Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon

  Reklam  Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon

  Forum Alev
  Yassıören Köyü Başmakçı

  Afyonkarahisar Köyleri - Başmakçı Yassıören Köyü - Yassıören Köyü Hakkında Bilgiler - Yassıören Köyü Resimleri  Yassıören, Afyonkarahisar ilinin Başmakçı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Başmakçı ilçesinden bile daha eski bir yerleşim yeridir.Kadim köy olarak anılır.Çok güzel bir yörük köyüdür. insanları geneli iyidir.Eski adı , Yassı Viran 'dır(harabe anlamında). Devrent denilen köy bu köyden ayrılmadır diyor ihtiyarlar. eski mahallesidir diyorlar.yaklaşık tarih itibariyle 1600 lü yıllarda kurulmuştur.

  Coğrafya

  * Afyonkarahisar'ın merkezine 140 km uzaklıktadır.
  * Başmakçı ilçesine 5 km uzaklıktadır.Denizli ye 100 km,ıspartaya 90 km. burdura da 90 km. uzaklıktadır.ara bölge denilen atıl bir bölgede dir.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.Göller yöresi iklimi etkilidir.kışları ara ara sert, yazları ise çok sıcak geçmektedir.Afyon merkeze göre kışın sıcaklık 3-4 derece fazla olmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 338
  2000 323
  1997 355

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.gençler tekstil fabrikalarına gitmektedir. özellikle genç kızlar geçimini bu yolla sağlamaktadır.köyde çalışamayan ihtiyar sayısıda fazladır.Köyün gençleri tarım dan kazanamadıkları için denizliye çalışmaya gitmektedirler.Bşmakçı ilçesindeki en yetenekli tamirciler bu köydedir.üç adet sanayi ustası vardır .bir adet mobilya dekorasyoncu hüsemin oğlu.su tesisatçısı ali ağras da başmakçı da bir numaradır.köyümüzde bu insanlar bir kazançtır. bu kadar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Cafer AKKAYA
  2004 - Abdülkadir Çalıkuşu
  1999 - Hüsem KORKMAZ
  1994 - Ahmet CESUR
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır , ama faal değildir.taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon,ayrıca internet bağlantısı da mevcuttur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon

  Reklam  Çok eski bir yerleşim yeridir.Yörük insanların yaşadığı şirin bir köyümüzdür.Gençlerin bir çoğu yörede bulunan tekstil fabrikasında çalışmaktadırlar.Bu yüzden işsizlik oranı azdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi