Anne-baba Tipleri

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden Anne-baba Tipleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Anne-baba Tipleri

  Reklam  Anne-baba Tipleri

  Forum Alev
  Anne-Baba Tipleri

  Çevremize baktığımızda birbirinden farklı değişik aile tipleri görürüz. Bunları şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

  a) Otoriter

  b) Gevşek

  c) Eğitici

  Sözgelimi çocuk “ben öğretmen olmak istiyorum” dediğinde otoriter aile “Hayır! Doktor olacaksın!” tepkisini verir. Gevşek aile “Bize ne, ne olursan ol...” der. Eğitici aile ise “Yaa öyle mi, ne kadar güzel. En kutsal bir mesleği seçiyorsun, seni tebrik ederiz” şeklinde değerlendirir.

  Otoriter ailede anne-babanın biri veya her ikisi despottur, çocuğu belli kalıplara sokmak ister, ona tercih hakkı bırakmaz. Bu tür ortamlarda yetişen çocuklar ya tümüyle siner, pasif ve çekingen olur. Veya isyan eder, başkaldırır.

  Bu isyan ruhu onun okul hayatında da kendini gösterir. Henüz öğrencilik yıllarında çete hayatı yaşamaya başlar. Terör-mafya gibi karanlık işlere bulaşanlar, daha çok otoriter anne-babanın yanlış tavırlarından ortaya çıkar.

  İlgisiz anne-babalar çocuğa sınırsız bir hürriyet tanır, “ne yaparsa yapsın!” der. Böyle bir ortamda yetişen çocuklar son derece serbest olurlar. Bir kısım kabiliyetleri iyi gelişebilir. Fakat iyi yönlendirme yapılmadığından kendilerine ve başkalarına pek de faydalı olamazlar.

  Eğitici aile ise, çocukla bire bir yakından ilgilenir. Onu belli bir kalıba sokmak yerine, yetenekleri doğrultusunda yönlendirir. Güzel yönlerini takdir ve iltifatla ödüllendirir, düzeltilmesi gereken davranışlarını ise, “tatlı sert” bir üslupla incitmeden ortadan kaldırmaya çalışır.

  Eğitici aile, eğitim görmüş ve görmeye devam eden ailedir. Zira, bilmeyen öğretemez, yetişmeyen yetiştiremez.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Anne-baba Tipleri

  Reklam  etrafımızda bir çok aile tipleri vardır. çocuğumuza ne çok baskıcı nede çok ilgisiz birer aile olmayalım. çocuğumuza vereceğimiz eğitimde önce kendimizi eğitip geliştirelim ki çocuğumuzu da iyi bir şekilde yönlendirelim.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi