Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş)

  Reklam  Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş)

  Forum Alev


  Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş)
  İzmir ili Ödemiş ilçesinde bulunan bu camiyi Aydınoğlu Mehmet Bey 1312 yılında yaptırmıştır. XIV. yüzyılda Ödemiş ve çevresi Aydınoğulları’nın egemenliği altında bulunuyordu.

  Selçuklu üslubunu yansıtan cami kesme taştan kare planlı olarak yapılmıştır. İbadet mekânı dörder sütundan oluşan üç dizi sütunla beş sahna ayrılmıştır. İbadet mekânının önünde sekiz sütunun taşıdığı, üzeri çatılı bir son cemaat yeri bulunmaktadır.

  Mihrabı Selçuklu geleneğini yansıtan çinilerle bezelidir. Mozaik kakma tekniğinde yapılan mihrap firuze ve koyu mor renkte geometrik yıldız ve geçmelerden meydana gelmiştir. Ayrıca kıvrık dal ve Rumiler mihrabı çepeçevre kuşatmıştır. Selçuklu ustası Muzaferiddin Bin Abdülvahid’in eseri olan minber Selçuklu üslubunda, ceviz ağacından çivi kullanılmadan geçme tekniği ile yapılmıştır. Üzerindeki kitabeden minberin sekiz yıl sonra tamamlandığı anlaşılmaktadır. Caminin içerisindeki pencere kapakları da yine aynı ustanın eseridir.

  Caminin güneybatı köşesinde kesme taş kaideli, yuvarlak gövdeli, tek şerefeli minaresi bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) (Ödemiş)

  Reklam  Ulu Cami (Aydınoğlu Camisi) Ödemiş te bulunuyor her yörenin ulu camisi olurda ödemişin olmazmı:) 14. yüzyılda aydınoğulları tarafından yapılmıştır camii kesme taştan ve kare planlıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi