Süleyman Bey Camisi (Aydın)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Süleyman Bey Camisi (Aydın) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Süleyman Bey Camisi (Aydın)

  Reklam  Süleyman Bey Camisi (Aydın)

  Forum Alev


  Süleyman Bey Camisi (Aydın)
  İstasyon binası yakınında bulunan ve Süleyman Bey Camisi, klâsik Osmanlı üslubunda yapılmıştır. Süleyman Bey’in vakfiyesinden, Üveyz Paşazade Mehmet Bey’in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir.

  Mimar Sinan’ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği sanılan bu cami, bir avlu içerisinde kare plânlı, kesme taştan ve tek kubbeli bir yapıdır. Kubbesi iki kademeli beden duvarları üzerinde 16 köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Camiyi aydınlatan pencereler duvarlarda ve kasnakta yer almaktadır. Dışarıdan dar bir merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Kubbe içerisindeki bezemeler XVII.yüzyıl üslubuna göre yenilenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir. Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Caminin minaresi 1899 depreminde yıkılmış, şerefeden yukarı kısımları yenilenmiştir. Ancak bu yenilenme orijinal durumundan çok uzaktır. Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan minare 1954-1956 yıllarında cami ile birlikte onarılmış ve orijinal durumuna getirilmeye çalışılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Süleyman Bey Camisi (Aydın)

  Reklam  cezayir beylrbeyi ne kadar zenginse oğlu süleyman beye camii yaptırmış kimin parası ile yaptırmışsa oda tartışılır yapılış tarihi 1683 yılıdır bir dönem yunanlılar bizim memleketi işkal ettiğinde orjinal hali bozulmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi