Peloponez Savaşı Tarihi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Peloponez Savaşı Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Peloponez Savaşı Tarihi

  Reklam  Peloponez Savaşı Tarihi

  Forum Alev
  Peloponez Savaşı Tarihi - Peloponez Savaşı Hakkında - Peloponez Savaşı Nedenleri

  Peloponez Savaşı (MÖ 431-404), iki büyük yunan kent devleti (Sparta-Atina) arasındaki bir savaşın adıdır. Savaşın, amaçı Antik Yunanistan coğrafyasına kimin hükmediceği belirlemektir. Demokrasiyle yönetilen Atina, ile daha oligarşik bir yönetime sahip olan Sparta arasındaki bu savaşta Mora Yarımadası ve Makedonyadaki devletler Spartayı, Tesalya ve tüm Batı Anadoludaki devletler de Atinayı destekledi. Ayrıca Perslerde, Spartaya destek oldu. Savaşı Sparta kazanmasına rağmen, bu iktidar mücadelesinden zamanla Atina galip çıktı ve tüm Yunanistanı egemenlik altına aldı.

  Yunanistan ve Dünya Tarihinde önemli bir yeri olan bu savaşa mitolojik ve siyasi pek çok anlamda yüklendi. Savaşcı bir toplum olan Spartalılar ve Sparta Ares ile, Atina ise Athena ile özdeştirildi. Mitolojide de Athena her seferinde, kaba güç kullanan Ares'i yener.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Peloponez Savaşı Tarihi - Peloponez Savaşı Hakkında - Peloponez Savaşı Nedenleri

  Reklam  Yunanistanda değişik bölgeler vardı.Aynen bizim Osmanlı devletindeki beylikler gibi.Bu savaşı Spartalılar kazanmasına rağmen zamanla Atinanın galip olduğu görülmüştür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi