Marmaris Müzesi (Marmaris)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Marmaris Müzesi (Marmaris) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Marmaris Müzesi (Marmaris)

  Reklam  Marmaris Müzesi (Marmaris)

  Forum Alev


  Marmaris Müzesi (Marmaris)
  Muğla ili Marmaris ilçesinde, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522 yılında Rodos seferi sırasında yaptırdığı Marmaris Kalesi 1980-1990 yıllarında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve 1991 yılında Marmaris Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Marmaris Kalesi’nde yedi kapalı mekân bulunmaktadır. Kalenin beşik tonozlu girişi de iç avluya açılmaktadır. Avlunun sağında ve solundaki merdivenlerle surların üzerindeki gezinti yoluna çıkılmaktadır.

  Anıt–müze görünümündeki müzenin beşik tonozla örtülü kapalı mekanlarından ikisi arkeolojik eserlerin sergilendiği bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlerde Marmaris çevresinden toplanmış ve kazılarda çıkarılmış taş eserler, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlenen amphoralar, Knidos, Burgaz, Hisarönü kazılarında ele geçen pişmiş topraktan kandiller, koku şişeleri, figürinler, çeşitli kap kaçaklar, camlar, ok uçları, sikkeler ile süs eşyaları sergilenmektedir.

  Müzenin etnoğrafya’ya ayrılan bölümünde Marmaris’te XIX.yüzyılda Osmanlı döneminde kullanılmış günlük yaşamla ilgili eserlere yer verilmiştir. Bunların başında düz yaygılar, dokumalar, kilimler, çeşitli günlük kullanım eşyaları bakırlar, kesici ve delici silahlar ile süs eşyaları sergilenmektedir.


  Kemeraltı Mahallesi, Kale içi, Marmaris
  Tel : (0252) 412 14 59
  Faks : (0252) 412 17 46
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Marmaris Müzesi (Marmaris)

  Reklam  Osmanlı devleti zamanında kale olarak yapılmıştır.Fakat günümüzde müze olarak kullanılmakta ve yerli yabancı turistlerin uğrak yerleri arasındadır.Marmaris bölgesinin en önemli eserleri bu müzede sergilenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi