Paris Bilgileri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Paris Bilgileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Paris Bilgileri

  Reklam  Paris Bilgileri

  Forum Alev
  YOLCULUK ÖNCESİ
  Saat Farkı:
  Paris, Türkiye’den 1 saat geridedir.
  İklim:
  Genel olarak ılımlı bir iklime sahip olan Fransa’da yağmurlar yılın oniki ayına eşit olarak dağılmıştır. Kış aylarında kar yağışı da görülmektedir. Paris’i gezmek için en uygun aylar havanın ılık olduğu Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Halkın çoğunun tatilde olmasından dolayı Temmuz ve Ağustos aylarında kent oldukça sakin ve gezmek için rahattır, ancak bir çok mağaza ve restoran Ağustos ayında kapalıdır. Paris’e hangi mevsimde giderseniz gidin yanınızda bir yağmurluk bulundurmanız yararlı olacaktır.
  Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar:
  Ocak : 4 °C
  Şubat : 5 °C
  Mart : 7 °C
  Nisan : 10 °C
  Mayıs : 14 °C
  Haziran : 17 °C
  Temmuz : 19 °C
  Ağustos : 19 °C
  Eylül : 16 °C
  Ekim : 13 °C
  Kasım : 7 °C
  Aralık : 5 °C
  Sağlık:
  Fransa’da sağlık hizmetleri oldukça yüksek standartlarda verilmektedir, ancak pahalıdır. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce sağlık sigortası yaptırmakta yarar var.
  Haberleşme:
  Türkiye’den Paris’i ararken: 00 + 33 + 1 + numara
  Paris’ten Türkiye’yi ararken: 00 + 90 + şehir kodu + numara
  Fransa’da madeni para ile çalışan telefon kulübeleri yavaş yavaş kaldırıldığından telefon kartı satın almanız daha iyi olacaktır. 50 ve 120 kontür olarak satılan bu kartları postanelerin yanı sıra tütün ve gazete satan dükkanlardan da temin etmeniz mümkün.
  Ulaşım:
  Fransa’ya uçan uçaklar Roissey-Charles de Gaulle ve Orly Havaalanlarına inmektedir. Charles de Gaulle diğerine oranla daha büyük ve hava trafiği daha yoğun olandır. Bu iki havaalanının birbirlerine ve Paris’e bağlantıları aşağıdaki şekillerde sağlanmaktadır;
  Roissey-Charles de Gaulle: Paris şehir merkezi
  RER - B hattı /: € 8 / Süre: 35 dakika / Her 4 - 15 dakikada bir Charles de Gaulle 2’nin TGV tren istasyonundan istasyonundan hareket ederek Gare du Nord, Châtelet-Les Halles, St-Michel ve Denfert-Rochereau’ya gider.
  Roisseybus /: € 7 / Süre: 50 dakika / Her 15 - 20 dakikada bir Her üç terminalden rue Scribe ve Place de l’Opéra’ya gider.
  Air France Servisleri /: € 10
  Hat 2 her 10 dakikada bir, 2. terminalden hareket ederek Etoile, Porte Maillot ve Roissy Charles de Gaulle’e gider. / Süre: 40 dakika
  Hat 4 her 30 dakikada bir, 2. terminalden hareket ederek Montparnasse, Gare de Lyon ve Roissy Charles de Gaulle’e gider. / Süre: 50 dakika
  Taksi /: € 34 / Süre: 60 dakika
  Orly: Paris şehir merkezi
  Orlyval treni aktarmalı RER - B hattı /: € 9 / Süre: 35 dakika / Her 4 - 10 dakikada bir Anthony’deki B hattı istasyonundan hareket ederek Denfert-Rochereau, St-Michel ve Châtelet-Les Halles’e gider.
  Orlybus /: € 6 / Süre: 30 dakika / Her 12 dakikada bir. Çıkış J’den Denfert-Rochereau’ya gider.
  Jetbus /: € 4 / Süre: 15 dakika / Her 12 - 15 dakikada bir. Çıkış C’den Villejuif Louis Aragon’a gider.
  Air France Servisleri /: € 7 / Süre: 30 dakika / Her 12 dakikada bir. Çıkış D’den Montparnasse ve Invalides’e gider.
  Taksi /: € 24 /: 35 dakika
  Roissy - Charles de Gaulle Orly
  Air France Servisleri /: € 11 / Süre: 50 dakika / Her 20 dakikada bir
  Orlyval treni aktarmalı RER - B Hattı /: € 15 / Süre: 60 dakika / Her 15 dakikada bir
  Dikkat! Yasak:
  Fransa’ya bitki ve bitki ürünlerinin, Afrika’dan getirilen et ve et ürünlerinin, kişisel kullanım haricinde her çeşit ilacın, sanat eser, koleksiyon parçaları ve antika eşyaların sokulması yasaktır.
  Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının Fransa gümrüğünden geçirebilecekleri ürünler için belli sınırlamalar söz konusudur. 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 1 litre alkol oranı %22’den yüksek içki veya 2 litre alkol oranı %22’den düşük içki; 50 cc parfüm, 250 ml kolonya ve değeri € 183,- ‘ün üzerinde olmayan (15 yaşın altındakiler için limit € 91,- ) diğer ürünleri gümrük ödemeden ülaaae sokmanız veya ülke dışına çıkarmanız mümkün.
  Aklınızda Bulunsun:
  Fransa’da bazı halka açık yerlerde sigara içilmesi yasak olduğundan, sigara içmeden önce sorulması tavsiye edilir.
  Fransa’da standart elektrik voltajı Türkiye’de olduğu gibi 220V’tur ve 2 girişli priz kullanıldığından yanınızdaki elektrikli aletleri kullanmanız için adaptöre gerek yoktur.
  Paris seyahatiniz süresince herhangi bir eşyanızın kaybolması halinde 36 rue des Morillons, 15e Paris adresindeki kayıp eşya bürosu ile irtibat kurabilirsiniz. Tel: +33-1-5576 2000 / 5576 2020
  KENTİ GEZERKEN
  Kent İçi Ulaşım:
  Paris’te ulaşım ağı 8 bölgeye ayrılmıştır. Bir ve ikinci bölgeler Paris şehir merkezini içine almaktadır. Diğer bölgeler şehir merkezinin dışana doğru dağılmaktadır. Şehir içi ulaşımı metro, RER ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Tek bir bilet, bu sistemlerden herhangi biriyle aynı ulaşım bölgesi içinde seyahat edebilmenizi sağlar (Metro ve RER’de hat değişikliği yapmanız mümkündür). 1 - 5 günlük periyodlar için geçerli olan Paris Turist Kartı ile oldukça indirimli olarak seyahat edebilir, aynı zamanda birçok restoran, müze, sinema ve mağazalardan indirim alabilirsiniz. Metro, RER ve otobüslerde aynı kart ve biletler geçerlidir. 4 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz, 4 - 11 yaşları arasındaki çocuklar %50 indirimli olarak seyahat ederler.
  Metro, 14 hattı ve yaklaşık 300 istasyonu ile hızlı ve etkin bir şehir içi ulaşımı sağlamaktadır. Dört ayrı banliyö hattı (A, B, C, D) Paris’i Ile-de-France bölgesine bağlar. C2 hattı Orly, B3 hattı Charles de Gaulle havaalanlarına ulaşım sağlar. Metro, 05:30 - 01:15 saatleri arasında çalışmaktadır.
  RER, (Hızlı banliyö servisi) başkentin bir çok bölgesini birbirine bağlayan 5 ana hatta servis vermektedir
  Otobüs servisleri de oldukça kapsamlı ve etkin bir ağa sahip oldukların ulaşım kolaylığı sağlamaktadır Farklı saatler ve bölgelerde hizmet veren otobüs servislerinin yanı sıra turistler için üstü açık otobüslerle şehir turu servisi de mevcuttur
  Taksilerde gündüz ve gece tarifeleri farklıdır. İstasyon ve havaalanına gidiş veya dönüşlerde, ayrıca bagaj için ek ücret alınır
  Kiralık araba ile seyahat etmek isteyenlerden 21 - 70 yaşları arasında olma şartı aranıyor Kendi ülkenizden almış olduğunuz sürücü ehliyetiniz geçerli ve yeterlidir; ancak milliyetinizi belirten uluslararası trafik işaretinin aracın görünen bir yerine yapıştırılması gereklidir Hız sınırı yerleşim yerlerinde 50 km/s, yerleşim yerleri dışında 90 km/s, ikili bağlantı yollarında 110 km/s ve otobanlarda 130 km/s’dir Sürücünün ve ön koltukta oturan yolcunun emniyet kemeri bağlaması 10 yaşın altındaki çocukların ön koltukta seyahat etmesi yasaktır 2. 2
  Mattet
  Usta Üye

  --->: Paris Bilgileri

  Reklam  Kent Turu:
  Musée de Louvre
  Place du Louvre Cours Napoléon, Paris 1er / +33-1-4020 5317
  En yakın metro : Hat 1 - Palais Royal & Louvre
  Açılış saatleri : Pzt & Çrş 09:00 - 22:00 / Prş - Pzr 09:00 - 18:00 / Salı günler kapalı.
  Bir zamanlar Fransız krallarının ve prenseslerinin sarayı olan Louvre, bugün dünyanın en zengin müzelerinden biri olarak Sanatın Sarayı konumundadır. Müzenin koleksiyonu, Milattan önce 5000 yılına ait Mısır sanat eserlerinden 19. Yüzyıl çalışmalarına dek çok geniş bir dönemi kapsamaktadır. Michelangelo’dan Donatello’ya bir çok ünlü sanatçının eserlerinin yer aldığı müzeyi gezerken Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sını da görmeyi sakın ihmal etmeyin.
  Tour Eiffel
  Champs de Mars, Paris 7e / +33-1-4411 23 23
  En yakın metro : Hat 6 - Bir Hakeim
  Açılış saatleri : Ocak - Mart 09:30 - 23:00 / Mart - Temmuz 09:00 - 24:00 Eylül - Aralık 09:00 - 23:00
  Eyfel Kulesi 1889’da yapımı tamamlandığında 320 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun binasıydı. Devrimin yüzüncü yıldönümü anısına yapılan kule o zamandan beri Paris’in sembolü haline geldi. Toplam üç katı olan kulenin en tepesinden havanın açık olduğu günlerde tüm Paris’i, hatta banliyölerini bile görmeniz mümkün.
  The Opera Place de l’Opera
  8 rue Scribe, Paris 9e / +33-1-4017 3535
  En yakın metro : Hat 3, 7 veya 8 - Opera
  Charles Garnier tarafından İkinci İmparatorluk döneminde tasarlanan “Opera Garnier”, 1875 yılında Üçüncü Cumhuriyetin ilk günlerinde tamamlandı. Opera, 450 kişilik bir oyuncu kadrosunu taşıyabilen sahnesi ile dünyanın en büyük operası özelliğini taşıyor. Yerlatında yapay bir göl meydana getiren bir yeraltı nehrinin üzerine inşa edilmiş olması Opera’nın bir diğer önemli özelliği. Gaston Leroux tarafından yaratılan “Operadaki Hayalet” in (The Phantom of the Opera) hâlâ aşağılarda bir yerde dolaştığı söylenir. Opera Paris’i gezerken kaçırmamanız gereken mekanlardan biri.
  Notre Dame
  Place du parvis de Notre Dame , 75004 Paris / +33-1-4326 0739
  En yakın metro : Châtalet-les Halles & Saint Michel-Notre Dame
  Gallo-Roman tapınağından Hıristiyan kilisesine, daha sonra da Roma mimarisini temsil eden bir kiliseye dönüştürülen mekan en son olarak 1163’te VII. Louise’nin saltanatı sırasında Fransız Gotik tarzında yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. Notre Dame Katedrali herhalde Fransız Gotik sanatının en ünlü eseridir. Notre Dame, gerçekten anıtsal değer göz önünde tutularak inşa edilen ilk katedraldir. “Notre Dame” da Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.
  Sacré Coeur
  Parvis du sacré-coeur, 75018 Paris / +33-1-5341 8900
  En yakın metro: Hat 2 veya 12 - Abbesses, Anvers, Barbes-Rochechouart, Chateau-Rouge
  Açılış saatleri : Kışın 09:00 - 18:00, Yazın 09:00 - 19:00
  Montmartre tepesine kurulmuş olan Roma-Bizans dönemi kilisesi olan Scaré Coeur (Kutsal Yürek) konumu itibariyle Paris’i adeta egemenliği altına almaktadır. Kilise, 1870’te Prusyalıların Paris’i ele geçirmeleri ve iç savaşın başkenti kana bulamasının ardından İsa’nın kutsal kalbi anısına yaptırılmıştır. Binanın dışında kullanılan Chateau-Landon taşları yaşlandıkça beyazladığı için kilisenin dış cephesi göze çarpıcı biçimde beyazdır İçi ise tam aksine renkli mozaiklerle bezenmiştir
  Ne Yenir?
  Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız Mutfağının belli başlı yemekleri şöyle sıralanabilir;
  Başlangıçlar - Krudite (yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı); sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri.
  Çorbalar - “Potage” denen bir çeşit sebze çorbası; sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis yapılan balık çorbası
  Balık - Buğulanmış ya da tereyağda sote edilip bademle pişirilmiş alabalık
  Et - Genellikle az pişirilmiş olarak yenirEğer iyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”, orta pişmiş isterseniz “A Point”, az pişmiş isterseniz “Saignant” ve ekstra çiğ isterseniz “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz gerekir Etler genellikle değişik soslarla birlikte servis edilir
  Peynirler - En yaygın olarak tüketilenler Blue Rokfor, keçi peyniri, Camambert ve Brie’dir. Bölgelere göre değişen daha bir çok lokal peynir çeşitleri mevcuttur
  Şarap - Beyaz şaraplar genellikle balıkla birlikte, kırmızı şaraplar ise etle birlikte içilir Kırmızı şarap daha yaygındırAyrıca çok popüler olan Rose şarap çeşitleri de mevcuttur
  Ne Alınır?
  Paris’te alışveriş yapma niyetindeyseniz sepetinize atmanızı önerebileceklerimiz arasında şarap ve likör çeşitleri, hardal, peynir çeşitleri, antikalar, mutfak ürünleri, porselenler, Fransa’nın ünlü parfümleri ve moda kıyafetlerini sayabiliriz
  Giyim ürünlerini ve parfümleri Haussmann Bulvarı’ndaki büyük mağazalarda bulmanız mümkün. Ayrıca deri ve ipek ürünlerini de Rue Saint Honore ve Rue Du Fauborg Saint Honore’daki mağazalarda bulabilirsiniz
  Eski eşyalar ve koleksiyon parçaları satın almaktan hoşlananlar için Paris’te önerebileceğimiz üç açık hava pazarı var;
  Marché aux Puces de Vanves - 1920’lerden beri kurulan, Paris’in en küçük ve en sevimli bit pazarı. Eğer pazara erken gelebilirseniz, koleksiyonlar için bebekler, 50’li yıllara ait kostüm takıları, cam eşyalar, kristaller, eski fotoğraflar, magazinler, parfüm şişeleri, bisküvi kutuları, yatak takımları ve düğmeler bulabilirsiniz. Cumartesi & Pazar günleri 07:30 - 19:00 arasında / Porte de Vanves
  Marché aux Puces Montreuil - bit pazarlarının devi denebilecek bu yer, orijinalliğini hala koruyan pazarlardandır. Tıpkı büyük arabaların bagajlarından yapılan satışlar gibi, ikinci el kıyafetlerin, aslından ayırt edilemez araba parçalarının, çeşitli makinaların ve bir sürü karışık ve tozlu ıvır zıvırın sokaklara boşaltıldığı tipik bir bit pazarıdır. Cumartesi, Pazar & Pazartesi günler 07:30 - 19:00 arasında / Porte de Montreuil
  Puces de St-Quen (Clignancourt) - Yaklaşık 2500 aaagahın yer aldığı bu pazar, Paris’in en büyük pazarı Yaklaşık bir düzine pazarın bir araya gelmesinden oluşuyor Özellikle Pazar günleri çok yoğun olan bu pazar yılda yaklaşık 11 milyon kişi tarafından geziliyor Pazartesi, Cumartesi & Pazar günleri 07:00 - 19:00 arasında / Porte de Clignancourt+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi