Konak (Yalı) Camisi (Konak)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Konak (Yalı) Camisi (Konak) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Konak (Yalı) Camisi (Konak)

  Reklam  Konak (Yalı) Camisi (Konak)

  Forum Alev


  Konak (Yalı) Camisi (Konak)
  İzmir Konak Meydanı’nda, Hükümet Konağı’nın önündeki bu camiyi Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hanım 1754 yılında yaptırmıştır. Depremde zarar gören camiyi I. Dünya Savalı sırasında Rahmi Bey h. 1336 (1920) onarmıştır. Bu onarımı belirten bir kitabe giriş kapısı üzerinde bulunmaktadır. Cami 1964 yılında bir kez daha onarım geçirmiştir.

  Klasik Osmanlı mimarisi üslubunda yapılmış olan cami sekizgen planlıdır. Pencerelerin etrafını çeviren çinilerle dikkati çekmektedir. Yapımında taş ve tuğla birlikte kullanılmıştır. İbadet mekânını sekizgen bir kasnak üzerine oturmuş küçük bir kubbe örtmektedir. Caminin içerisi çinilerle bezenmiştir.

  Kesme taş kaide üzerine tek şerefeli, yuvarlak gövdeli minaresi bulunmaktadır.

  Caminin yanında Saat Kulesi ile 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından şehit edilen Tahsin Bey için dikilen İlk Kurşun Anıtı bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Konak (Yalı) Camisi (Konak)

  Reklam  zaten normal şartlarda fakir insanlar bu tür yapıları yaptıramıyordu eskinin zenginleri bu konak sahipleri paşaların kadıların yaptırdığı yapılar .bu camii İzmir, Konak merkez ilçesinde Konak meydanında, Hükümet Konağı önünde yer alan camidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi