Kınık Köyü Sandıklı - Afyon

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Kınık Köyü Sandıklı - Afyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kınık Köyü Sandıklı - Afyon

  Reklam  Kınık Köyü Sandıklı - Afyon

  Forum Alev
  Kınık Köyü Sandıklı

  Sandıklı Kınık Köyü - Kınık Köyü Hakkında - Kınık Köyü Tanıtımı - Kınık Köyü Resimleri
  İlçe: SANDIKLI

  İl: AFYONKARAHİSAR


  Köy Muhtarı: HASAN GEDİK  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  562

  1997
  442


  İle Uzaklığı:
  50 km

  İlçeye Uzaklığı:
  14 km

  Rakım:
  1040 m


  Tarihi

  Köyün adını Orta Asya'daki Türk boylarından olan ve aynı zamanda Osmanlının geldiği boy olan Kınık boyundan aldığı rivayet edilmektedir[kaynak belirtilmeli].

  Kültür

  Kınık köyünün geçmişten bu yana yaşatabildiği pek az gelenek kalmıştır. Bunlardan bazıları herhangi bir cemiyette(düğün cenaze)tüm köy halkı cemiyet sahibine elinden geldiği kadar yardım eder, yemekler hazırlanır, temizlik işleri yapılır. Ayrıca bayram günleri bayram namazı kılındıktan sonra köy odasında toplanılır. Herkes gücü yettiğince evinden yemek getirir, bu vesileyle bayramlaşılır ve hoş sohbetler edilir. Köyün en geleneksel yeklerinden bazıları ise sac üzerinde yapılan katmer, bükme, taş fırında veya köy fırınında yapılan peynirli, patatesli, pırasalı, yumurtalı ve otlu böreklerlerdir. Ayrıca arabaşı denilen etli ve aynı zamanda acı çorba, sac kavurma, alacaaşı(mercimekli pilav) bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Kınık çevre köyler ve Sandıklı'nın geneli gibi çok göç vermiş ve de vermektedir. En çok göç verilen şehirler ise Denizli ve İstanbuldurYurt dışındaki Kınıklı sayısı da oldukça fazladır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kınık'da yetiştirilen bazı tarım ürünleri: Buğday, arpa, yulaf, yonca, nohut, mercimek gibi tahıların yanında son yıllarda sulama kanallarının yapılmasıyla şeker pancarı ve patates de köyün yetiştirdiği en önemli tarım ürünleri arasında yerlerini almışlardır. Köyde 800-1000 arasında küçükbaş hayvan bulunurken 1000 kadarda büyükbaş hayvan vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Nejdet ÖRENBAĞ
  2004 - Hasan Gedik
  1999 - Abdullah PINARBAŞI
  1994 - Halil PINARBAŞI
  1989 - Mehmet DEMİR
  1984 - Seyfettin ÜNLÜ


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kınık Köyü Sandıklı - Afyon

  Reklam  Afyonun Sandıklı ilçsine bağlı bir köydür.Şeker pancarının yanı sıra nohut mercimek ve buğday yetiştirilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi