MaLta

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden MaLta ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  MaLta

  Reklam  MaLta

  Forum Alev
  Malta

  Ülke Adı : Malta Cumhuriyeti
  Yüz ölçümü : 321 km2.
  Nüfus : 400,000
  Başkent : Valletta (nüfus 370,000)
  Popüler Sehirleri : St.Julians, Sliema ve Msida
  Havaalanı : Malta Uluslararası Havaalanı – Gudja
  En uzak mesafe : Güneydoğu’dan Kuzeybatı’ya 27 km.
  Etnik Yapı : Malta yerlileri
  Dil : Resmi dili İngilizce’dir, Malta’ca ve İtalyanca da konuşulur.
  Din : % 91 Katolik
  Para birimi : Malta Lirası ( 1 ML yaklaşık 2.25 USD )
  Uçuş süresi : 2 saat 30 dakika
  Saat farkı : 1 saat geri.
  Coğrafya : Hiç dağ yada akarsu bulunmamaktadır. Alçak tepeler bulunur.
  İklim-Sıcaklık : Ülkede hava genellikle çok sıcaktır. Yağış özellikle serin yaz mevsimlerinde az miktarda gerçekleşir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 22 C civarındadır.
  Giyim : Genellikle ince kıyafetler giyilir. Yağmur mevsimlerinde yağmurluk ve şemsiyeyi unutmamalısınız üç ve dört yıldızlı restoranlarda ceket ve kravat gerekmektedir.
  El sanatları : Dantel, Cam işçiliği, Gümüş, Çömlekçilik, Sepetçilik, Saat, Kumaş ve el dokumacılığı.
  Elektrik : 240 volt, 3 iğneli prizler kullanılmaktadır.
  Gayri Safi Milli Hasıla : 5,3 milyar US$
  Kişi başı Gayri Safi Milli Hasıla: 13,800 US$
  Yıllık büyüme : % 4,4
  Enflasyon : % 5
  İşsizlik : % 4.5
  Önemli Endüstriler : Turizm, elektronik, gemi bakımı, ayakkabı, tekstil, meşrubat.
  İtahalat : Tekstil maddeleri, canlı hayvan, yiyecek, makine.
  İhracat : İşlenmiş tekstil ürünleri.


 2. 2
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye

  --->: MaLta

  Reklam  Akdeniz'in Kalbi"nde yer alan Malta adası, İtalya'ya çok yakın. 1964 yılına kadar İngiliz Hükümeti kontrolünde bulunan Akdeniz'in bu şirin adasında Maltaca ve İngilizce konuşulmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan adada Roma dönemi tarihi eserlerine her yerde rastlamak mümkündür. 35 lisanslı kursun bulunduğu adada nüfus 381.600'dür. Her yıl adaya 30.000 öğrenci gelmektedir.

  Turistik bir ada olmasi sebebiyle fiyatlar yaz ve bahar aylarinda artmakta, kis ve sonbahar donemlerinde ise dusmektedir.

  Adada konusulan ikinci bir dilin daha olmasi Ingilizce egitimi icin bir dezavantajdir. Herkezin Ingilizce bilmesine ragmen orta yasin uzerinedeki Maltalilar arasinda akici Ingilizce konasamayanlar bulunmaktadir. Ingilizcelerinde biraz Italyan aksani hissedilmektedir.

  Malta nin en buyuk avantajlarindan biri vize problemi yasanmamasidir. Hazirlanilmasi gereken herhangi bir vize evragi yoktur. Pasaport fotokobiniz yeterlidir. Malta icin Istanbul'daki fahri konsolosluk vasitasiyla Malta gocmen burosundan vize onayi alnir. Ulkeye bu vize onay mektubu ile birlikte girersiniz ve vizeniz pasaportunuza ulkeye giriste basilir.

  Kaliteli okullarin ve uluslararsi organizasyonlarin kollarinin bulundugu Maltada okullarda Avrupali ogrenci yogunlugu fazladir.

  Detayli bilgi icin www.visitmalta.com adresini ziyaret edebilirsin.

  Malta Adası Sicilya ve Kuzey Afrika'nın arasında bulunur. Malta Adaları sıklıkla ve haklı nedenlerle güneş ve tarihin adası olarak nitelendirilir. 6000 yıllık bir medeniyetin beşiği olan Malta, her santimetrekaresi, tapınakları ve abideleriyle bu medeniyetlere tanıklık etmektedir. Malta stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca Fenikelilerden Romalılara; Araplardan, Fransızlara, İspanyollara kadar bir çok ülkenin egemenliği altına girmiştir.

  Bugün Malta Dünya'nın en Katolik ülkelerinden biri, bu küçük adanın nerdeyse her metrekaresine bir kilise düşmektedir. Başka hiçbir yerde bu kadar fazla dini tatil yapılmamaktadır. İngilizler 1960 yılında Malta'nın bağımsızlığını ilan edişine kadar ülkenin hakimi oldular. Bu süre boyunca İngiliz dili , kültürü ve eğitim sistemi ülkenin tüm unsurlarıyla özdeşleşti. Ülkede İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta'daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır.

  Her sömürge ülkesi gibi İngiliz adli ve kamu hizmetleri sistemini benimsemişlerdir. İngilizce resmi dil olarak kullanılır. Kaliteli eğitim sistemi İngiliz sistemine benzer ve dil okulları Avrupalılar tarafından kabul edilmiştir.
  Maltaların genel yapısı Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve tabii İngilizce. Arabayı sol şeritte (İngiltere ve Kıbrıs da) kullanıyorlar ve öğlen vakitleri ‘Siesta’ yani işlerine mola veriyorlar. Başka bakımlardan Maltalılar çok toleranslı, açık görüşlü ayrıca tüm kültürlülere karşı ilgili ve saygılılardır.

  Sanat ve Kültür

  Valetta daki "Grandmaster's Palace" bugün Maltaların Parlamentosudur. Müze severler sayısız hazineler bulacaklardır. Her müzede Malta'nın doğal tarihinden, arkeolojiden, savaş döneminden, tapınaklardan ve denizcilikten eserler bulunmaktadır. Malta Kütüphanesi: toplam 300.000 ve 12 yy. başlıyan kitaplar barındırıyor.

  Gezi Turları

  Adanın Güneyinde Dingli Cliff soluk kesici kayalıklar bulunyor. Tarxien ve Hagar yakınlarında Cilalı taş devrine ait Tapınaklar görmeye değerdir. Ve yine ada üzerinde bir başka keşfedilecek yer ve ortacaga ait Medina şehiri. Malta'ya gelip de kardeş adalar Comino ve Gozo'yu ziyaret etmeyen yoktur. Huzur veren "Zamanın durduğu ada" Gozo, Malta'dan daha yeşildir. Bunların dışında Azure Window, Ta' Pinu Basilica, Xewkija'daki yeni kilise ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerden birkaçı.

  Yiyecek

  Malta mutfağı yüzyıllarca orada yaşamış Araplar, İtalyanlar, İngilizler, İtalyanlar ve İspanyollardan etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla ise büyük benzerlikler göstermektedir. Tabii ki çok çeşitli balık yemekleri olduğunu söylememize gerek yok. Minestra ve Aljotta, Malta'nın farklı lezzetteki iki çorbası. Mevsimlik salatalar ve sebzeler, Malta mutfağının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Makarna Malta’lıların baş yemeğidir.

  İklim

  Malta’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir; kışları ılık, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yıllık toplam yağış oranı düşüktür. Yağışlar, genellikle ekim ve şubat ayları arasında görülür. Yaz ortasında yağış, nadiren hava sıcaklığının gündüz bunaltıcı bir sıcaklar çıktığı zamanlarda meydana gelir. Kışlar sert değildir. Ocak ayında gündüz sıcaklık 15°C civarındadır. Kışları kar, don ve sis gibi kötü kış koşulları Malta Adalarına yabancıdır. Yağışlar en çok Eylül ve Nisan ayları arasında görülür, yazın yağmur yağmaz.

  Rüzgarlar Malta ikliminin belirleyici özelliklerindendir. Denizden gelen soğuk meltem rüzgarı yazın serinleticidir ama kışın kuzeydoğu yönünden esen rüzgarlar liman duvarlarına çarpan dalgaları kuvvetlendirir ve Gozo’ya yapılan feribot seferlerinin aksamasına neden olur.

  Deniz sıcaklığı, adaların çevresinde, kış ortasında 14.5°C’ den, Ağustos ve Eylül aylarında 25°C’ ye kadar değişir 3. 3
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Yemek

  Malta çok kaliteli restoranların bulunduğu bir bölge olarak bilinmez, ancak, yemek hem güzel hem de ucuzdur. Yemekler üzerinde görülen en belirgin etki Sicilya’dan gelmektedir ve bir çok ucuz restoranda makarna ve pizza bulunur. İngiliz tarzı yemekler de (ızgara pirzola, sosis ve patates püresi, ve sebzeli rosto gibi), özellikle turistik bölgelerde yaygın olarak bulunabilir. Vejetaryenler için de, bir çok restoranın ana menüsünde vejetaryen yemekleri bulunur.

  Şarap

  Alışveriş merkezleri Valetta da Republic ve Merchants Street bulunur. En iyi yerel kirmızı şaraplar "Lachryma Vitis" ve "La Valette"dir. Malta şaraplarının ünü tüm Avrupa’da bilinmiş ve ödülleriyle tescillenmiştir.
  Uluslararası öğrenciler
  Sınıflar ortalama 10-20 öğrenciden oluşmaktadır. Bazı kurslara katılmak için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerden bazıları üniversite öğrencisi, bazıları ofis
  çalışanı, iş dünyasındaki profesyoneller, yabancı dil öğretmenleri, tatilini değerlendirmek isteyen sıradan insanlar, bazıları ise farklı bir deneyim yaşamak isteyen emekliler olabilmektedir.

  Konaklama Seçenekleri

  Konaklama konıusunda okul 3 seçenek sunmaktadır.
  -Aile yanı
  -Okul yurdu
  -Apartman dairesi
  Okul tarafından özenle seçilmiş olan güvenilir ailelerin yanında kalmak, hem ev ortamında yaşamanın rahatlığı, hem ekonomik oluşu, hem de pratik açısından en uygun konaklama seçeneğidir. Sizing isteğinize gore yanında kalacağınız ailenin kendinize ait bir odanız olacaktır ve aile size hafta içi her gün sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, hafta

  sonları ise üç öğün yemek sağlayacaktır.İngilizce pratiği açısından, aynı evde aynı milletten ya da aynı ana dili konuşan öğrencilerin kalmasına izin verilmemektedir. Elbette birlikte kalmak isteyen öğrenciler için bu mümkün olabilmektedir ancak, tavsiye edilmemektedir
  . 4. 4
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye


  MaLTa Adasından BirKaç GöRünTü(:


 5. 5
  mine86
  Üye
  hep gitmek istediğim bi yerdir paylaştığın için teşekkür ederim ;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi