Doğan Cüceloğlu Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Doğan Cüceloğlu Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Doğan Cüceloğlu Kimdir?

  Reklam  Doğan Cüceloğlu Kimdir?

  Forum Alev
  On bir çocuklu kalabalık bir ailenin son bireyi olarak Mersin'in Silifke kazasında dünyaya geldi. Cüceloğlu eğitimine, Silifke Ortaokulu’nda başladı ardından Kırıkkale ve Ankara Liselerinde devam etti. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Cüceloğlu daha sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji (algılama, düşünme, iletişim) alanında doktorasını yaptı. Bu arada burada kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanıştı ve evlendi üç çocuğu oldu. Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yaptı.

  Cüceloğlu, Fulbright bursu alarak bir yıl süreyle Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulundu. 1980-1996 yılları arasında ABD Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’da görev yaptı. Cüceloğlu’nun kırkı aşkın Türkçe ve İngilizce bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

  1990 yılından beri Türkçe kitap çıkarmaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanını tema olarak seçmiş ve onların duygu ve davranış biçimlerini inceleyen kitaplar yazmaktadır.

  Eserleri

  Bir Kadın Bir Ses
  Başarıya Götüren Aile
  'Mış Gibi’ Yaşamlar
  'Keşkeksiz Bir Yaşam İçin İletişim
  Savaşçı
  İçimizdeki Biz
  Yetişkin Çocuklar
  İyi Düşün Doğru Karar Ver
  İçimizdeki Çocuk
  İnsan ve Davranışı
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğan Cüceloğlu Kimdir?

  Reklam  Doğan cüceloğlu öğreniminin yarısını Türkiye'de geri kalan üniversite öğrenimini Amerika'da tamamlamıştır. Yüksek lisasn yaparak doktora tezini almıştır. Daha sonra Türkiye'ye dönerek görevini burada devam etmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi