Yarımca Köyü Merkez - Afyon

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yarımca Köyü Merkez - Afyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yarımca Köyü Merkez - Afyon

  Reklam  Yarımca Köyü Merkez - Afyon

  Forum Alev
  Afyonkarahisar Köyleri

  Yarımca, Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy Bulgaristan gelen göçmenlerin yerleştirildiği bir köydür.Adı Bulgaristan'ın Silistre bölgesindeki Selvi Yarımca köyü göçmenlerinin köylerinin isminden gelmektedir.Eski adı Selvi Yarımca iken en son olarak Yarımca köyü adını almıştır.Osmanlı Rus harbinde Osmanlının yenilmesi ve Silistre kalesinin düşmesi üzerine ve Osmanlının buralardaki halkın güvenliğini sağlayamayacağını söylemesi ve artan Bulgar milliyetçiliği ve çetelerin köylü halkı katlemesi nedeniyle Anadoluya göç haraketi başlamış ve Balkanlardaki Türkmen baba halkı göç etmek zorunda kalmıştır.Göç eden halkın bir kısmı şimdiki Yarımca köyü ile birlikte komşu üç köye yerleştirilmiştir.Göç eden halkın bir kısmı ise kütahya Eskişehir bölgesine yerleştirilmiştir.Bir bölümü de Anadoluya göç ederken Trakya ve İstanbulda kalmış ve oraya yerleşmişlerdir.Köy halkının Domaniç bölgesi Karnabad kazası,Alvanar köyü Sungurlar Deliorman mevkii olup bu bölge Osmanlının Balkanlardaki üç akıncı birliğinden biri olan Malkoçların yaşadığı bölgedir.Bugün itibarıyla köy yaklaşık onbir hane olup köy halkının büyük bir kısmı ekonomik nedenler ve tarımın önemini yitirmesinden dolayı Afyon Eskişehir Kütahya civar illerde yaşamaktadır.

  KÜLTÜR =

  Köy Balkanlardan göç eden Türkmen köyü olup,adet gelenek ve görenekleri Türkmen adetleridir.Yemekleri de Osmanlı mutfağıdır.Zamanla Afyon bölgesinde pişirilen yemeklerde köy mutfağına girmiştir.

  Coğrafya

  Afyonkarahisar merkezine 18 km uzaklıktadır.Gazlıgöl kaplıcalarına ise 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 105
  1997 102

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mümin Ertürk
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  2009:- MÜMIN ERTÜRK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yarımca Köyü Merkez - Afyon

  Reklam  köyde bulgaristandan gelen göçmenler bulunmaktadır köyün nufusu çokta fazla değildir geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır kültürleri türkmen kültürüdür yollar asfalt olup eğitim taşımacılık eğitimidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi