Afyonkarahisar Frig Vadisi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Afyonkarahisar Frig Vadisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Afyonkarahisar Frig Vadisi

  Reklam  Afyonkarahisar Frig Vadisi

  Forum Alev
  Frigler, MÖ 1200lerde Trakya ve Boğazlar üstünden Anadoluya gelmişler, ilk yıllarda Trakya ve Güney Marmara Bölgesinde geçici yerleşim merkezleri kurduktan sonra Batı Anadolunun iç kesimlerine yayılmışlardır. Siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750den sonra ortaya çıkan Frigler, Anadoluya gelen Balkan kökenli boylardan biridir. Anadolu dışından gelmelerine rağmen kısa zamanda yerel kültürlerle kaynaşarak Anadolululaşmışlar, özgün bir Anadolu kültürü oluşturmuşlar ve siyasi egemenliklerini kaybettikten sonra dahi bin yılı aşkın bir süre kültürel anlamda varlıklarını sürdürmüşlerdir.

  FRİG VADİSİ TURİZM KUŞAĞI PROJESİ


  Emre Gölü (Döğer)

  Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir İlleri arasında bulunan ve Frigya Vadisi adı verilen alan; turizm için gerekli tarihi, kültürel ve doğal bakımdan önemli özelliklere sahip olmasına rağmen ilimizde yaşayanların dahi yerini ve coğrafi özelliklerini bilmediği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Son yıllarda Vadinin turizm potansiyeli bakımından önemi anlaşılmış ve Afyonkarahisar Valisinin bizzat himayelerinde ve talimatlarıyla; Afyonkarahisar İl merkezi, Döğer, Alanyurt ve İscehisar arasında kalan bölümde ve Bayat İlçesinde Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde İlimiz resmi kurum personellerinin katılımıyla tarihi, kültürel ve doğal varlıkların inceleme çalışmaları yapılmasına başlanılmıştır. Turizm açısından durumları, ulaşım, konaklama ve bölgedeki diğer hizmet potansiyelleri tespit edilmeye çalışılmıştır.

  Kaya Anıtları

  Kumcaboğaz Anıtı (Kayıhan)

  Friglerin Afyonkarahisar Bölgesinde günümüze kalan önemli eserleri, kaya anıtlarıdır. Bunlar, Ayazini, Göynüş Vadisi, Döğerde yoğunluk kazanmıştır. Bunlar M.Ö. 7. yüzyılın sonlarına tarihlenmektedirler. Aslantaş, Yılantaş, Maltaş, Kumcaboğaz, Kapıkaya ve Aslankayayı örnek olarak verebiliriz.

  Kübele, Frig döneminde yeniden önem kazanmış olan Anadolulu bir tanrıçadır. Frigler Anadoluya dışarıdan gelmiş olmalarına rağmen Anadolu kültüründe yer alan Ana Tanrıçaya inanmışlar, tapınım alanları ve anıtlarla birlikte bu dönemde kayalar kültü öne çıkmıştır. Aslankaya, Kapıkayalar ve Maltaş gibi anıtlar yapılmıştır.

  Vadide gerek Frig, gerekse Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda kaya mezarları yer almaktadır. Bunların bazıları, Göynüş Vadisi, Aslantaş, Yılantaş, Ayazini, Akpınar Yaylası Mezar Odaları, Selimiye Mezar Odalarıdır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Afyonkarahisar Frig Vadisi

  Reklam  taşlar oyulmuş yada doğal halde iken düzenlenmiş diyebiliriz ama ortaya çıkan eserler çok etkileyici ve tarihi olmuş tabiki tarihi çok eskilere milattan öncelere dayanmakta+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi