Esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua

  Reklam  Esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua

  Forum Alev
  esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua

  Ya Azîm: Çok yüce ve çok büyük olan; sınırsız ve kayıtsız büyüklük, üstünlüğün tek sâhibi, pek azametli, yüce olandır, anlamına gelen Yüce Allah'ın İsm-i Şerifidir.  Ey büyük Allah'ım,

  Sevgili, En Sevgili,

  Büyüklüğün ve kudretin karşısında ürperen ruhum şahittir ki senden başka korktuğum, inandığım, sığındığım başka bir ilah yoktur ey üstünlüğün sahibi…Bir tek çiçeğin zerresini halk eylemeyen acziyetim, bilir ki bir tek sahibi vardır yerlerin ve göklerin. Ve yine yerler ve gökler şahittir ki senin azametinin, kudretinin, rahmetinin, merhametinin eşi ve benzeri yoktur. Büyüklük sana mahsustur, sınırsızlık sana mahsus. Biz kulların ism-i sıfatın karşısında eğiliyoruz Rabbim. Azametinin yanında merhametin ne güzel. Havf ve reca arasında, huzurunuzda vav gibi başımızı eğiyoruz. Mim gibi mesrur olan ruhumuzun ey büyük sığınağı, ey rahmet pınarı, ey şefkatin cenneti olan Allahım, dillerimiz acizdir seni anlatmaya, senin büyüklüğünü tarif etmeye.

  Şüphesiz sen büyüksün, sen Azîmsin,

  Bu aciz kullarına merhamet eyle Ey Azîm.


  Büyüklük şanındır senin

  Kullar âcizdir "Ya Azîm"

  Anlatmaya azametin

  Diller âcizdir "Ya Azîm"


  Ey sevgili, En Sevgili,

  Yâ Azîm,

  Allahım,

  Masmavi göklerinin, engin denizlerinin, başı dumanlı dağlarının ve deli efsun çağlayan ırmaklarının hepsi, her daim seni zikrederken, cümle mahlukat her dem seni tespih ederken biz aciz kullarına akıl ve irfan ver rabbim. Senin aşk ikliminin esrarlı iksirini yudum yudum içmek, senin şefkat ve merhamet dolu huzurunda kendimizden geçmek dileriz bu hüzünlü yüreklerimizle. Ellerimizde ruhumuzun tercümanı olan dualarımız, aşkımızı sana taşır mı bilmiyoruz. Sevda hükmünde, içimizden, yüreğimizin ta derinlerinden, el değmemiş kuytularından devşirdiğimiz dualarımızı kabul buyur Allahım. Ey mucizenin serveri, ey geçmişin ve geleceğin mutlak sahibi, ey bütün zamanların zamansız mimarı, ey güzelliğin ve cazibenin padişahı sana geldik, kapına geldik kabul buyur bizi, cümlemizi.

  Şüphesiz sen büyüksün, sen Azîmsin,

  Bu naçiz kullarına mağfiret eyle Ya Azîm…


  "Aliyyül Azim"dir zatın

  Şahidin ismi sıfatın

  İşaretin mucizatın

  Hâller âcizdir "Ya Azîm"


  Allahım,

  Kudretli Rabbim,

  Yâ Azîm,

  Ritmin ve ahengin dört bir yanımızı sardığı, müstesna güzelliğin sembolü olan taze gül şafağının nefesimizi kestiği bir serin seherde sana yalvarıyoruz. Teşrin zamanı yaklaşmakta. Mevsim dönüyor ve kuşlar kafilesi süzüle süzüle, alçala yüksele göçüyorlar bilinmez uzak ülkelere. Kendi göçümüzü düşünüyoruz. Kimbilir, nerde, ne zaman, nasıl diyor içimiz. Öteler bir kor olup içimize akıyor. Hicret zamanı ürkütüyor gönlümüzü. Boş heybemizi kuru hayaller, geçici emel ve arzularla doldurmuşuz ki ne kadar boşaltsak yükümüz çok ağır Rabbim. Senin azametin ve kudretin karşısında bizim küçüklüğümüz ve aczimiz beynimizi sorguluyor. Korkuyor ve ürperiyoruz, kederler içindeyiz. Sana gönderdiğimiz dualarımız acılarımız ve korkularımızı şerh ediyor. "Bî vefadır dar-ı dünya kimseyi şad eylemez" diyen koca yürekli erenlerin sözleri bir kor düşürüyor can evimize. Ummanlarda batan gemilerimizi işaret ediyor sanki. Ne gemiler batırmışımız Ummanlarında. Ah bir bilseydik, bir uyanabilseydik senin engin denizlerinde, aşk bizi terk etmezdi. Heybemize senin aşkını doldururduk zamanlı zamansız. Şimdi biliyoruz ki vakit daraldı Allah'ım, bir firak kesecek yolumuzu.

  Şüphesiz sen büyüksün, sen Azîmsin,

  Bu çaresiz kullarına rahmet eyle Allah'ım.  Ayetel kürsi tahtında

  Esrarlar gizlidir anda

  Duadadır gönlü canda

  Eller âcizdir "Ya Azîm"  Ey Sevgili,

  En Sevgili, Allah'ım,

  Senin rahmetinden ümitvarız. Hüzzam makamında ilahiler söylese de ruhumuz, zaman ağırlaşsa da senin rahmetin, senin bereketin, senin şefkatin, senin adaletin, senin mağfiretin her dem yağmada üzerimize. Biz aciz kullarına kapılırın açık her dem, beş vakit. Duaların ellerinden tutan bütün yüreklere ihsan eyle Allahım. Biz ki aciz ve naçiz kullarız, biz ki her dem senin merhametine ve şefkatine muhtacız. Bir an bile bizi korumazsan yıkılır sırtımızı verdiğimiz bütün duvarlar, çöker gök kubbe, delinir yerin bağrı. Denizler sürükler dağlarımızı. Bin bir tufana yeniliriz. Sen Azîm'sin büyüklüğünle korur gözetirsin bizi, sen Rahîm'sin rahmetinle kucaklarsın. Sen Şefîk'sin, şefkatinin göğsünde uyutur, merhametin ellerinde hıfzedersin.

  Şüphesiz sen büyüksün, sen Azîmsin,

  Bu ümitvar kullarına bereket ver Allah'ım.


  Uyumaz, uyumak niçin

  Şefaat izni Hakk için

  Huzuruna varmak için

  Yollar âcizdir "Ya Azîm"
  Ey Ulu Allahım,

  Rabbim,

  Yâ Azîm,

  Sana geldik, sana inandık ve taptık. Gördük ki asırlık çınarların gölgesinde, yaprakların hışırtılı sesinde, meltemin ney sesinde hep senin adın gizli. Bülbülün gülzarı inleten figanı, çeşmelerin çağıl çağıl akması, mevsimlerin birbirlerini sıra sıra devirmesi, baharın yaza, güzün kışa meyletmesi hep sendendir. Bir tek tohumdan binbir nebatatın fışkırması, bir insanın bir kainatı ifade etmesinin kaynağı sensin. Her şey sana bağlıdır. Hiçbir şey başı boş değildir, hiçbir nesne sahipsiz…Senin azametin, senin kudretin karşısında büyülendik Allahım. Şüphesiz sen bizim Rabbimizsin, Tek'sin, Bir'sin, büyüksün. Senden başka İlah yoktur. Senden başka sevenimiz ve sevdiğimiz yoktur. Sana şükürler olsun Allahım. Sana şükürler olsun.

  Şüphesiz sen büyüksün, sen Azîmsin,

  Bu aciz kullarına merhamet eyle Ey Azîm.


  Rahmet deryası akmakta

  Alemi nura katmakta

  Ummanları anlatmakta

  Göller âcizdir "Ya Azîm"

  Meryem Aybike Sinan
  Esmâü'l Hüsnâ Yazıları (35)
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: esmaül hüsna ile dua - Allahın 99 güzel ismiyle dua etme - Ya Azîm ismiyle dua

  Reklam  Duaların en güzeli Allah'ın güzel isimlerini kullanarak edilen duadır. Sadece isimleri zikir olarak çekildiğinde bile dua hükmüne girmekte. Arzuları dilekleri dillendirirken isimlerini kullanmak duayı güzelleştirir Allah'a yaraşır şekilde konuşmuş oluruz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi