Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Reklam  Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Forum Alev
  Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  İlçe: DİNAR


  İl:
  AFYONKARAHİSAR


  Köy Muhtarı:
  Bayram KIRTAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0272 361 24 57

  Cep Telefonu:
  0544 505 01 37


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  308

  1997
  219


  İle Uzaklığı:
  90 km

  İlçeye Uzaklığı:
  20 km

  Rakım:
  1173 m


  Tarihi

  Karabedir köyü,kısa bir geçmişe kadar Akçaköye bağlı olarak muhtarlıkla idare edilmiştir.1950 li yıllarda ayrılmış ve kendi yönetimini kendisi sağlamıştır.Köyde yaşayanların geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.Köy halkı aydın bir topluluktur.Tufan Gündüz'ün kitabında ise 1694 yılında Aydınevi Tükmenlerinden Geyikler sancağına yapılan iskanda Büyük selmanlı aşiretinin Karabedirli ye iskan edildiği yazılmaktadır.Eğer bunu kabul edersek Karabedirli adının bugünkü Karabedir köyü olması dikate alındığında köyün tarihinin aydınlandığını söyleyebiliriz. Köyde bulunan sülaleler :

  Kuşlar sülalesi ( soy isimleri: Kırtaş) Kürdevi sülalesi( soy isimleri:Güçlü ) Gavuklar sülalesi ( soy isimleri: Çevikel) Çobanlar sülalesi ( soy isimleri: Tarakçı ve Kirazlı) Selemli sülalesi ( soy isimleri: Sağlam) Çelikler sülalesi ( soy isimleri: Çelik)

  Köy genellikle birbiriyle uyumlu geçinmeleri ne rağmem her beş yılda bir yapılan muhtar seçimleri köyde ayrışmaya ve küslüklere neden olmakdadir.Halk genel olarak bir biriyle akrabadır.

  Kültür

  Köyün erkekler Köy kahvelerinde vakit geçirir.Kadınlar köle gibi çalışır.Erkek üstünlüğü olan bir köydür.akraba evliliği oldukça fazladır.Geçmişinde çok fakir bir topluluk olduğundan köyün kendine özgü bir yemek kültürü yoktur.Karın doyurmaya yönelik Bulgur ve tavşan etinden yapılan basmaç diye hitap edilen bir nevi köfte,Hamurun küçük küçük misket şeklinde yuvarlanmasıyla ve nohut konularak yapılan Topalak çorbası,buğdayın haşlanması ve kurutulması sonucunda değirmend buldura yakın bir şekilde öğüytülmesi içerisine bol miktarda yoğurt konularak avuç içerisince yassı bir şekil verilerek kurutulması ve kışın hazırlanıp yenen tarhana çorbası köyün belirgin yemeklerindendir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca çevre köy ve kasabalarda üretilen tarım ve hayvansal ürünlerin satın alınarak ticareti yapılır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009- Emrullah KIRTAŞ
  2004- Bayram Kırtaş
  1999- Ibrahim CEVIKEL
  1994- Polat SAGLAM
  1994- Hulisi KIRTAŞ
  1989- Nizamettin KIRTAS
  1984- Hakkı GÜÇLÜ
  0000- Alirıza GÜÇLÜ
  0000- Eşref ÇEVİKEL
  0000- Urhan GÜÇLÜ
  0000- Fahrettin KIRTAŞ
  0000- Dede GÜÇLÜ
  0000- Hasan KİRAZLI
  1950- Bekir GÜÇLÜ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ama taşımalı eğitime geçildiğinden öğrenciler haydarlı kasabasında yatılı olarak eğitim görmektedirler.. Köy ve mahallinde su bulunmamaktadır.Uzun yıllar köy hallkı içilemeyecek derecede kirli kuyu suyu içmiştir.1978 yılından itibaren DSİ tarafından akçaköy'den boru hattıyla getirilen sudan istifade edilmektedir. kanalizasyon yoktur.Dinar Depreminde yapılan evlerin pissu giderleri kuyu sistemlidir. Eski evlerin ise lağım ve atık suları açıktadır.Yağmurlu havalarda lagım sularıakıp sağlığı tehdit etmektedir. Sağlık hizmetini 5 Km uzaklıktaki uluköy sağlık ocağından ve Dinar devlet hastanesinden almaktadırlar. . Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. LÜTFEN DİKKATLE OKUYUN :Hiç bir altyapısı olmayan köyde Çocuk parkı ve Spor Kompleksi bulunmaktadır.( Çalışmaktan ve hayvan otlatmaktan bitap düşen köy halkı için büyük bir önem arzetmektedir

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Karabedir Köyü Dinar - Afyonkarahisar

  Reklam  teşekkür ederim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi