Jean-Baptiste de LamarCK Kimdir ? Biyografisi , teorileri ünlü doğa bilimcisi

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Jean-Baptiste de LamarCK Kimdir ? Biyografisi , teorileri ünlü doğa bilimcisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Jean-Baptiste de LamarCK Kimdir ? Biyografisi , teorileri ünlü doğa bilimcisi

  Reklam  Jean-Baptiste de LamarCK Kimdir ? Biyografisi , teorileri ünlü doğa bilimcisi

  Forum Alev
  1. Jean-Baptiste de LamarCK
  Benimde bir çok alanda nick olarak kullandığım LamarCK 'ı size açıklamak istiyorum
  (1744-1829)


  Büyük fransız doğa bilimcisi lamarck,ingiliz bilim adamı charles darwin in doğduğu yıl philosophie zoologique adlı ünlü yapıtını yayımlamıstı.

  bu yapıtında bazı evrim kurallarını açıklamıstır.fransa nın picardie bölgesindeki bir koyde doğan lamarck çocukluğundan beri asker olmayı düsünürken,babasının isteğine uyarak papaz olmak uzere din eğitimine basladı.ama 1760 da babasının olmesiyle orduya yazıldı ve 7 yıl savaslarında karhamanca carpıstı.sağlığı nedeniyle 1768 de ordudan ayrılmak zorunda kaldı.sonraki yıllarda pariste tıp eğitimi gorurken bir yandanda botanik alanındaincelemeler yaptı ve 1778 da fransanın doğal bitki ortusune ilişkin değerli çalısmalar yayımlayınca fransız bilimler akademisine seçildi.1788 sparis botanik bahçesinde goreve seçildi.

  Beş yıl sonra bu kurulus ulusal doğa tarihi müzesi adıyla yeniden örgütlendiğinde zooloji bölümünün yöneticiliğine atanan lamarck o tarihten sonra butun ilgisini zooloji ye yöneltti.bu bilim dalındaki çalısmalarına50 yasından sonra baslamasına ve gozlerinin neredeyse korluk derecesinde bozulmus olmasında karsın bocekler ile solucanlar konusunda en yetkili kişi olarak tanındı.ömrünün son yıllarına doğru da omurgasız hayvanlar biyolojisinin en onemli yapıtlarından birini yayımladı.


  alıntı .. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Jean-Baptiste de LamarCK Kimdir ? Biyografisi , teorileri ünlü doğa bilimcisi

  Reklam  Küçük yaşından itibaren asker olmayı hayal eden biriydi. Orduya katılmak en büyük arzusu iken babasının isteği üzerine rahip olarak din eğitimi alır fakat daha sonra orduya yazılır ve orduda kalır. Daha sonra botanik ile ilgilenmeye başlamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi