirmemekte neden ısrar ediyorsun bilmiyorum. Disk neden birleştirilmesi gerektiğini biliyormusun ? Her fırsatta yapılması gereken bişey pc de problem yokki hdd ısrarla kurtar beni diyor.

 8. 8
  fero74
  Üye
  Alıntı ACİLSERVİS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Diski birleştirmemekte neden ısrar ediyorsun bilmiyorum. Disk neden birleştirilmesi gerektiğini biliyormusun ? Her fırsatta yapılması gereken bişey pc de problem yokki hdd ısrarla kurtar beni diyor.
  Üstadım disk birleştirme gerekli değil diyor.Diski birleştirdim yine çıkıyor.

 9. 9
  KemaaLL
  Emekli
  Alıntı fero74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Üstadım disk birleştirme gerekli değil diyor.Diski birleştirdim yine çıkıyor.
  başlata gir çalıştır dedikten sonra CMD yaz.açılan dos penceresinde ayrı ayrı olarak alttakileri aynen uygula ve disklerindeki hataları öncelikle gidermek için ilk adımı at.

  CHKDSK C: /F /R
  CHKDSK D: /F /R

  girdikten sonra sana sistem açılışında başlasınmı sorusunada evet de..bunu yaptıktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.sistem tarama yapmaya başlayacak asla durdurma.bu tarama sonrası sistemin açıldığında bu kez bilgisayarıma gir. önce C ye sağ tıkla özellikler de Araçlar kısmından disk birleştiri seç.ve önce C yi birleştir. daha sonra aynı şekilde D yi birleştir..

  NOT : Disk birleştirme neden önemli derseniz.sürekli olarak HDD ye veri yazıp silerken dosyalar genellikle ayrı partition üzerine kaydolur..bu ayrı ayrı yazma işlemindede aynı tür dosyaların aralarındaki boşluklar HDD okuma hızını direkt olarak etkiler.birleştirme işlemi yapıldığı zaman bu boşluklar tamamen de olmasada büyük bir oranda aynı alana aynı dosyalar toplanır.bu sayede hem veri okuma hızı artar hemde sistem o kadar rahat etmiş olur..


 10. 10
  alize
  Üye
  sistem geri yükleme yap olmazsa komut sistemini aç şunu yaz
  chkdsk /c enterle
  chkdsk /d enterle

  restart yap

  regsvr32 dfrgsnap.dll
  regsvr32 dfrgui.dll

  Üstad bunlarda işe yaramadı. Her açma denememde aynı ekran çıkyor.


  http://dosyam.net/?id=gxe57o

  eğer sorun hala devam ediyorsa burdaki programı indirip çalıştırın sorununuzu çözecektir

 11. 11
  fero74
  Üye

  --->: C:/ ve D:/ Sürücülerime Giremiyorum.

  Reklam  İlgilenen herkese Çok Teşekkür Ederim. Mesele Sağ-Tık menüsünden kaynaklanıyormuş.Sürücü üzerinde Sağ-Tık menüde ilk sıraya nasıl
  olmuşsa "Defrag" eklenmiş. "1-abc.net Right Click Configurator" adlı
  programla Sağ-Tık menüsünden "Defrag" girişini sildim.Mesele halloldu.
  Oysa, daha önce Sağ-Tık menüleriyle ilgili yardımı "Program Sorunları"
  bölümünde istemiştim.Lakin durumdan şikayetçi değilim.Konu hakkında
  bilgi edinmiş oldum.Tekrar Teşekkürler...

 12. 12
  can5855
  Yeni Üye
  D:\System Volume
  Information\_restore{4C00824C-FC37-4F5C-AF31-CAF8E1F7A52B}\RP11\change.log
  Dosya veya dizini, bozuk ve okunmaz durumda Lütfen Chkdsk hizmet programını calıstırın. diyor Chkdsk calıstırdım hiçbişey düzelmedi yardım edecek varsa sevinirim Pc nin ses sisteminde Sorun Var hoporlörden Cıkan ses bulanık cıkor bunun için ne yapmam lazım cvp bekliorum Cvplarsanız sevinirim Pc Windows Xp Version 2002

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi