Konfüçyüs Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Konfüçyüs Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Konfüçyüs Kimdir?

  Reklam  Konfüçyüs Kimdir?

  Forum Alev
  Çinli filozof (M.Ö. 551-479). Cizvit misyonerlerin, adını «Konfüçyüs» olarak Latinleştirdikleri Kung Fu Dzı, Çin kültürünü derinden etkilemiş bir felsefe ve politika öğretisinin yaratıcısıdır.

  «İyi insanlar» yetiştirmeyi amaçlayan bir küçük okulun kurucusuydu, felsefe öğretiyordu. Ona göre erdem, soyaçekim yoluyla aktarılan bir nitelik değil, kişisel bir çabanın ürünüdür. Bunun için, dürüst olmalı, çevresiyle ahenk içinde yaşamalı ve başkalarına güven göstermelidir. Hareketlerine, davranışlarına ve duygularına hâkim olmak, atalarına saygı göstermek ve toplumun kurallarına uymak da gereklidir.

  Ahlâk Kuralları

  Topraklarında düzenin kurulmasını arzulayan imparatorlar tarafından benimsenen Konfüçyüs ahlâkı, sonradan, gelenekçilikle eş anlam kazandı. Bu niteliğiyle çoğu zaman törelere önem vermeyen bir öğreti sayılan Taoculuğa karşı çıkartıldı. Gerçekte ise, bu iki düşünce, birbirleriyle çelişkili değil, birbirinin tamamlayıcısıdır: yüzyıllar boyunca Konfüçyüsçülük Çinlilerin toplum yaşamını yönetti, Taoculuk ise kişisel kaygılarına (özellikle dinsel) yön verdi.

  Çin Komünizmi ve Konfüçyüs

  XX. yy. başlarından itibaren Çin devrimcileri, Konfüçyüsçülük ile de, onun tutucu yönleriyle de mücadeleye giriştiler. Gene de, çağdaş Çin toplumunda devletin önemi ve ahlâkın oynadığı rol hakkındaki inançlar, bu eski ustanın felsefesini garip bir biçimde andırmaktadır. Bu yüzden, 1974 başlarında, bir devrimci eleştiri akımı, Çin halkının düşüncesinden Konfüçyüsçülüğü kesinlikle silip atmağa girişti.


  Konfüçyüs ve öğrencileri, XIV. yy. Kore resmi. Kendi evinde açtığı okulda eğitici ve sonradan Çin imparatorunun adalet bakanı ve danışmanı olarak Konfüçyüs, toplumsal ve siyasal reform düşüncelerini uygulama alanına koymağa çalıştı. Deyişlerinden birine göre: «Eğer insan kendini yönetmeyi biliyorsa, devleti yönetmekte de hiç bir güçlükle karşılaşmaz demektir.»

 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Konfüçyüs (Konfüçyüs Kimdir? - Konfüçyüs Hakkında)

  Reklam  KONFÜÇYÜSÇÜLÜK

  Giriş
  "Denge Felsefesi"
  Ahlâk ve Jen
  Bilgi ve İnsan
  Adların Düzeltilmesi
  Konfüçyüs ve Eski Yunan
  Tarihi Serüveni
  Seçmeler
  Konfüçyüs'ün yaşam öyküsüyle kişiliğinin de ona atfedilen öğretilerin ayrıntılarının da doğruluğundan emin olmak olanaklı değil. Kaynaklarda, onun ölümünden sonra geliştirilmiş, kuşkusuz pek çok yönüyle izleyicileri tarafından elden geçirilmiş, zenginleştirilmiş, yeniden düzenlenmiş karma açıklamalar vardır. Mevcut bilgilerdeki kimi iç tutarsızlığa, kimi vurgu farklılığına karşın, bilgi ile ahlaksal erdem arayışına tutkuyla inanan, tüm yaşamı boyunca dürüstlüğünü koruyan, kendini sadece öğretmeye adayan bir adama ait bütünlüklü çizgileri seçmek olanaklı. Benzer şekilde, Konfüçyüs'e atfedilen yazılı özdeyişlerin ona ait olup olmadığını saptamak da olanaklı değil. Konfüçyüs'e atfedilen deyişlerle düşüncelerin çoğu ”Konuşmalar” diye bilinen bir seçkide toplanmıştır.
  Konfüçyüs düşüncesi, 1583'te Pekin'e yerleşen Cizvit misyonerleri, Çin bilgisi ile kültürünü özümseyip bu yeni bilgilerini Avrupa'ya aktarancıya kadar Batı dünyasında bilinmiyordu. K'ung Fu-tzu adını Latinceleştiren de bu Cizvitler olmuştu ve böylece bu büyük bilge, dünyanın pek çok yerinde Konfüçyüs adıyla tanındı.


  Konfüçyusun Aşk Öğütleri

  Eş seçmeyi kitap seçmeye benzeten ünlü Konfüçyus'un eşlerin birlikte mutlu bir hayat sürmeleri için
  birbirinden ilginç 14 öğüdü var. Eh, yüzyıllardır kulaktan kulağa yayılmaya devam ettiğine göre pek
  de yabana atılır, öğütler olmasa gerek.

  1- Tedavi edilemez derecede romantik olun.

  2- Birlikte kitap okuyun, elele tutuşun ve birlikte düzenli yürüyüşlere çıkın.

  3- Gülümsemeler bulaşıcıdır. Ona da bulaştırın.

  4- Güvenilir bir sırdaş olun ve onu hiç kimseye şikayet etmeyin.

  5- Onun en sevdiği çiçeği, rengi, müziği, şiiri ve yazarı bilin.

  6- Ona, beklemediği hoş sürprizler yapın. Hiçbir neden yokken de kart ya da küçük aşk notları
  yollayın.

  7- Birbiriniz için özel ve gizli takma adlar bulun.

  8- Aşk, birlikte saçmalamaktır. Arada bir, birlikte sonuna kadar saçmalayın.

  9- Kimin haklı olduğunu tartışmayın, neyin doğru olduğuna karar verin. Her tartışma sonunda barış
  anlaşmasını bir öpücükle imzalayın.

  10- Sevdiğinizi yalnızca onun duyabileceği biçimde eleştirin. Övgünüzü ise bütün dünyaya duyurun.

  11- Bedeninize iyi bakın. Daima sağlıklı ve dinç olmayı hem kendinize hem de ona borç bilin.

  12- Bir kucaklaşmadan ilk ayrılan siz olmayın.

  13- Eş seçmek kitap seçmeye benzer, iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir. İceriği
  sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur.

  14- Aşk için evlenin. Hem eşinizin hem de kendinizin en iyi arkadaşı olun.

  KONFÜCYÜS'TEN İNGİLİZCE BİR HİKAYE
  Stories from Ancient China: Gentlemen Hold No Worries or Fear

  Confucius1 had a disciple named Sima Niu, whose brother wanted to hunt down and kill Confucius because the latter had criticised his secret and illegal city wall construction. As a result, Confucius and his disciples could no longer stay in the Song Kingdom.

  Thinking of his brother's bad deeds, Sima Niu couldn’t help sighing sadly, "Other people have brothers worthy of praising. It is only I who don’t."

  Zixia, a student of Confucius, heard what he said, and comforted him: "I have heard people say, ‘Life and death are just destiny; riches and honour are up to the heavens.’ As long as a gentleman is honest and respectful at heart, has no negligence, and treats others with respect and courtesy, all other people in the world are his brothers. Why would a gentleman worry about having no brothers worthy of praise?"

  Sima Niu then asked Confucius how a person could be considered a gentleman. Confucius replied, "A gentleman has no worries or fear."

  Sima Niu said, "Without worries or fear, one can be considered a gentleman?"

  Confucius knew well about Sima Niu’s feelings. To increase his confidence, Confucius answered, "If you don’t have guilt to find when looking within, why would you worry or fear?"

  At this moment Sima Niu understood what Confucius had said. Confucius continued, "The evil and rebellious things your brother has done have nothing to do with you. If you always worry that others may be prejudiced against you for your brother's actions, your heart won’t be calm. Trust yourself. If you behave righteously and are not guilty, why would you care what others may think?"

  From Lun Yu2

  Notes:

  (1) Confucius (551 B.C. - 479 B.C.) was a famous Chinese spiritual Master. His teachings about morality have deeply influenced East Asian life and thought for two thousand years.

  (2) Lun Yu, or Analects of Confucius, are a record of the words and acts of the Chinese Sage Confucius and his disciples, as well as the discussions they held.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi