Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı

  Reklam  Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı

  Forum Alev
  1991 de bağımsızlığını aldıktan sonra, özellikle geçiş döneminin ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler olmuş ve para birimi olarak manat’a bağlı kalmıştır. Ancak, Azerbaycan verimli tarım arazileri, doğalgaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahip bulunmaktadır. Ham petrol üretimi 1991 de 12 milyon tona yaklaşmıştır.

  Doğal gaz üretimi ise 1991 de 11 milyon m3 dur. Toplam doğalgaz rezervi 118.65 milyar metreküp, petrol rezervlerin de 8 milyar varil olduğu savunulmaktadır. Ayrıca, petrokimya, yiyecek, giyim gibi hafif sanayide vardır.

  Tarım ve Hayvancılık
  Azerbaycan’ın yüzde 7’si tarıma elverişli topraklara sahiptir. Bu tarım topraklarının büyük bölümü de Kura ve Aras nehirleri etrafındadır ve ülkede, tarım büyük ölçüde sulamaya dayanmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler tahıl, meyve, pamuk, çay, tütün, üzümdür. Ayrıca, dut ağacından yılda 5000 ton ipek kozası elde edilmektedir.

  Azerbaycan tarımında ve ekonomisinde hayvancılığın da önemli yeri bulunmaktadır. En son verilere göre Azerbaycan’da 1.5 milyon sığır, 5 milyon koyun, 30 milyon kümes hayvanı bulunmaktadır.

  Sanayi
  Ağır Sanayi: Enerji, Metalurji, Makine, imal, Kimya, Orman Ürünleridir.

  Hafif Sanayi: Dokuma, dikiş, deri, kürk, kunduradır.

  Ulaşım: Azerbaycan gelişmiş bir ulaştırma sistemine sahiptir.

  Demiryolu: 2090 kilometre.

  Kara Ulaştırması: Karayolu 30.400 kilometre.

  Deniz Ulaştırması: Hazar Denizi yoluyla yapılır.

  Hava Ulaştırması: Bakü hava limanından yapılmakta olup İstanbul, Paris,
  Moskova, Taşkent, Astana, Bişkek, Pekin gibi dünyanın diğer bölgeleriyle bağlantılıdır.

  Turizm potansiyeli yüksek bir cumhuriyettir. Bankacılık ve sigortacılık gelişme süreci göstermektedir. En önemli ihracat, gıda ürünleridir. Petrol ve petro-kimya ürün-eri de ihracatta önemli yer tutmaktadır.

  Eğitim
  Azerbaycan’da eğitimin diğer Türk devlet ve topluluklarına karşı çok ileri olduğu görülür. 1991 istatistiki verilere göre 4775 okulda 1.503.000 öğrenci okumaktadır. Bugün okul sayısı 5.000’e, öğrenci sayısı 1.600.000’e ulaşmıştır.

  Azerbaycan da 6.500 kültür tesisi, 4.605 adet kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Ve okuma yazma oranı yüzde yüzdür. Bakü-Azerbaycan Devlet Üniversitesi ve buna bağlı Enstitüler bütün bilimsel, teknik, sağlık, sanat kollarını içerir boyutlardadır.

  Sağlık
  Azerbaycan da sağlık hizmetleri verilirken üçlü bir sistem uygulanmaktadır.

  >>İlk müdahale sağlık memurlarıyla yapılmakta,

  >>Bunların yetersiz kalması halinde hastalar, hastanelere gönderilmekte,

  >>Hastanelerin yetersizliği durumunda ise hastalar üniversitelerdeki araştırma hastanelerine yollanmaktadır. Böylece Azerbaycan halkı eşit hiçimde sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı

  Reklam  bir ülke düşünün 20 yıl olmuş bağımsızlığını ilan edeli önceleri bağımlı olduğu devlet tarafından yönlendiriliyor . bu kadar kısa zamanda ekonomik göstergelerin çok iyi duruma gelmesi düşünülemez ama gün geçtike doğal kaynakların kullanımı arttıkça ekonomi ve refah seviyesi artacaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi