Paul Ehrlich Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Paul Ehrlich Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Paul Ehrlich Kimdir?

  Reklam  Paul Ehrlich Kimdir?

  Forum Alev
  Paul Ehrlich Hakkında)
  (1854-1915)
  Alman bakteri*yoloji bilgini Ehrlich, başta difteri olmak üzere birçok hastalığın önlenmesini ve frengi gibi bazı hastalıkların tedavisini sağlayan ça*lışmalarıyla tanınır. Ayrıca, hastalıkların kimyasal bileşiklerle tedavisini öngören ke-moterapinin de öncüsüdür.

  Strehlen'de doğan Ehrlich Almanya'daki Breslau (bugün Polonya sınırları içindeki Wroclaw), Strasbourg, Freiburg ve Leipzig üniversitelerinde öğrenim gördü. 1878'de tıp öğrenimini tamamlayınca, hastalıkların ön*lenmesinde ve tedavisinde kimyasal madde*lerden nasıl yararlanılabileceğini araştırmaya koyuldu. Bakterilerin vücufdokularına yerle*şerek kolera, tifo, verem, tetanos, kangren gibi birçok hastalığa yol açtıklarını biliyordu. Deneyleriyle bu bilgileri daha da zenginleşti*rerek bazı bakterilerin doğrudan dokuları yıkıma uğrattığını, bazılarının da toksin de*nen zehirli salgılarıyla vücuda zarar verdiğini saptadı. Bunun üzerine bütün ilgisini antitok*sinlere, yani zehirlere karşı etkili olabilen serumlara yöneltti.

  O yıllarda, sağlıklı bir hayvana toksin şırınga edildiğinde hayvanın vücudunda bu maddeye karşı bir antitoksin geliştiği bilini*yordu. Demek ki bu hayvanların kanından hazırlanan serum insanlara şırınga edildiğinde hastalıklara karşı bağışıklık kazandırabilirdi. 1906'dan başlayarak Frankfurt'taki Speyer Deneysel Tedavi Enstitüsü'nde Ehrlich'in yö*netiminde sürdürülen araştırmalarda, difteri*ye karşı bağışıklık yaratmak için at serumu kullanıldı ve Ehrlich difteri antitoksini için gereken kesin dozajı saptadı. Aynı enstitüde, başka hastalıkların antitoksinlerini üretebil*mek için başka hayvanlar üzerinde de araştır*malar yapıldı . 1908 Nobel Tıp Ödülü, bağışıklık konusundaki çalışmala*rı nedeniyle Paul Ehrlich ile İlya İliç Meçnikov arasında bölüştürüldü. Ehrlich'in önemli buluşlarından biri de kimyasal boyaların kullanımına ilişkindir. Fa*reler ve kobaylar üzerinde deneyler yaparak, kömür katranından elde edilen bazı anilin boyaların canlı dokuları ve sinirleri boyadığını buldu. Böylece ilk kez sinir sisteminin çalış*masını inceleme olanağı doğdu. Ayrıca, boya*nan dokularda bakteri ve toksinlerin yol açtığı olumsuz etkiler de gözlemlenebildi. Ehrlich daha sonra bazı boyaların insan ve hayvan dokularına zarar vermeksizin bakterileri yok ettiğini saptadı.

  Tripanozoma adıyla bilinen tekhücreli asalakların yol açtığı bir hastalığa yakalanan fareler mutlaka ölüyordu. Ama hayvana tripan kırmızısı denen kimyasal bir boya verildiğinde hastalık denetim altına alı*nabiliyordu. Ehrlich boyalarla yüzlerce deney yaptı ve sonunda Afrika'da çok yaygın olan uyku hastalığının tripan boyasıyla tedavi edi*lebileceğini buldu.

  Ehrlich 19()9'da da frengi tedavisinde kulla*nılabilen bir bileşik geliştirdi. Frengi bugün bile dünyanın her yanında görülen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Salvarsan adıyla piya*saya sürülen bu bileşik daha çok "606" olarak anılır. Çünkü frengiye karşı etkili olabilecek çeşitli kimyasal bileşikleri deneyen Ehrlich bu bileşiği 606. deneyde bulmuştu. Salvarsan'ın bulunması kemoterapinjn gerçek anlamda başlangıcı sayılır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Paul Ehrlich Kimdir?

  Reklam  ünlü bir sağlıkçı olan paol ehrlich birçok hastalığın tedavisinde başarılı olduğu gibi özellikle kemoterapide öncülük yapan ve adını duyuran bakteri biyoloji bilgini uzmanıdır+ Yorum Gönder
paul ehrlich kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi