Beçin Kalesi (Milas)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Beçin Kalesi (Milas) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Beçin Kalesi (Milas)

  Reklam  Beçin Kalesi (Milas)

  Forum Alev


  Beçin Kalesi (Milas)

  Muğla Milas ilçesi, Milas-Ören yolu üzerinde, ilçe merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta Mutluca (Beçin) Köyü’nde bulunan bu kale Bizans döneminde yapılmıştır. Yapımında çevresindeki antik yapıların taşlarından yararlanılmıştır. Yöreye hâkim olan Menteşeoğulları bu kaleyi de onarmıştır.

  Kayalık bir tepe üzerinde bulunan kaleye 2.80 m. genişliğinde bir merdivenle çıkılmaktadır. Kesme taş ve moloz taştan yapılan kalenin kule ve burçları oldukça sağlam bir durumdadır. Kale girişi büyük bir kule şeklinde olup, çift surlarla korunaklı bir görünümdedir. Kalenin güneyinde 1.50 m. kalınlığında surlar günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.

  Evliya Çelebi, bugün toprakla dolmuş olmasına rağmen 10 kulaç derinliğinde bir hendek ve bu hendeğin üzerinde de zemberekli bir köprü olduğunu belirtmiştir. Batısında ise mağaralara kadar yönelen bir yol bulunmaktadır.

  Kale kapısının güneydoğusunda meydanın uçurum yönünde büyük bir çeşme bulunmaktadır. Kale meydanından 350-400 m. güneyde şehri çevreleyen 1,5 m. kalınlığında sur kalıntıları görülmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Beçin Kalesi (Milas)

  Reklam  Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.Kale günümüze kadar sağlam denecek şekilde ulaşmıştır.O bölgede sayısız tarihi eser bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi