Abdülhamid İbn Türk Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Abdülhamid İbn Türk Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Abdülhamid İbn Türk Kimdir?

  Reklam  Abdülhamid İbn Türk Kimdir?

  Forum Alev
  Tarihte Türk lakabını taşıyan nadir Türk bilim adamlarındandır. Hârezmi'nin çağdaşıdır. Cebir konusunda yazmış olduğu kitabın ancak küçük bir bölümü bugün elimizde bulunmaktadır. Burada, özel tipler halinde gruplandırılmış ikinci derece denklemlerinin çözümleri, Hârizmi'ninkilerden daha ayrıntılı olarak verilmiştir.

  Mesela x² + c = bx denkleminin, diğer denklem tiplerinden farklı olarak iki çözümü olduğunu ayrı ayrı şekillerle göstermiş olduğu halde, Hârizmi bir tek şekil kullanmıştır; ayrıca Abdülhamid ibn Türk, c * (b/2)² durumunda çözümün imkansız olacağını da şekil vererek kanıtlamıştır. Bu nedenle İbn Türk'ün açıklamasının Hârizmi'ninkinden daha mükemmel olduğu söylenebilir.

  İbn Türk'ün söz konusu cebir kitabı, Hârizmi'nin ilk cebir kitabı yazarı olma özelliğini şüpheli bir hale getirmektedir, buna rağmen Hârizmi'nin cebir tarihindeki etkisi tartışılamaz önemdedir.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Abdülhamid İbn Türk Kimdir?

  Reklam  Harezmi ile aynı dönemde yaşayarak aynı konulara ilgi gösterip eserler bırakmıştır. Matematikle uğraşmış ve kendine özgü açıklamalarda bulunarak günümüze ışık tutmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi