Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire)

  Reklam  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire)

  Forum Alev


  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire)
  İzmir ili Tire ilçesinde, Turan Mahallesi, Beyler Deresi semtinde bulunan Yoğurtluoğlu Camisi ve medresesinin yapım tarihini ve banisini belirten kitabesi günümüze gelememiştir. Vakıf kayıtlarında da vakfiyesine rastlanmayan bu yapı topluluğunun XV. yüzyılda Yoğurtluoğlu Mehmet Bey tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Halk arasında Yavukluoğlu Külliyesi olarak tanınmaktadır.

  Yapı topluluğunun bir bölümünü oluşturan medrese cami avlusunun doğu ve batı yönlerini çevirmektedir. Doğu ve batı yönünde yedişer odadan meydana gelen medresenin kuzeydoğusunda kare planlı, kubbeli ve imaret denilen bir bölüm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra cami çevresinde bazı yapı kalıntılarına rastlanmışsa da bunların ne olduğu anlaşılamamıştır.

  Medrese kesme taştan ve tuğla hatıllı olarak yapılmıştır. Medrese hücrelerinin önünde yuvarlak kemerlerle birbirlerine bağlı bir revak bulunmaktadır. Bunun arkasındaki on dört medrese hücresi yuvarlak kemerli bir kapı ve dikdörtgen söveli birer pencere ile avluya açılmaktadır. Medrese hücrelerinin içerisinde ocak ve nişlere yer verilmiştir.

  Medrese uzun yıllar harap durumda kalmış, bir ara yoksullar barınağı olarak kullanılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında restore edilmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi (Tire)

  Reklam  Yoğurtluoğlu (Yavukluoğlu) Medresesi Tire de bulunuyor medrese adını aldığı kişi tarafından 1600 lü yıllarda yaptırılmıştır medrese tek katlı kesme taştan yapılmış olup 6 kemer ve 5 kubbeden oluşuyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi