Mozambik

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Mozambik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mozambik

  Reklam  Mozambik

  Forum Alev
  Coğrafya-İklim
  İlk adı Musa Bin Beg olan Mozambik Güney Afrika ülkelerinin kuzey doğusunda 801 590 km² toprağa sahip bir ülkedir. Ülkede 10 eyalet vardır ve başkenti Maputo'dur. Ülkenin diğer önemli şehirleri; Beira, Quelimane, Nampula, Xaixai, Chimoi, Inhanbane, Pemba ve Tete'dir. Hint Okyanusu boyunca uzun ve ince uzanan ülkenin kıyı uzunluğu 2515 km'dir. Bu kıyıları limanların yanı sıra muhteşem sahillere sahiptir. Komşuları : Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika ve Svaziland'dır. Bu ülkelere gelen mallar genelde Mozambik limanlarından içeri girmektedir. İklimi okyanustan dolayı nemli ve sıcak tropikal iklimdir. Ancak kuzeydeki Chimoi bölgesi rakımdan dolayı daha güzel bir iklime sahiptir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 23.8 derecedir. Metrekareye düşen yıllık yağış ortalamasıysa, 1436.5 mm'dir. Nemli bir havası olan ülkenin ortalama yıllık nem değeri %75.1'dir.

  Devlet yapısı

  Ülkede kabul edilmiş yönetim şekli cumhuriyettir. Çok partili sistemle yönetilen ülkede hükümetler her beş yılda bir yapılan genel seçimler sonunda seçilmektedir. Bu yönüyle Afrika kıtasındaki en demokratik ve rahat ülkelerin başında geldiği söylenebilir. Çok partili demokratik bir sistemle yönetilen Mozambik’te hükümet ülkenin gelişmesi için yabancı yatırımcılara birçok kolaylık sağlamaktadır. Mozambik halkı sempatik, sevimli ve kalender bir halktır. Sokakta yürürken genç, ihtiyar, erkek, kadın, çocuk demeden herkese selam verebilirsiniz. Herkesle oturup konuşabilirsiniz. Mozambik'te Musa B. Beg dönemine ait çok izler görmek mümkündür.

  Tarih

  Mozambik uzun yıllar süren Portekiz sömürge yönetiminden sonra 1975 yılında bağımsızlığına kavuşmuş bir ülkedir. İlk saldırılarını 1498'de yapan Portekizliler 5 asır boyunca Mozambik'te kalmışlardır. 1510'lu yıllarda halk o günün süper gücü Osmanlı Devletinden acil yardım istemiş ve Yeniçeriler de Yavuz Sultan Selim Han'ın emriyle bölgeye gitmişler ama dönecekleri akşam yeni bir saldırı dalgasından habersiz olduklarından hepsi şehit olmuştur. Mozambik'in 1975 yılında Portekiz'den bağımsızlığını kazanmasının ardından başlayan iç savaşsa 1991 yılında sona erdi. Bu tarihten sonra iç huzurun sağlanması için büyük gayret sarf eden hükümetler bunu büyük ölçüde başarmışlardır.

  Su-enerji


  Mozambik


  Ülkede 60’ın üzerinde ırmak vardır. Bu ırmakların debisi oldukça yüksektir. Örneğin Zambezi 8 ülkeden geçen ve dünyanın sayılı ırmaklarındandır. Dünyanın en büyük barajlarindan biri olan Cahora Bass da Zambezi Nehri üzerindedir. Ülkenin 13%’ü ırmak ve göllerle kaplıdır. Ülkede enerji sıkıntısı yoktur. Çok yüksek voltajda enerji vardır. Yalnız iç kesimlere yetersiz alt yapıdan dolayı tam ulaşmamıştır.

  Nüfus-Dil-Din

  20 milyonun üzerinde nüfusu olan ülkenin 60%’ı kadındır. Yine 45%’i 30 yaş ve altındadır. Nüfus artış oranı 2% olan ülkede ortalama yaş 45'dir. Resmi dil Portekizce'dir. Ancak özellikle ülkenin kuzeyinde halkın bir çoğu Changana, Ronga, Cisene gibi kendi yerel dilleri konuşmaktadır. Maputo’da 3.5 milyon insan yaşamaktadır ve İngilizce'de geçerli ve sürekli yükselen bir dildir. Halkın %60’a yakını müslümandır. Ama devlet yönetiminde etkinlikleri zayıftır. Kuzey eyaletlerde müslümanlar genelde çocuklarını okutmamakta ve medreselere göndermektedir. Dolayısıyla okuyan kesim daha çok hristiyanlar olmaktadır ve dolayısıyla devlet kurumlarında hristiyanlar yer almaktadır. Fakat son yıllarda müslümanların da okuma oranları artmaktadır. Başkent Maputo'da 128 adet irili ufaklı cami mevcuttur. Son yıllarda yapılan camiler çok temiz modern ve bakımlıdır. Vaaz ve sohbetler Portekizce yapılmakta olup, Hristiyanlara ait kiliseler de oldukça fazladır.

  Sosyal Yaşam


  Eğitim

  Okuma-yazma oranı oldukça düşük olan ülkede yeni yeni okullar açılmaktadır. Başkent Maputo’da özel okul olarak Güney Afrika, Portekiz, Amerika, Filipin, Fransız, İtalyan ve Agakan okulları gibi 60 civarında özel okul vardır. Türk iş adamları ve eğitim gönüllüleri tarafından açılan Uluslararasi Mozambik Söğüt Koleji (Willow International School) de ülke'nin eğitimine ciddi katkı sağlamaktadır. 2003 yılında eğitime başlayan Willow 2008 yılında ikinci binasıyla ilköğretim, Erkek lisesi ve Kız lisesi olmak uzere üç okulla hizmet vermektedir. Biri büyük olmak üzere irili ufaklı devlet ve özel sektöre ait 7 üniversite vardır. Devlet Üniversitesi olan Edvard Mondlen Üniversitesi'nde (UEM) Mühendislik, Tıp, Hukuk, Eğitim, Ekonomi, Uluslararasi İlişkiler gibi bölümlerinde okumakta olan 12.000 civarında öğrencisi vardır. Bu bölümler Portekizce eğitim vermektedirler.

  Güvenlik

  Bütün Güney Afrika bölgesindeki ülkeler içinde suç oranı en düşük olan ülkelerin başında gelmektedir.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Mozambik

  Reklam  Sağlık

  Tüm Güney Afrika ülkeleri'nde olduğu gibi AIDS Mozambik'te de bir tehlike arzetmektedir. Fakat bir çok Afrika ülkesine göre oran daha düşüktür. Sıtma da başta gelen hastalıklar arasında olmasına rağmen tedavisi yapılabilmektedir. Devlet hastaneleri, sağlık ocakları ve birçok özel klinik vardır. Fakat ülkenin büyük bir bölümü sağlık hizmetlerinden mahrum yaşamaktadır.

  Turizm

  Mozambik, turizm açısından potansiyeli çok yüksek olan bir ülkedir. Ülkenin kuzey güney doğrultusunda uzanan Hint okyanusu kıyısındaki yaklaşık 2500 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi her yönüyle turistler için harika fırsatlar sunmaktadır. Temiz denizi ve uluslararası alanda ün yapmış dalış noktaları deniz turizmi sevenleri bu ülkeye çekmektedir. Tropikal ikliminde etkisiyle çok yakın bir zamanda Mozambik’e gelen turist sayısında çarpıcı değişiklikler görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

  Ulaşım

  A) Havaalanları: Ülkede uluslararası 3 havalanını vardır. Bunlar başkent Maputo, Beira ve Nampula'da bulunmaktadır. Ülkedeki havalanları bunlarla sınırlı değildir. Ülkenin her eyaletinde havaalanı vardır. Toplam havalanı sayısı 20'dir. Kısacası Mozambik’te hava taşımacılığı imkanı vardır. Avrupa'dan doğrudan uçuş yalnızca Portekiz üzerinden Maputo’ya vardır. Güney Afrika Cumhuriyeti aktarmalı olarak gelindiğinde Johannesburg’tan bir saatlik uçuş sonunda dünyanın her köşesinden Maputo’ya ulaşmak mümkündür.
  B) Limanlar: Ülkenın en büyük limanı başkent Maputo’da bulunmaktadır. Liman ülkenin kıyısı bulunduğu Hint Okyanusu üzerindedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde Türkiye'den Mozambik’e ulaşmak çok kolaydır. Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu yoluyla bu ülkeye taşımacılık yapılabilir. Maputo limanının yıllık kapasitesi yaklaşık olarak 12 milyon tondur. Bu liman üzerinden başta Güney Afrika Cumhuriyeti, Zimbabwe ve Swaziland olmak üzere çevre ülkelerede taşımacılık yapılmaktadır.
  Beira Limanı: Beira limanı konumu itibariyle interlandında bulunan ülkelerin ihracat ve ithalatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu liman özellikle denize kıyısı olmayan ve kıtanın iç bölgelerinde kalan Zimbabwe, Zambiya, Malawi, Botswana ve Zaire gibi ülkelere yapılan taşımacılıkta önemli bir yer tutmaktadır. Limanın yıllık kapasitesi 7,5 milyon tondur.
  Bu iki önemli limanın dışında Nacala, Quelimane ve Pemba da nispeten daha küçük limanlar bulunmaktadır.
  C)Karayolu: Johanessburg ya da Durban'dan otobüslerle başkent Maputo'ya ulaşmak mümkündür. Ancak otobüsler eski ve bakımsız olduğundan uçakla yolculuk özellikle turistler tarafından tercih edilmektedir.
  Vize İşlemleri; Mozambik'e Türkiye'den gelişte kara ve hava sınırında vize alınabilmektedir. 25 dolar 30 günlük vize ücreti alınmaktadır. Ülke içinde iç hatlardan uçarak istenen yerlere ulaşılabilir. Güney Afrikanın başkenti Johennesburg'a Maputo'dan her gün sabah, öğle ve akşam 3-4 uçak gidiş-dönüş sefer yapmaktadır.

  Ekonomi

  Tüm yatırımlar uluslararası garanti altındadır. Para birimi meticaldır. 13/02/2008 itibariyle 1 Amerikan Doları yaklaşık olarak 25 meticaldir. Özellikle yabancı uyruklularla yapılan işlemlerde dolar talep edilmektedir. (kira vs.) Türkiye'deki apartmanlara benzer yerler için kira 500 Amerikan Doları civarında Güney Afrika standartlarında bahçeli müstakil evler ise 1000 Dolardan başlamaktadır. Ambalajlı her şey Güney Afrika'dan ithal edilmekte olup fiyatlar oldukça yüksektir. Son olarak ulusal paradan üç sıfır atılıp 1 Amerikan Doları = 25 Medikale eşitlenmiştir. Ülke Uluslararası Para Fonu (IMF)’na 1984 yılında üye olmuştur. 19 tane banka vardır. Hemen her caddede yine döviz bürosu mevcuttur. Ülkede para transferi ve döviz bozdurma sorunu yoktur. Ülkede iş gücü oldukça ucuz olup, hükümet tarafından açıklanan asgari ücret endüstri sektöründe 60 USD civarındadır. Tarım sektöründeyse daha da düşüktür. Genelde orta ve küçük ölçekli işletmeler olan ülkede en büyük fabrika bira ve son yıllarda açılan Mozal alüminyum fabrikası. Ayrıca ülkenin kuzeyinde çok yüksek rezervde doğal gaz bulundu. Ülkede tüketilen hemen hemen bütün ürünler ithal edilmektedir. Sadece balık türleri ve diğer deniz mahsulleri, kesonat(kaju), pamuk ve meyva ihraç malları arasındadır. Ticaretin hemen hemen büyük bir kısmı Hint asıllıların elindedir. Fiyatlar, dolayısıyla kar marjı oldukça yüksektir. Türkiye'den her türlü mobilya, sanayi ürünleri, tekstil ürünleri, kimyasal ürünler ihraç edilebilir ve Türk lokantası Maputo'da oldukça ilgi çekici olabilir. Bunun yanında ülkenin kuzeyinden susam, hindistan cevizi ve kastanya ithal edilebilir. Mozambik'e ihracat için yerel bir depo şarttır çünkü Türkiye gibi bir ülkeden Maputo'ya gemiler en erken 35-40 günde gelmektedir. Gemi Durban'da yükünü boşaltmakta ve Mozambik bandralı bir gemiye yükünü aktarmaktadır çünkü Maputo ve diğer limanlar oldukça sığ olup büyük tonajlı gemiler girememektedir. Türk iş adamları 2004 yılından itibaren Mozambik'te varlıklarını hissettirmeye başlamışlardır. 2007 yılı 20'den fazla gurubun ziyaretine tanık olmuştur. 2008 Şubat ayı itibariyle başkent Maputo'da Aldora Mobilya bayi (Anatolia Ticaret), Çelik Kapı ve mutfak malzeme mağazası, Nazo Toz içecekleri, Şölen Çikolata ve Oba makarna Distribitörlüğü gibi iş merkezleri açılmaya başlamış durumdadır. İlerleyen aylarda ve yıllarda bu sayı daha da artacağa benzemektedir. Mozambik'e giren Türk ürünleri sayısında son zamanlarda hayli artış olduğu gözlenmektedir.
 3. 3
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  MOZAMBİK

  DEVLETİN ADI: Mozambik Halk Cumhûriyeti
  BAŞŞEHRİ: Maputo
  NÜFUSU: 14.842.000
  YÜZÖLÇÜMÜ: 799.380 km2
  RESMİ DİLİ: Portekizce
  DİNİ: Putperest, İslâmiyet, Hıristiyanlık
  PARA BİRİMİ: Mozambik Esküdosu
  Güneydoğu Afrika’da bağımsız bir devlet. Mozambik’in kuzeyinde Tanzanya, kuzeybatısında Malawi, Zambiya, batısında ve güneybatısında Güney Afrika Cumhûriyeti, Swaziland, doğusunda Hind Okyanusu yer alır. Önceden Portekiz’in denizaşırı bir eyâleti olarak bilinen Mozambik, 25 Haziran 1975’te bağımsızlığını kazanmıştır.

  Târihi

  Portekiz, 15. yüzyıl sonlarında Hind Okyanusuna açıldığında, ticâretin kontrolü Arapların elindeydi. Doğu Afrika’da Portekiz’in hedefi, Araplardan kıyı limanlarını elde ederek, altın ve gümüş mâdenlerini eline geçirmekti.

  Mozambik 1520’lere doğru Portekiz’in eline geçti. Portekiz her sene buradan tonlarca fildişi satın alıp götürdü. Güney Amerika’daki kolonisi Brezilya’nın işçi ihtiyâcını karşılamak için köle ticâretini başlattı. Bununla berâber doğu kesimin çoğu İngiltere ve Hollanda’nın eline geçince, Mozambik’in limanlarındaki ticâret âniden düştü. Böylece Mozambik 200 yıl süren gerileme dönemine girdi.

  Ülkenin şimdiki sınırları 1884-1885 Berlin Konferansında tesbit edildi. Avrupalı güçler Afrika’yı sömürge olarak paylaştığında, Mozambik, Portekiz tarafından denizaşırı bir eyâlet olarak kabul ediliyordu. Ülke Lizbon’dan tâyin edilen bir genel Vâli tarafından yönetiliyordu. 1961 yılında Tanganyika’nın (sonra bu devlet Zengibar ile birleşerek Tanzanya’nın bir parçasını meydana getirmiştir), bağımsızlığını kazanmasından sonra Mozambik’in bağımsızlığını hedef alan milliyetçi bir hareket başladı. 1962’de dağınık gruplar Frente de Libertacao de Mozambique (Frelimo) veyaMozambik Hürriyet Cephesi adı altında birleştiler. Frelimo büyük ölçüde dış destek sağladı. Bilhassa silahlar ve diğer askerî techizat Doğu Avrupa’dan ve komünist Çin’den, mâlî yardım ise Afrika Birliği Teşkilâtından geldi.

  Gerillalar 25 Eylül 1964’te Tanzanya sınırından Mozambik’e girip Portekiz askerî tesislerine saldırınca isyan hareketi başlamış oldu. Uzun süre devâm eden mücâdele sonrasında 1974 başlarında Portekiz’deki yeni ihtilal hükûmeti Afrika’daki sömürgelerine bağımsızlık verme niyetini açıkladı. Böylece 25 Haziran 1975’te 470 yıl devâm eden sömürge idâresi ve 10 yıllık gerilla savaşı sona erdi. Frelimo’nun siyâsî kontrolünde Mozambik Halk Cumhûriyeti kuruldu. Günümüzde hâlâ Marksist-Leninist bir idâre ile yönetilmektedir.

  Fizikî Yapı

  Kıyı Ovası Mozambik topraklarının beşte ikisini ihtivâ eder. Bu bölgenin batısında, deniz seviyesinden yaklaşık 150 ilâ 200 metre yüksekliğe sâhip alçak yaylalardan ve tepelerden meydana gelen bir geçiş bölgesi bulunur. Ülkenin batı kısımları ortalama 1050 metre yüksekliğiyle üçüncü bir bölge teşkil eder. Bu bölge Rodezya dağlık arâzilerinin bir uzantısıdır. Tete’nin kuzeybatı eyâletindeki 2000 metre yüksekliğindeki Namuli Dağları, merkezi Mozambik’teki Gorongossa Dağları ve güneybatı sınırı boyunca uzanan Lebombo Dağları bu bölgede yer alır.

  Mozambik’in bütün nehirleri Hint Okyanusuna dökülmekte olup, ülkede yoğun bir ağ meydana getirir. Kuzeyden güneye büyük nehirler Ruvuma, Ligonha, Lurio, Zambezi ve Limpopo’dur. Yağış miktarı değişiklikleri, nehirlerin akışını düzensiz hâle getirir. Dolayısıyla düzenli olarak nehirlerde ulaşım yapılması mümkün olmaz.

  İklimi

  Mozambik’te tropikal iklim hüküm sürer. Yılda, bir kurak ve bir yağışlı mevsim olmak üzere iki mevsim vardır. Hemen hemen yıllık yağışın hepsi, ekimden marta kadar devâm eden yağışlı mevsimde görülür. Bu dönemde yağmur getiren kuzeydoğu muson rüzgârları ile değişen sıcaklıklar yüksektir. Kıyıda sıcaklık, yağışlı mevsimde % 80 civârında nisbî bir nemlilikle, 27°C ilâ 29°C arasında değişir.Yağış miktarı Quelimane veBeira arasındaki merkezi kıyıda oldukça fazla olup, yılda ortalama 760 mm’dir. Kıyıdan içeriye uzanan ovanın bu kısmında yağış ve nem azalır. Fakat iç kesimdeki yaylada tekrar yükselir. Mozambik’te en yüksek yıllık yağış miktarı 1650 mm ile kuzey dağlarında ve Rodezya sınırı boyunca vukû bulur. İç kesimin iki büyük kısmı oldukça kuraktır. Bunlar yılda 300 mm yağış alan Gaza’nın güneybatı eyâleti ve Tete etrâfındaki Zambezi Vâdisidir.

  Hafif kurak mevsim, nisan ayından eylüle kadar devâm eder. Bu dönemde, ekvatordan güneye doğru akan Mozambik sıcak su akıntısı, kıyıya 19°C’lik sıcaklık ortalaması kazandırır.

  Tabiî Kaynakları

  Kıyıdan îtibâren kuzeyde ve güneyde, iç kesimde yabânî mahuncevizi ağaçları bulunur. Kıyı hattı boyunca, bilhassa nehir yolları dışında, mangrar (tropik deniz sâhillerinde bataklıklarda mevcut olan karakteristik bir bitki) bataklıkları ve hindistancevizi ile hurma ağaçları mevcuttur. Diğer ağaçlar sedir, abanoz, demirağacı ve sandal ağacıdır. Nehir kıyılarında bamba ve mızrakotu, ormanlarda kauçuk asmaları yetişir.

  Mozambik’te çok çeşitli hayvanlara rastlamak mümkündür. Zebra ve ceylanların çoğu türleri, manda, aslan ve leoparlar ülkenin her tarafında bulunur. Timsah ve suaygırları nehirlerde ve göllerde mevcuttur. Kuzey ve kuzeydoğuda gergedanlar, Güney Afrika sınırında zürafalar bulunur.

  Ülkenin yeraltı zenginlikleri mâden kömürü ve boksitten ibârettir.

  Nüfus ve Sosyal Hayat

  Mozambik nüfûsunun % 98’den fazlasınıAfrikalılar meydana getirir. Kalanı Avrupalılar, Hintliler, Doğu Asyalılar ve melezlerden (Afrikalı-Avrupalı karışımı) ibârettir. Nüfûsun % 90’ı tarım işçisidir. Hintliler ve Doğu Asyalılar önceden beri ticâretle meşgul olurlar. 1974’lerde 120.000 Portekizlinin göçü, ülaaai, modern ekonominin iyi işlemesi için gerekli eğitimli personelden mahrum bırakmıştır.

  Mozambik’le Afrikalı toplumlar ve komşu devletlerdeki kabîleler arasında büyük bir benzerlik vardır. Hepsi Bantu dillerini konuşur. En çok kullanılan diller güneyde Thonga, Zambezi Vâdisinde Nyanja, kuzeyde Maksa ve Yao, kuzeydoğuda ve kıyıda Swahili’dir. Resmî dil Portekizcedir.

  Zambezi Nehrinin kuzeyinde Moravi, Yao, Makoe ve Lomue kabîleleri bulunur. Güney Mozambik’te ise Shona, Thoaga, Chopi ve Ngoni kabîleleri vardır.

  Nüfûsun % 58’i putperest olup, kalanını Müslümanlar ve Hıristiyanlar meydana getirir.

  Bütün eğitim kuruluşları devletin elindedir. Okullarda ülkenin tek partisi olan Frelimo’nun ideolojisi öğretilmektedir. Okuma-yazma oranı % 15 civârındadır.

  Siyâsî Hayat

  Ülkenin siyâsî hayâtına marksist bir parti olan Frelimo hâkimdir. Anayasa, bütün hükûmet kuruluşlarının Frelimo’ya tâbi olduğunu belirtir. Bunun başkanı otomatik olarak cumhurbaşkanıdır. Halk Meclisi, Frelimo’nun merkezî ve yürütme komitelerinden ve kabînedeki yardımcı bakanlardan ve eyâlet yöneticilerinden meydana gelir. İlâve olarak Frelimo her eyâletten iki temsilci ve ordudan üyeler seçer. Merkezî Komite de nüfûsun büyük çoğunluğunu temsil etmek üzere 10 vatandaş seçer. Mozambik en çok Tanzanya ile sıkı siyâsi bağlar kurmuştur.

  Ekonomi

  Mozambik ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. İşlemeye elverişli toprakların % 5’i ekilidir. Mahuncevizi, şeker ve pamuk başlıca ihraç ürünleridir. Ayrıca, çay; kurutulmuş hindistancevizi içi ve sisal de (bir çeşit elyaf) önemlidir. Bu altı mahsul Mozambik ihrâcatının % 60’ını teşkil eder. Büyük hindistancevizi, pirinç, buğday, mısır, yerfıstığı ve muz esas îtibâriyle iç tüketimde kullanılmak üzere yetiştirilir. Mozambik, dünyânın en çok mahuncevizi üreten ülkelerinden biridir. Bunun en büyük müşterisi Hindistan ve ABD’dir.

  Sanâyi ürünleri her ne kadar millî gelirin % 10’unu meydana getiriyorsa da, 1960’tan beri arttırılmaktadır. Sanâyi esas îtibâriyle şeker, hindistancevizi, buğday ve pamuk gibi temel ürünlerin işlemesine tahsis edilmiştir. Çimento ve sun’î gübre fabrikaları iç ihtiyaçları karşılar. Komşu ülkelere ihraç için; demiryolu, araba ve makinaları îmâl eder. Başşehir Maputo’daki bir petrol rafinerisi, Güney Afrika Cumhûriyetine ve Swaziland’a petrol ihraç etmektedir.

  Zembezi Nehri üzerindeki Cabora Bassa Barajı Afrika’nın en büyük hidroelektrik projesidir. 1969’da yapımına başlanan baraj 1974’de tamamlanarak bir milyar dolara mal olmuştur. Üretilen elektriğin çoğu, Güney Afrika’ya satılmaktadır.

  Ülkenin demiryolu şebekesi, öncelikle kıyı ile iç kesim arasında yük taşımaya tahsis edilmiştir. Ana limanların herbiri (Maputo, Beria ve Nacola) komşu ülkelere uzanan demiryollarının uç noktasıdır. Esas îtibârıyla bu yollarda yapılan transit ticâret, Mozambik döviz gelirlerinin % 30’unu sağlar. Ülaaai kaplayan demiryolu ağı, Mozambik’i iyi karayollarından mahrum bırakmıştır. Yolların yaklaşık % 10’u asfalttır. Bütün ana yollar, iç kesimi limanlara bağlar ve Beira-Maputo karayolu hâriç pek az iyi tali yol vardır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi