Ulu Cami Türbesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ulu Cami Türbesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Cami Türbesi

  Reklam  Ulu Cami Türbesi

  Forum Alev


  Ulu Cami Türbesi

  Kütahya, Gazi Kemal Mahallesi’nde, Vacidiye Medresesi ile Ulu Cami arasında, set üzerinde bulunan türbenin içerisindeki mezarların kime ait oldukları bilinmemektedir. Bu mezarlar üzerinde de herhangi bir bilgi verebilecek yazılar bulunmamaktadır. Türbenin son onarımında türbe bütünüyle yeni baştan yapılmış, bu durumda mimari yönden de bir tarihleme yapabilmesini engellemiştir. İsmail Hakkı Uzunçarşılı yerel inanışa dayanılarak bu türbenin Ulu Caminin mimarına ait olabileceğini belirtmişse de bu konuda da kesin bir söz söylemekten kaçınmıştır.

  Türbe kesme taştan yakın tarihlerde onarılmıştır. Osmanlı mimarisindeki açık türbe planları şeklinde olup dört köşesindeki payeler birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmıştır. Bunların üzeri de küçük bir kubbe ile örtülmüşü. Kubbenin üzerine piramidal biçimli hafif bir çatı oturtulmuştur.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Cami Türbesi

  Reklam  Ulu Cami Türbesi kütahya ilinde gazi mahallesinde bulunuyor zaten tek başına ulu cami desek türkiyede 100 lerce yapı çıkar ortaya türbe kesme taştan yapılmış olup pramit şeklinde kubbesi vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi