Gambiya

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Gambiya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gambiya

  Reklam  Gambiya

  Forum Alev

  Gambiya haritası


  Gambiya Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bir ülkedir. Afrika'nın en küçük ülkesidir; tamamıyla Senegal ve kısa bir Atlas Okyanusu kıyısı ile çevrelenmiştir. Gambia Nehri ülkenin ortasından geçip Atlas Okyanusu'na dökülür.
  TÜRKİYE GAMBİYA İLİŞKİLERİ

  Gambiya ile Türkiye arasında askeri jandarma egitim ilişkileri mevcuttur. Gambiya'da Türk Jandarma Eğitim Okulu vardır.Gambiya Devleti Türkiye'den gelen ziyaretçilere vize uygulamamaktadır.Bu ülkenin tüm askeri ihtiyaçları Türkiye tarafından dostluk çerçevesinde temin edilmektedir.Bu ülkede Türk jandarmasını yarbay rütbesindeki askerimiz temsil etmektedir.Orada iki Türk yatırımcı vardır(agac kereste) ama bu yeterli değildir daha fazla yatirimcilara ihtiyaç vardır bu ülkeye Turklerin çok fazla katkısı olacagını sanmaktayım.Şu anda orada İnşaat,Mühendislik,Gida,Temizlik maddesi üretimi yapilmasi oncelikli islerdir. Dökümhane,balikcilik buzhane isletmeciligi balik isleme tesisleri balik yemi fabrikasi ,Restaurant,Gıda Malzemeleri Toptancılığı cimento fabrikasi cam fabrikasi oncelikli isler arasindadir bunlara gerekli olan madenler mevcuttur . Tekstil toptancılığı İnsaat Mühendislik her alanda yatırıma elverişlidir.su anda Gambiyada insaata cok onem verilmektedir bu pastadan Turk firmalarininda pay almasini cok isteriz.

  TARİH

  Bölge ile ilgili ilk kayıtlar 9. yüzyıl ve 10. yüzyıl'da Arap tüccarından geldi. 1066'da Tekrur sakinleri kuzeyde Senegal Nehrindekrallık oluşturarak bölgenin ilk yerlileri oldular. 14. yüzyıl'ın başlarında Mali İmparatorluğuna bağlandılar. Portekiz'ler 15. yüzyılın ortalarında bölgeye denizden ulaşarak ticaretin hakimiyetini ellerine aldılar.
  Gambiya 1843 yılından itibaren İngiliz kolonisi olarak yaşadılar 1965 de bağımsızlıklarını kazandılar ve 1982 ye kadar devam etti 1982 yılında Senegal le bir federasyon oluşturarak İsmini SENEGAMBİYA koydular. 1989 da ise federasyon son buldu ve ve tekrar egemen olan Gambiya 1991 de Senegal ile dostluk ve iş birliği antlaşmasını aralarinda imzaladilar.1994 yılında ise yapılan bir askeri darbe ile bütün politik çalişmalar yasaklanarak askıya alındı. 1996 da demokrasiye tekrar dönüldükten sonra başkanlık seçimleri demokratik olarak yapıldı ve bundan sonra da parlemento seçimleri

  İKLİM VE ÇEVRE - Tropik bir iklime sahip olan Gambiya Haziran,Temmuz,Ağustos,Eylül ve Ekim aylarında Tropik sıcaklık ve bol yağmur periyodu ile nemli bir iklim yaşar fakat Kasım,Aralık,Ocak,Şubat,Mart,Nisan ve Mayıs ayları arasında daha serin olur yaklaşık 30c ile 36c derece dir.Bu da mükemmel bir güneşlenme ve denize girme fırsatı verir kışın turizm bu mevsimde canlıdır.Ülkenin büyük bölümünde bol su olmasina rağmen su temizlenemediğinden hastalıklara yol açmaktadır.Tüm ülkenin elektrik üretimi dizel jenaratörlerle sağlanmaktadir ve 2006 yılında yeni yapılan elekrik santrali dahi dizelle calışmaktadır ve Atlantik okyanusun kıyısındaki bu ülkede finans kaynaklari bulunmadigindan rüzgar enerjisinden ya da güneş enerjisinden yararlanamamaktadır.Bu ülkede halâ evlerin %65 inde elektrik bulunmamaktadır.cok buyuk bir potansiyele sahip olan gunes ve ruzgar enerjisine yatirim ile enerji acigi kapatilabilir .


  YÖNETİM BÖLGESİ

  Gambiya 6 büyük bölgeye ayrılmıştır başşehir bölgesi olan Büyük BANJUL alanı ve 5 bölgeden oluşur YUKARI NEHİR , MERKEZ NEHİR , AŞŞAĞI NEHİR , KUZEY TOPRAKLARI ve BATI TOPRAKLARI dır.Ayrıca her bölge de kendi içlerinde küçük bölümlere ayrılmıştır ve toplam 37 küçük bölge vardır ülkenin tamamında.


  EKONOMİ

  GAMBIYA nın önemli yeralti kaynaklari arasinda madenler ve mineraller(petrolyataklari olmasina ragmen cikarilamamasi buyuk bir sansizliktir) ve çok az bir alanında tarıma elverişli topraklari mevcuttur halkın %75 i yaşamlarini devam ettirebilmek için tarım (pirinç)ve hayvancılıkla uğraşmaktadır kalanlarıda balıkçılıkla 9-12metre uzunluktaki kayık ve sandallarla bu işi yaparlar.(Ülkedeki balıkçıların yeterli imkanları bulunmamasına rağmen, ülke bu konuda çok zengin ve verimlidir fakat fakir halkın bunu değerlendirme şansı ekonomik olarak yoktur bu konuda yatırım yapamadıkları için ekonomiye katkı sağlayamazlar, soguk hava depoları yoktur bunun için tütsüleme ve kurutma metodunu ilkel bir sekilde uygularlar) halbuki buyuk bir buzhane ile tüm ürün buradan ihrac edilebilir. hala bu konuda yatirim yoktur balikci teknelerinin de teknolojisi yoktur. Ayrica hayvancılık konusundada yatırım hala mevcut değildir.1998 de kurulan ilk büyük özel firmalar en büyük alicidir fıstık fiatlarin düşmesi ve en önemlisi turizm gelirinin düşmesi ulke ekonomisini kötü etkilemiştir. Herturlu yatirim olanagi olan bir yerde iscilik ucretlerinin 40 avrolardan baslamsi yetismis personelin bulunmasi bunlarin bir alternatif olarak dusunulmesi cok iyi bir firsat olarak degerlendirmelidir.İşsizlik orani yüksek seviyelerdedir . Ayrica buradaki iş dunyası küçük bir grup Lübnan lıların elindedir. Halbuki Turk isletmecileri icin cok buyuk firsatlar sunan Gambiya bu ulke de yapilacak cok sey vardir gelin bir kere kendiniz gorun ondan sonra karar verin .Bati afrika ulkelerinde Gambiya Turklerin en sevildigi yerdir.su anda Turkiyeden Karsan otomotiv firmasi Casper computer Uzel traktor firmalari Bati afrikaya acilimdadirlar.Balikciligin gelismesi konusunda Turk firmalari ile iliskilerimiz son asamaya gelmistir . Turklerin balikcilik konusunda bizlerle calismalari cok buyuk bir kazanctir Gambiya yeralti(petrol) madenlerini tam olarak islettigi an zengin ulkeler arasina gireceginden hic suphem yoktur. gelin sizde yararlanin bu olanaklardan.

  HALKIN DAĞILIMI

  • En büyük grup %42 ile MANDINKA, %18 FULA, %16 WOLOF, %10 JOLA, %9 SERAHULI,%5 Karışık
  • Ortalama yaş : 17,4 yaş ( 2002 )
  • Çocuk ölümleri : % 7,5 ( 2003 )
  • Ortalama yaşam uzunluğu* : 54,4 yaş ( 2003 )
  • KONUŞULAN DİLLER* : İNGİLİZCE , MANDİNKACA , FULACA , WOLOFCA , JOLACA , SERAHULİCE , KARIŞIK YERLİ DİNLER:HALKIN % 90 MÜSLÜMAN' + % 9 HRISTIYAN + % 1 YERLİ DİNLER
 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  --->: Gambiya

  Reklam  Gambiya

  GAMBİA

  DEVLETİN ADI: Gambia Cumhûriyeti
  BAŞŞEHRİ: Banjul
  NÜFUSU: 921.000
  YÜZÖLÇÜMÜ: 10.689 km2
  RESMİ DİLİ: İngilizce
  DİNİ: % 85 İslâmiyet, % 8 Hıristiyan
  PARA BİRİMİ: Dalasi
  Afrika kıtasının en küçük devleti. Kuzey, güney ve doğudan Senegal, batıdan ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Batı-doğu doğrultusunda dar ve uzun bir yapıya sâhiptir.

  Târihi

  Afrika’nın bu en küçük ülkesi olan Gambia, sömürgeci Avrupalıların istilâsından önce, Sudan ve Mali krallıklarına âit bir bölgeydi. Bu sebepdendir ki, ülaaae gelip yerleşmiş olan halkın ekseriyetini Mali’de krallık kuran Mandingolar teşkil etmektedir.

  On beşinci asırdan başlayarak sömürgeci Avrupalılardan Portekizliler, Hollandalılar, İngilizler ve Fransızlar dalgalar halinde gelerek ülaaai sömürme yollarını aradılar. Özellikle altın bulmak için gelen sömürgeciler ümit ettiklerini bulamayınca tabiî zenginlikler yerine esir ticâreti yapmaya başladılar. Küçük bir ülkede birçok devlet arasında menfaat çatışmaları başladı. Bu çatışmalar, 1738’de yapılan Versailles Antlaşması ile, ülkenin İngilizlere bırakılması netîcesi son buldu. 1888 senesinde tam mânâsıyla bir İngiliz sömürgesi olan Gambia, 1965’te bağımsızlığını kazandıktan sonra, önce meşrutî krallık rejimi ile yönetilmeye başlandı. 1970 senesinde ise ülkede idârî rejim olarak Cumhûriyet kabul edildi.

  Fizikî Yapı

  Ülke, Gambia Irmağının yatağı boyunca iki tarafta azamî genişliği 50 km’ye varan bir şerit halinde uzanır. Batıdan doğuya doğru yükselme arzeden, fakat ortalama yüksekliği fazla olmayan bir yapıya sâhiptir. Ülkenin batı-doğu doğrultusunda uzunluğu, yaklaşık 464 kilometredir. Ülke toprakları Gambia ırmağının taşması sebebiyle sel tehlikesine dâimâ mâruzdur. Bunun yanında ülkenin en önemli ırmağı olan Gambia’nın kenarlarında, bütün yatak boyunca bataklıklar, en sık görülen manzaralardır. Bu bataklıklar arasında yer alan verimli, fakat sel baskınlarına mâruz olan ovalara “banto faros” adı verilir. Nehirden kuzey ve güney istikâmetlerinde banto faros adı verilen ovalardan sonra kumlu topraklara sâhip alçak platolar yer alır.

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Sıcak ve nemli bir iklime sâhiptir. Yaz ayları ülkenin yağışlı geçen mevsimidir. Kasımdan mayıs ayına kadar olan kış mevsimleri umûmiyetle yağışsız ve serin geçmektedir. Bu mevsimde sahradan ince toz tabakalarını ülaaae taşıyan rüzgârlar da etkilidir. Yağış ortalaması senelik 1000 mm’yi bulurken, sıcaklık ortalaması ise 16-43°C arasındadır.

  Tabiî Kaynakları

  Tabiî kaynaklar bakımından çok fakir bir ülke olan Gambia’da, özellikle kıyı bölgesindeki palmiye ağaçları, plajlarının süsü olarak nitelendirilir. Önemli bir derecede kıymete sâhib olmayan ormanlık bölgelerin yanında, mâdenler bakımından da tam bir yoksulluk söz konusudur. Yabânî hayvanlar bakımından pek fazla çeşide sâhib olmamakla berâber, nehir civarında krokodil ve su aygırları, iç kısımlarda ise oldukça bol miktarda maymun yaşamaktadır. Afrika kıtasına âit olan diğer hayvan çeşitlerine hemen hemen hiç rastlanmaz.

  Nüfus ve Sosyal Hayat

  Yaklaşık 921.000 olan nüfûsun büyük bir kısmını Mandingo ve Volaf zenci kabîleleri meydana getirir. Halk umûmiyetle zirâat ve hayvancılıkla uğraşırlar. Ülkede ticâret ile uğraşanlar umûmiyetle İngiliz, Suriyeli ve Lübnanlı azınlıklardır.

  Nüfûsun % 10’u şehirlerde yaşamaktadır. Başşehir olan Banjul ise, ülkenin en önemli şehridir. Bu şehir Gambia Irmağının bir haliç hâlinde Atlas Okyanusuna döküldüğü yerde kurulmuş olup, büyük transatlantiklerin dahi yanaşmasına müsait bir liman şehridir. Müslümanlar nüfûsun % 85 gibi bir ekseriyetini teşkil ederler. Bundan sonra çoğunluk sırasına göre Katolik, Protestan ve çok az miktarda Putperest vardır. İlköğretim parasız olmasına rağmen, okur-yazar oranı toplam nüfûsa göre % 15 gibi çok düşük bir seviyededir. Gambia Nehri ulaşıma müsâit ve ülke için yeterli olduğundan demiryoluna ihtiyaç duyulmamıştır. Karayollarının ise gelişmiş olduğu söylenemez. Bunun yanısıra mevcut karayollarının hemen hemen hepsi iklim şartlarından ve tabiat hâdiselerinden etkilenmektedir.

  Ekonomi

  Ekonomisi zirâate dayanır. Ekilebilen arâzilerin % 90’dan fazlasında yerfıstığı ekimi yapılır. Bundan başka pirinç, darı ve mısır da ekilen ürünler arasındadır. Hayvancılıkta, besi hayvanlarının yanısıra, kümes hayvanları da beslenmektedir. Balıkçılık hemen hemen her üründe olduğu gibi, ancak yurt içinde tüketimi yapılan bir ekonomi dalıdır. Mâdenlere sâhib olmadığı için işletmeciliğinden de söz etmek mümkün değildir. Zirâat, hayvancılık ve balıkçılığı modernize etme çalışmaları mevcuttur. Sanâyisi yoktur. Küçük îmâlathâneler, besin ve zirâat ürünleri üzerine olup, bunları fabrikalar hâline getirme çalışmaları, son senelerde önem arz etmektedir. Ticâretini umûmiyetle İngiltere, İtalya, Japonya ve Portekiz ile yapmaktadır. Yerfıstığı, deri, balmumu ve kurutulmuş balık ihraç edip; yiyecek, dokuma ve makina ithal eder. Kumlu, palmiye ağaçlarıyla süslü plajları, son senelerde Gambia’yı önemli bir turizm merkezi hâline getirmiş ve ülke ekonomisinde turizm gelirinin önemli bir yer tutmasına sebeb olmuştur.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi