Yüzyıl sonra dünyamızın resmi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Yüzyıl sonra dünyamızın resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Yüzyıl sonra dünyamızın resmi

  Reklam  Yüzyıl sonra dünyamızın resmi

  Forum Alev
  yüzyıl sonra dünyanın resmi
  yüzyıl sonra dünya görüntüsü
  2111'de bitkiler siyah, otomobiller tarih olacak! Elektrik santralları uzaya taşınacak!

  Dunya 100 yıl sonra.jpg


  Dünyaca ünlü bilim dergisi BBC Focus, 100 yıl sonrasını hayal etti. Bugünkü bilimsel gelişmeler ve trendler ışığında tahminlerde bulunan dergi, 2111 yılında insanlığın uyanacağı dünyayı şöyle tasvir etti:

  * Denize yakın kentlerin bir kısmı sular altında kalacak ama durum tahmin edildiği kadar kötü değil. Zira jeo-mühendisler, okyanus üzerinde yapay beyaz balonlar şişirerek, sıcaklığın atmosfere yansıtılmasını sağlayacak. Böylece Grönland gibi büyük buz kütlelerinin erimesi duracak, buzulların erimesi yavaşlayacak.
  * Birçok kentte elektrik santralleri daha yükseğe inşa edilecek. Mevcut binaların temelleri sağlamlaştırılacak. Deniz kıyılarına büyük barajlar yapılacak ve kent yaşamı dijital hale gelecek.

  * Sokakta yürürken, takacağınız özel gözlükler sayesinde, çevrenizde sürekli bazı bilgiler göreceksiniz. En ilginci de uzaktaki arkadaşlarınızla chat yaparken, avatarları holigram olarak yanıbaşınızda belirecek.
  * İşe gitmek tarih olacak. Bilgi teknolojisinin ve veri transferinin ilerlemesiyle iş yerleri insanların ayağına gelecek, insanlar evlerinden toplantılara katılacak.
  * Temelleri İngiltere’de 2011’de atılan bir teknoloji, üretimin yeni modeli haline gelecek. Üretim makineler yerine 3D printer’larla yapılmaya başlanacak. Birbirine benzer makinalar farklı programlanarak istenilen ürünü kat kat çıkış halinde basabilecek.
  * Enerji ihtiyacı devam edecek ancak her ev birer enerji üretim merkezi haline gelecek. Yerine ve konumuna göre evlerin üstlerinde birer güneş paneli ya da rüzgar tribünü olacak. Üretilen enerji yörüngedeki santrallerde depolanarak tekrar dünyaya dağıtılacak.

  * Doğum kontrolü sayesinde nüfus azalacak. Genetiğiyle oynanmış gıdalarla, açlık tarih olacak. Kutuplarda patates yetişecek, bitkilerin yaprak yapıları değiştirilerek fotosenteze daha etkin hale getirilecek. Hatta bazı bitkiler Güneş’den tam olarak yararlanabilmek için yeşil yerine siyah üretilecek.

  ULAŞIMA KAPSÜL MODELİ

  Yeni ulaşım sistemleri geliştirilecek. Mesela hidrojenle çalışan kapsüller sizi evinizin önünden alıp ana yola götürecek. Burada gidilecek yere göre başka kapsüllerle birleşerek (tren gibi) yolculuğa devam edilecek. Ne kadar çok kapsül birleşirse ulaşım maliyeti o kadar azalacak.

  * Nanotek elbiseler: Nanoteknoloji yardımıyla elbiselerimizin çok farklı özellikleri olacak.
  Bu teknoloji yardımıyla bakterilere karşı antibiyotik salgılayan, hareket enerjisinden elektrik üretip cep telefonlarını şarj eden, ıslanmayan, yanmayan, kurşun geçirmeyen, vücudu belirli bir sıcaklıkta tutan ve kendi kendini temizleyen elbiseler kullanabileceğiz.

  * Dijital kredi kartı: Yeni nesil dijital kartlar yardımıyla artık daha güvenli alışverişler yapabileceğiz. Üstün güvenlik sağlayacak olan bu kartların bir PIN numarası olacak ve her alışveriş için özel şifre üretecek. Alışverişin tamamlanması için her iki numaranın da doğru girilmesi gerekecek. Böylelikle internet üzerinden gerçekleşen kredi kartı sahtekarlıklarının da önüne geçilmiş olacak. Citibank ve VISA bu teknolojinin ilk uygulamalarına başladılar bile.

  * Robotlar: Günümüzde robotlar endüstriyel amaçlarla fabrikalarda belirli komutları yerine getirmek üzere kullanılıyor. Bu teknolojiyi günlük hayatta da kullanabilmek için yapılan çalışmalar ise hızla devam ediyor. Gelişen teknolojilerle birlikte bilimkurgu filmlerinin değişmez figürleri olan robotların normal hayatımıza karışmasına da çok az kaldı.
  Honda´nın geliştirdiği yeni nesil insansı robot serisi ASIMO mevcut teknoloji yardımıyla hareketli nesneleri, jestleri, mimikleri, çevreyi, sesleri ve yüzleri tanıyabiliyor. Japon Robot Derneği´nin (JARA) yayımladığı rapora göre 2020 yılında ev ve ofislerde kullanabileceğimiz birçok robot çeşidi ortaya çıkacak. Bu rapora göre robotlar insanlara hem günlük işlerinde, hem birçok bilimsel deneyde hem de uzay araştırmalarında yardım edebilecekler.

  * Elektrikli arabalar: Azalan petrol kaynakları, otomobil sektöründe yaşanan krizler ve küresel ısınma tehlikesi otomobil firmalarını da farklı alternatiflere sürükledi.Bu alternatiflerin en önemlisi ise elektrikli arabalar. Elektrik motoru ve kendine özel bir pil ile çalışan bu arabalar atmosfere zararlı gaz da üretmiyorçChevrolet, Chrysler, Nissan ve Renault gibi büyük otomobil üreticileri birkaç yıl içerisinde elektrikle çalışan otomobil modellerini belirli ülkelerde satışa sunacak. Deloitte´un bu sene yayınladığı rapora göre 2020 yılında global araba satışlarının üçte biri elektrikli araçlardan oluşacak.

  * Evrensel para birimi: Tüm kainatta geçerli olacak tek bir para birimine geçilecek ve insanlar kainat ekonomisi sistemine geçecekler.

  * Vergiler çevreyi kirletmeye göre ayarlanacak.

  * İdeal insan yaratılacak: Klonlamayı başaran bilimadamları genlerle oynayarak doğacak çocuğun IQ´suna, görünüşüne ve karakterine yön verebilecekler.

  * Hafıza silme mümkün olacak: 'Eternal sunshine of the spotless mind' (Sil Baştan) filminde olduğu gibi hafızamızda olup da bizi rahatsız eden anılarımızı sildirebileceğiz.

  * Gene göre ayarlanmış diyet: Gelecekte her insanın genetik yapısına özel diyetler geliştirilecek ve zayıflama problemi ortadan kalkacak.

  * Fabrikalarda robotlar çalışacak: 50 yıl içinde fabrikalarda 24 saat boyunca yorulmayan robotlar çalışmaya başlayacak. Evde, okulda, işyerlerinde, hastanelerde, dükkanlarda ve fabrikalarda robotlar görmeye alışacağız.

  * Televizyondakileri sadece görmeyecek, koklayacak ve dokunacağız. Sanal gerçeklik sayesinde şu anda 3 boyutlu olarak görebildiğimiz şeylerin kokusunu duyabilecek ve onlara dokunabileceğiz.  yüzyıl sonra dünyamızın resmi.jpg 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Yüzyıl sonra dünyamızın resmi

  Reklam  Gelecek asırlarda dünyamızda bir çok gelişmeler olması düşünülmektedir.Özellikle gündelik hayatta kullanılan bazı araç ve gereçlerin gelişmesi değişmesi beklenmektedir.+ Yorum Gönder
yüzyıl sonra dünyamız,  yüz yıl sonra dünyamız
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi