Ulu Cami (Bergama)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ulu Cami (Bergama) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Cami (Bergama)

  Reklam  Ulu Cami (Bergama)

  Forum Alev


  Ulu Cami (Bergama)
  İzmir ili, Bergama ilçesinde bulunan Ulu Cami’yi Sultan Yıldırım Beyazıt 1399 yılında yaptırmıştır. Cami 1905 yılında ve 1949 yılında onarılmıştır.

  Kesme taştan dikdörtgen planlı yapılmış olan caminin ibadet mekânı dört payenin taşıdığı, sekizgen kasnaklı, aynı eksen üzerinde üç kubbe ile örtülmüştür. İbadet mekânına giriş kapısı yan tarafta olup, dikdörtgen çerçeve içerisine alınmış, yuvarlak kemerlidir. İbadet mekânı her duvarda ikişer tane altlı üstlü dörder pencere ile aydınlatılmıştır. Bunlardan üst sıradakiler alçı şebekelidir.

  Mihrap yuvarlak niş şeklinde olup, Selçuklu sülüsü ile yazılmış girift bir kitabesi bulunmaktadır. Aynı zamanda mihrap geometrik bezemelerle ve alçı kabartmalarla süslenmiştir. Minber mermerden olup, geometrik bezemelidir.

  Yanındaki 38 m. yüksekliğindeki minaresi taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli, tek şerefelidir. Minare 1949 yılında onarılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Cami (Bergama)

  Reklam  cami eski cami olduğu her halinden belli bir tek minare yeni gibi duruyor çok katlı bina kesme taştan yapılmış yanyana bulunan üç adet kubbesi vardır cami tarihi 1400 lü yıllara dayanmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi