Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş)

  Reklam  Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş)

  Forum Alev


  Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş)
  İzmir ili Ödemiş ilçesi, Birgi Bucağı’nda bulunan bu türbe, Birgi Ulu Camisi’nin güneyinde bulunmaktadır. Aydınoğulları döneminden Birgi’de kalan en eski yapılardan biri olan bu türbenin giriş kapısı üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre, Aydınoğlu Mehmet Bey’in kız kardeşi Sultan Şah için h.710 (1310) tarihinde yaptırılmıştır.

  Sultan Şah’ın vakfı olan, günümüze ulaşamayan medrese ile birlikte yaptırılan bu türbenin etrafı daha sonra hazireye dönüşmüşse de çevre düzenlemesi sırasında buradaki mezar taşları kaldırılmıştır.

  Türbe moloz taş ve tuğladan, altıgen planlı yapılmış olup, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Son yıllarda yapılan onarımlar sırasında özgünlüğünü büyük ölçüde yitiren türbenin üzeri kasnaksız basık bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe doğrudan doğruya duvarlar üzerine oturtulmuştur. Türbeye güney yönündeki bir kapıdan girilmekte olup, her cephesine de yuvarlak kemerli birer pencere açılmıştır. Günümüzde kuzey duvarındaki pencere örülmüş ve burası sağır duvar haline getirilmiştir.

  Türbenin girişi ileriye doğru uzanmış ve bu yüzden de giriş cephesi eyvan biçimine dönüşmüştür. Hafif sivri kemerli bu eyvanın içerisine ve yan yüzlerine karşılıklı birer niş yerleştirilmiştir. Geçmeli basık kemerli girişin kilit taşı üzerine kabara ve iki yanına da madalyonlu basit süslemeler yapılmıştır. Türbenin iki satırlık sülüs yazılı kitabesi giriş kemerinin üzerine yerleştirilmiştir.

  Türbe içerisinde buraya sonradan konulduğu anlaşılan bir mezar bulunmaktadır. İbrahim Hakkı Uzunçarşılı’nın yayınladığı Şah Sultan’ın mezarın ne olduğu bilinmemektedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi (Ödemiş)

  Reklam  Hatuniye (Sultan Şah-Ümmü Sultan) Türbesi Ödemiş te bulunuyor yapılış tarihi 1300 lü yıllardır tek kat kesme taştan yapılan yapı üstünde kiremitli bir kubbeden oluşuyor türbenin için de birde mezar bulunmaktadır+ Yorum Gönder
ümmü sultan kimdir,  ümmü sultan türbesi,  hatuniye türbesi,  ümmü sultan duası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi