Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim?

  Reklam  Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim?

  Forum Alev
  Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim?

  soru

  Evleneceğin insan ve çocuk sayısı ezelde takdir edilmiş, aslâ değişmezmiş. Bu doğru mu? Dua ile kader değişir mi?

  cevap  Zor bir kader yazılmışsa bu da değişir mi? İnsan kaderini bilmediğine göre, mubah ve meşru olan her şeyi ister. Bizi bizden daha iyi bilen, kaderimizi, geçmişimizi, geleceğimizi, her şeyimizi bilen, bizim için hayırlı olanları en güzel şekilde takdir eden Cenâb-ı Hak, arzu ettiğimiz, istediğimiz şeylerin en iyisini, en güzelini, en faydalısını bize verecektir.

  Biz hastayız, muhtacız, bizi yoktan var eden Yüce Allah, hastanın derdini bilen doktor misali bizim istek ve arzularımızı ihtiyacımıza göre verir. Bazen zenginlik isteyenimiz olur, Cenâb-ı Hak onun varlık sebebiyle azacağını bildiği için vermez, fakat ona sağlam bir iman, bir aile huzuru, sağlıklı bir vücut verir; birçok musibet ve belâlardan muhafaza eder.

  Demek ki, duaya cevap verilmiş, fakat en layık olanı ihsan edilmiştir. Dua kaderi nasıl değiştirir? Bu hususta Sevgili Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar: "Kaderi ancak dua geri çevirir. Ömrü ancak iyilikler artırır. Kişi ancak işlemiş olduğu günah sebebiyle rızıktan mahrum kalır." Bir başka hadiste ise aynı mesele şöyle ifade edilir: "İhtiyat ve dikkat etmek Allah'ın takdir ettiği şeye fayda vermez. Ancak dua, inen ve inmeyen musibetlere fayda verir. Belâ iner, fakat onu dua karşılar ve kıyamete kadar ona karşı durur." 1

  Duanın kaderi değiştirmesi, diğer bir ifade ile çevirmesi şöyle açıklanmaktadır: Burada değişen kader değil, kazadır. Kader bir şey hakkında verilen karar, kaza da o şeyin uygulanmasıdır. Yani bir insan içten, samimi olarak bir dua eder, Cenâb-ı Hak mükâfat olarak o kimsenin başına gelebilecek bir belâyı kaldırır. Burada değişen kader değil, kaderin uygulamadan geri çevrilmesidir. Meseleyi sizin sorunuza getirecek olursak şunlar söylenebilir:

  Cenab-ı Hak ezeli ilminde, kendi yüce katında, sizin kiminle evleneceğinizi, kaç çocuğunuz olacağını biliyor. Çünkü sizin hayat programınızı O yapmış, O takdir etmiş, O düzenlemiş ve O belirlemiştir. Sizin nelerle karşılaşacağınızı Allah'ın bilmesi ise hiçbir zaman sizin iradenizi ve tercihlerinizi baskı altına almaz, sizi mecbur kılmaz. Siz serbest iradenizle tercihinizi yapar, kararınızı verirsiniz, Cenab-ı Hak da sizin iradeniz üzere o fiillerinizi yaratır. İsteyen sizsiniz, yaratan Allah'tır. Bunun için sorumlu olan da sizsiniz. Çünkü o tercihi siz yaptınız, kararı da siz verdiniz.

  Bu arada diyelim ki, yanlış bir karar verdiniz, dolayısıyla birtakım sıkıntılara girdiniz. Şimdi ne yapacaksınız? Allah'a yalvarıp yakaracaksınız, Onun sevdiği ve razı olduğu işleri yaparsınız, kulluk görevlerinizi yerine getirirsiniz, hayır hasenattan bulunursunuz, Onu memnun edersiniz. O da dilerse, hikmeti iktiza ederse, takdirini, sizin için kader levhasına çizmiş olduğu yazıları değiştirebilir. Değiştirmezse de, yine sizin için en iyi hükmü, en hayırlı kararı vermiş demektir. Çünkü O en hayırlı Yaratıcı, en hayırlı hüküm vericidir.


  Mehmet Paksu 2. 2
  rabia07
  Usta Üye

  --->: Dua ile kaderimi değiştirebilir miyim?

  Reklam  Rabbim cümlemizin dualarını kabul eylesin
  Paylaşım için Allah c.c.razı olsun 3. 3
  sadi97
  Üye
  Allah c.c.razı olsun hepinizden
  Paylaşım için teskürler 4. 4
  Ziyaretçi
  Allah hepimizi dualarımıza karşı olumlu şanslar çıkartır ... Inşallah....

 5. 5
  Ziyaretçi
  saolun allah razı olsn . mümin kardesşlerim ..

+ Yorum Gönder
kaderimi nasıl değiştirebilirim,  kaderimi değiştirebilir miyim,  kaderimii nasıl deyiştirebilirlm,  kaderimi nasil degistirebilirim,  kaderimi hangi dua ile degistirebilirim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi