Çocuklar İçin Çeşitli Drama Örnekleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Drama ile Eğitim Bölümünden Çocuklar İçin Çeşitli Drama Örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Çocuklar İçin Çeşitli Drama Örnekleri

  Reklam  Çocuklar İçin Çeşitli Drama Örnekleri

  Forum Alev
  ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ
  Hayal kurmak ya da bir şeyleri taklit etmek küçük çocukların dünyasının önemli bir parçasıdır. Bu davranışlar en fazla oyun etkinliklerinde gözlemlenir. Drama çocukların çevrelerini keşfetmelerini sağlarken, muhakeme ve problem çözebilme gibi zihinsel becerilerin gelişmesini de destekler. Farklı drama etkinlikleri içinde çocukların dil gelişimi de artar.

  Sosyal ve duygusal davranışlar, planlama ve sorumlulukları kabul etme gibi işbirliği gerektiren durumlar oyun sürecinde gelişir. Çocuk duygu ve düşüncelerini drama yoluyla ifade eder. Çocuk drama yoluyla kendini tanır.

  Dramatik etkinlikler çocukları farklı rollere ve farklı bir etkinliğe katarken, motor gelişimi için elverişli durumlar sağlar. Yaratıcı drama etkinlikleri için yaratılan araç-gereçler çocukların küçük kas becerilerini geliştirir. Araçlar ve materyaller, farklı kaynaklarla oluşturulan deneyimler çocukların estetik beğenilerini geliştirmek için olanaklar sağlar.

  Dramatik deneyimlerin uygun öğrenme sağlayabilmesi için, dikkatlice planlanan çevreye ve uygun seçilen etkinliklere gereksinim vardır.


  Dramatik Oyun ve Rol Oyunu


  Dramatik oyun çocuk tarafından başlatılır. Dramatik oyun çok iyi bir planlamayla ve yaratıcı çevre ile desteklenebilir. Çeşitli araçlar taklit oyunlarını destekler.

  Örnekler:
  Postacı;
  Postacı çantası, posta kutusu, mektup, paket

  İtfaiyeci;
  Hortum, itfaiye arabası, merdiven, şapka

  Bakkal/ Manav;
  Önlük, sepetler, oyuncak para, yazar kasa, konserve yiyecekler ve kutular, alışveriş çantaları ve el arabası

  Fırıncı;
  Tava, önlük, oklava, kaşıklar, kâseler, kurabiye kalıpları, şapka

  Öğrenme çevrelerinin içinde bir giyinip, süsleme köşesi geliştirin. Bir ayna, çeşitli giysiler ve tuvalet masası sağlayın. Bu köşeye kutular, alışveriş çantaları ve bavul ekleyin. Hedefler ve konulara eşlik etmeleri için köşeye değişik malzemeler ekleyin.

  Evcilik köşesi rol oyunu için fırsatlar sağlar.

  Evcilik köşesinde şunlar bulunabilir.
  • Lavabo, raflı dolap, fırın ve buzdolabı, sandalyeler, masanın yer aldığı mutfak
  • Oturulacak rahat bir yer, kitaplar, gazeteler, dergilerinde yer aldığı oturma odası
  • Giysiler, sandık ve oyuncak bebek beşiği ile yatak odası
  Oyuncaklar (etnik) yöresel karakterler gösteren giysilerle ve farklı ölçülerde olabilir.

  Çeşitli araçlar dramatik oyunu teşvik edebilir.

  Örnekler; Daktilo, eski fotoğraf makinesi, tamir araçları, saatler, süreölçer, el feneri, evrak çantası, süpürge, paspaslar, çöp kutusu, plastik yiyecekler, adres defteri, telefon rehberi, haritalar, pusula.

  Rol oyunları için uygun bir blok köşesi tercih edilir. Çeşitli inşa malzemeleri gibi bir birinin içine girebilen parçalı bloklar sağlayın. Yönlendirmek için yapı aksesuarları ekleyin. Arabalar, kamyonlar, uçaklar, trafik işaretleri, artık malzemeler, hayvanlar ve mobilyalar gibi aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Rol oyunları için uygun hareket ve inşaat yapılabilecek açık alanlar hazırlayın.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklar İçin Çeşitli Drama Örnekleri

  Reklam  Çevrenin temizliği hakkında,hayvanları koruma ve sevme draması,kardeşler arası ilişkiler,küçük yaştaki çocuklara uygulanabilecek oynanabilecek drama oyunlarıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi