Konfüçyüs Kimdir, Hayatı

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Konfüçyüs Kimdir, Hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  börütegin_52
  Üye
  Reklam

  Konfüçyüs Kimdir, Hayatı

  Reklam  Konfüçyüs Kimdir, Hayatı

  Forum Alev
  Büyük Çin bilgesi, filozof, siyasal yönetici ve Çin tarihinde resmi din olarak kabul edilen öğretilerin kuramcısı Konfüçyüs, M.Ö 551 yılında, Lu kentinde -şimdiki Shantung eyaletinde- doğdu. Chou hanedanlığı döneminde (M.Ö. 1027-256), Hristiyanlığın doğuşundan yaklaşık beş yüz yıl önce yaşadı. Küçük yaşlardayken babası ölünce, annesi tarafından mütevazı koşullarda büyütüldü.

  Ambar bekçiliği ve kamu arazisi yöneticiliği yaptı ama asıl isteği, Chou hanedanlığının ilk zamanlarına özgü ahlak değerlerini yaymak, bu hanedanlığın kuruluş döneminde hüküm süren iki kralın, Wen ile Wu'nun ülkülerini yeniden canlandırmaktı. Ama onun dönemi zorlu bir dönemdi. Chou hanedanlığının ilk yıllarının ayırıcı özelliği olan siyasal birlik, siyasal güç, hanedanlığı oluşturan kent devletleri arasındaki çatışmalarla, hanedanlıktan olmayan devletlerin yayılmacı saldırılarıyla, dağlarla vahşi bölgelerden gelen göçebe toplulukların akınlarıyla büyük ölçüde örselenmişti.

  Konfüçyüs'ün kenti Lu işgalcilerin denetimi altına girmişti. Konfüçyüs, öğretisine yetke, nüfuz sağlayacak bir kamu görevine atanmayı başaramamıştı. Bundan ötürü, benzer beklentiler taşıyıp benzer güçlüklerle karşılaşan diğerleri gibi Konfüçyüs de, küçük bir öğrenci, izleyici topluluğunun eşliğinde gittiği saraylara, yöneticilere hizmet sunarak gezginci öğreticilik yapmaya başladı.

  Konfüçyüs'ün yaşam öyküsüyle kişiliğinin de ona atfedilen öğretilerin ayrıntılarının da doğruluğundan emin olmak olanaklı değil. Kaynaklarda, onun ölümünden sonra geliştirilmiş, kuşkusuz pek çok yönüyle izleyicileri tarafından elden geçirilmiş, zenginleştirilmiş, yeniden düzenlenmiş karma açıklamalar vardır. Mevcut bilgilerdeki kimi iç tutarsızlığa, kimi vurgu farklılığına karşın, bilgi ile ahlaksal erdem arayışına tutkuyla inanan, tüm yaşamı boyunca dürüstlüğünü koruyan, kendini sadece öğretmeye adayan bir adama ait bütünlüklü çizgileri seçmek olanaklı. Benzer şekilde, Konfüçyüs'e atfedilen yazılı özdeyişlerin ona ait olup olmadığını saptamak da olanaklı değil. Konfüçyüs'e atfedilen deyişlerle düşüncelerin çoğu �Konuşmalar� diye bilinen bir seçkide toplanmıştır.

  Konfüçyüs düşüncesi, 1583'te Pekin'e yerleşen Cizvit misyonerleri, Çin bilgisi ile kültürünü özümseyip bu yeni bilgilerini Avrupa'ya aktarancıya kadar Batı dünyasında bilinmiyordu. K'ung Fu-tzu adını Latinceleştiren de bu Cizvitler olmuştu ve böylece bu büyük bilge, dünyanın pek çok yerinde Konfüçyüs adıyla tanındı.
 2. 2
  Psikolog
  Özel Üye

  Cevap: Konfüçyüs

  Reklam  Konfüçyüs Sözleri

  Gerçek bilgi kendi cehaletinin farkında olmaktır.  Dans edemeyenin eline kılıç vermemeli.  Yüce insan doğru olanı bilir, sıradan insan para getireni.  Doğal olarak bütün insanlar eşittir ama icraatte aralarında uçurumlar vardır.  Kendine saygı duyana başkaları da saygı duyar.  Senden üstün olmayanlarla asla arkadaşlık etme.  Yüce insan aradığını kendinde bulur. Küçük insanlar ise başkalarında...  Bilgeliğe üç yoldan ulaşılır. Birincisi düşünmek ki en iyisidir. İkincisi kendini sınırlandırmak ki en kolayıdır. Üçüncüsü tecrübe ki en acısıdır.  Geçmişi öğrenen geleceği belirler.  Duyduğum şeyleri unuturum. Okuduğum şeyleri hatırlarım. Yaptığım şeyleri kavrarım.  Dostlarına güvenmemek, dostlarından kazık yemekten daha utanç vericidir.  Yüce insan önce yapacağını yapar, sonra ona göre konuşur.  Herkes göremese de, herşeyde güzellik vardır.  Hiç durmadığınız sürece yavaş gitmenizde zarar yoktur.  Kusurlu bir elmas, kusursuz bir çakıl taşına yeğdir.  İyi olan herşeyi elde etmek zordur. Kötü olan herşeyi elde etmek kolaydır. Dünyanın düzeni böyledir.  Marifet hiç düşmemek değil, her düştüğünde kalkabilmektir.  Sevdiğiniz mesleği seçin. Böylece birgün bile çalışmak zorunda kalmazsınız.  İyi yönetilen ülkede fakirlik utanılacak birşeydir. Kötü yönetilen ülkede zenginlik utanılacak birşeydir.  Yüce insan sözlerinde mütevazi, icraatlerinde aşkın olandır.  Düşünmeden öğrenmek boşa kürek çekmektir. Öğrenmeden düşünmek ise tehlikelidir.  Ölçüsüz konuşan sözlerini tutmakta zorlanır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi