İzlanda ekonomisi hakkında ansiklopedik bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden İzlanda ekonomisi hakkında ansiklopedik bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  İzlanda ekonomisi hakkında ansiklopedik bilgi

  Reklam  İzlanda ekonomisi hakkında ansiklopedik bilgi

  Forum Alev
  İzlanda ekonomisinin temelini bir ada devleti olduğu için balıkçılık teşkil etmektedir.

  Tarım: İzlanda topraklarının büyük bir kesimi tarıma elverişsizdir. Ancak % 0,5’inde tarım yapılmaktadır. Nüfûsun % 11’i tarım sektöründe çalışmaktadır. Başlıca ürünleri hayvan yemi, patates ve şalgamdır.

  Hayvancılık: Adanın buzullarla örtülü olmayan kesimlerindeki otlaklarda hayvancılık yapılır. Küçük baş hayvancılığı ağır basar.

  Balıkçılık: İzlanda’nın en önemli gelir kaynağını meydana getiren balıkçılık, 106.487 gross tonluk 866 gemi ile yapılmaktadır. Yıllık tutulan balık yaklaşık olarak 1.500.000 tondur. Başlıca tutulan balıklar balina, moriya ve ringadır.

  Endüstri: Balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve balıktan elde edilen ürünler imali başlıca sanâyi faaliyetidir. Balık konservesi ve balık unu fabrikası vardır. Küçük gemilerin yapıldığı, büyük gemilerin tamir edildiği tersaneleri; dokuma, çimento, ayakkabı fabrikaları bulunmaktadır. Ayrıca Reykjavik’in doğusunda alüminyum dökümhâneleri ve amonyum sülfat fabrikası bulunmaktadır. Nüfûsun %30’u sanâyide çalışmaktadır.

  Ticâret: Ülkenin ihrâcâtının % 80’ini balık ürünleri, balık konservesi, tuzlanmış ve dondurulmuş balık, balık unu, balık yağı ve gübre meydana getirir. Bunun yanında hayvan ürünleridir. İthal ettiği mallar sanayi ve besin mamulleridir.

  Ulaşım: İzlanda’da demir yolu yoktur. Kara yollarının uzunluğu 12 bin kilometreyi bulmaktadır. Başkent Reykjavik’te uluslararası bir liman ve havaalanı vardır. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: İzlanda ekonomisi hakkında ansiklopedik bilgi

  Reklam  şöyle bir bakıldığında izlanda ekonomisini neyin döndürdüğü anlaşılıyor balıkçılık ve tarım nerdeyse ülkenin yarısı balıkçılıkla uğraşıyor balıklar arasında balinam plana çıkmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi