Anglosaksonlar - Dünya Tarihi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Anglosaksonlar - Dünya Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Anglosaksonlar - Dünya Tarihi

  Reklam  Anglosaksonlar - Dünya Tarihi

  Forum Alev
  Anglosaksonlar - Dünya Tarihi
  375 yilinda baslayan Avrupa Barbar Kavimler Göçü ile, Almanya’nin Kuzeyinden Britanya Adasi’na göç eden, Norman istilasina kadar Ingiliz tarihine, diline ve edebiyatina damgasini vurmus olan, Angillar’dan, Saksonlar’dan ve Jütlerden olusmus, genis anlamiyla ana dili Ingilizce olan topluluktur.


  Yüzlerce yil önce Ingiltere'de farkli Germen kabileleri yasardi. Ingiltere'yi de kapsayan Britanya Adalari'nin adi bu kabilelerin en eskilerinden olan Britonlar'dan, Ingiltere adi ise Angillar'dan gelir.
  Günümüzde Anglosaksonlar ortak adiyla anilan Angillar ve Saksonlar bugün Almanya olarak bilinen topraklarda yasayan Germen kavimleriydi. Ingiltere'yi IS 5. yüzyilda istila ettikleri sirada Roma ordusu Avrupa'da savasmak üzere Ingiltere'den çekiliyordu. Romalilar, Britonlar'i güneyden gelebilecek baska kabilelerin saldirilarina karsi korumalari için Angillar ile Saksonlar'a toprak verdiler. Ama daha sonra Angillar ve Saksonlar çok güçlendi ve Britonlar'i batida Galler ve Cornwall bölgelerinde yasamaya zorladilar. Ingiltere'de Anglosaksonlar'in egemenligi IS 5. yüzyildan Normandiya Dükü William'in (1028-87) 1066'da Ingiltere krali olmasina kadar sürdü.

  Anglosaksonlar'in Yasam Biçimi
  Anglosaksonlar agaç, kamis ve çamurdan yaptiklari tek odali, dikdörtgen biçimli evlerde yasarlardi. Evlerin duvarlarindaki ve çatidaki delikler, pencere ve baca islevleri görürdü. Odanin ortasinda yemek pisirmek ve isinmak için bir ates yanardi. Soylular daha büyük evlerde yasarlardi. Bu evlerden bazilarinin duvarlari altin iplikle dokunmus kumaslarla süslenirdi. Lord ve adamlari yemeklerini yedikten sonra masalar kaldirilir; ayni odada uyurlardi. Lord'un esi (Lady) ayri bir evde yasardi. Soylularin evlerinin çevresinde hizmetçi yatakhanesi, mutfak, ambar gibi yapilar da olurdu.
  Anglosakson krallari ve soylulari basit bir yasam sürmelerine karsin, evlerinde gümüs kâse, kasik ve içki kupalari ile özenle yapilmis cam esyalar kullanirlardi. Siradan insanlarin kullandigi tencere, tava ve kâseler ise topraktan yapilirdi.
  Anglosaksonlar'in giysileri yünlü kumastandi. Erkekler ceket, uzun pantolon ve pelerin, bazen de dize kadar uzanan tunikler giyerlerdi. Krallarin kemer tokalari altin ya da gümüstendi. Pelerinler büyük broslarla tutturulurdu. Uzun tunikler giyen, omuzlarina pelerin alan kadinlar kiyafetlerini cam ya da amber boncuklardan yapilmis kolyeler, bronz bilezikler, yüzük ve broslarla tamamlarlardi.
  Anglosaksonlar'in baslica geçim kaynagi hayvancilik ve tarimsal üretimdi. Yiyecekler balla tatlandirildigi için aricilik çok gelismisti. Köylüler vergilerini Lordlar'ina ürün ve hayvan olarak öderlerdi. Bir köyün kirasi birkaç öküz, koyun, kaz, tavuk, fiçilarla bira, bal, tahil, peynir ve yagdan olusabilirdi.

  Meclisler, Yasalar ve Savaslar
  Anglosakson krali halkini, tek görevi savasmak olan soylulari topladigi meclise danisarak yönetirdi. Ama meclisin önerilerine uymak zorunda degildi. Anglosakson hukukunda iki gelenege büyük önem verilirdi. Bunlardan birincisi, köylülerin krala ve soylu Lordlar'a mutlak bagliligi, buna karsilik Lordlar'in onlari baska Lordlar'a karsi korumasiydi. Ayrica Lordlar'in kendilerine bagli köylüleri dogrudan yargilama ve cezalandirma haklari vardi. Ikinci gelenek ise, aile üyeleri ve akrabalarin dayanisma ve yardimlasmasiydi. Akrabasini öldürmek, bir insanin isleyebilecegi en büyük suç sayilirdi. Birini öldüren kimse, ölenin akrabalarina tazminat öderdi. Bu tazminatin miktari, ölenin toplumsal konumuna ya da soylu olup olmamasina bagli olarak belirlenirdi.
  Savasmak kral ve soylularin isiydi. Köylülerin savaslar sirasindaki isi ise siper kazmak, köprü yapmak, malzeme ve cephane tasimakti. Anglosaksonlar'in baslica silahlari kiliç ve mizrakti. Kendilerini korumak için kalkan kullanir, migfer ve zincirden yapilmis zirh giyerlerdi. Kiliç kabzalari, migfer ve kalkanlar güzel oymalarla süslenirdi.

  Dinler
  Anglosaksonlar Ingiltere'ye ilk geldiklerinde putperesttiler (bak. ILKEL DINLER). Ingilizce'de bazi günlerin adlari bu tanrilarin adlarindan gelmedir.
  IS 597'de papa, Augustinus önderliginde bir grup misyoneri Roma'dan Ingiltere'ye gönderdi. Augustinus ve 40 din adami Kent'e ulastilar. Kent krali Canterbury'deki Britonlar'dan kalma eski kiliseyi yeniden yapmalarina izin verdi. Bir süre sonra, Iskoçya kiyilarindaki bir adadan da Hiristiyan misyonerler geldi. Misyonerlerin çabalariyla Hiristiyan dini yavas yavas ülkenin her yanina yayildi. Yeni kiliseler ve manastirlar kuruldu.
  Kesisler bilgili kisilerdi. Oysa halkin çogunlugu okuma yazma bilmiyordu. Manastir okullarinda kesis olacak erkek çocuklar yetistirilirdi. Bilgin kesisler içinde en ünlülerinden biri Aziz Bede'dir. IS 8. yüzyilda, aralarinda Ingiliz halkinin tarihinin de bulundugu pek çok kitap yazmistir. Din adamlari kitaplarini Latince yazarlardi. Anglosaksonlar'in kendi ulusal dilleriyle söylenmis siirler ise kusaklar boyu agizdan agiza aktarilarak yasamistir. Krallar ve soylular ziyafet sofralarinda halk ozanlarindan, kahramanlik öykülerini siir ya da sarki biçiminde dile getirmelerini isterlerdi.

  Anglosakson Ingilteresi
  Anglosaksonlar'in egemenligi döneminde kralliklar arasinda sürekli savaslar olurdu. 8. yüzyilda bunlardan biri çok güçlendi ve Güney Ingiltere'deki pek çok kralligi denetimi altina aldi. Bu güçlü krallik Mercia'ydi. Krallari Offa kendini "Ingilizler'in krali" ilan etti. Britonlar'in Galler bölgesi sinirinda çok büyük bir hendek yaptirdi. Bu hendegin kalintilari, günümüzde de "Offa'nin Hendegi" olarak bilinmektedir.
  Anglosaksonlar daha sonralari Kuzeyliler ya da Danlar (Danimarkalilar) olarak adlandirilan Vikingler'in istilasina ugradilar. Vikingler önceleri kiyilara saldirip, aldiklari ganimetlerle yurtlarina geri dönüyorlardi. Sonralari geri dönmeyip ele geçirdikleri yerlere yerlesmeye basladilar. Anglosaksonlar ancak 871'de, Büyük Alfred'in Wessex krali olmasindan sonra Viking saldirilarina karsi durabildiler. Ama 10. yüzyilda Danlar Ingiltere'yi yeniden istila etti ve bu kez Danlar'in akilli ve güçlü krali Canute Ingiltere'ye egemen oldu.
  1035'te Canute'un ölümünden sonra taht gene bir Anglosakson krali olan dindar Edward'in eline geçti. Edward'in ölümünden bir yil sonra Ingiltere yeniden isgal edildi ve Normandiya Dükü William 1066'da Ingiltere krali olarak taç giydi. Böylece Anglosakson dönemi sona erdi.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Anglosaksonlar - Dünya Tarihi

  Reklam  isimleri bir garip zaten uzaydan gelmiş gibi Anglosaksonlar, beşinci yüzyıldan onbirinci yüzyıla kadar şimdilerin ingiltere yarımadasını istila edip orada yaşayan cermen halkına verilen addır+ Yorum Gönder
britonlar,  anglo saxon tarihi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi