Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar

  Reklam  Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar

  Forum Alev
  Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar

  Afyonkarahisar
  Bilgiler
  Nüfus 615 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 03500
  Alan Kodu 0272
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Afyonkarahisar
  İlçe Sandıklı
  Koçhisar, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün adı antik çağlardan itibaren şimdiki hüdai kaplıcalarıda kapsayan bölgede dahil olmak üzere macıl(örenkaya) ile karasandıklıya kadar uzanan bölgeye bizans dönemine kadar tarihte şifalı su anlamına gelen hiere_polis geçmektedir.Bizans döneminden itibaren karaman veya doğa tabir edilen koyun beslendiği ve damızlık koç yetiştirildiğinden dolayı ve büyük birkale şehri olduğundan dolayı koçhisar adını almıştır.Köyümüzde antik çağlara,roma dönemine,ve bizans dönemine ait kalıntılar vardır.köyün tarihteki depremler ve doğal afetler sonunda oluşmuş ve zeminin 5 ila 8 m derinliğinde bulunan kale surları kanalizasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştır.kale duvarlarını oluşturan taşların uzunluğu 2 ila 3m eni 1m yüksekliğide 1m'dir,butaşlar muntazam şekilde yapı oluşturmaktadır.sit alanı ilan edilmemesi için bu bilgiler saklanmıştır.

  Kültür
  Köyü halkının gayri müslimleri yine hiera polis içerisinde bulunan derebeyliği olan çorhisarda yaşamışlardır,1900'lü yıllarda ve1915'li yıllarda bölgeyi terk ederek kudüs taraflarına gitmişlerdir,bir kısmıda izmir ve diğer illere dağılmışlardır.Köyün şuanki halkının örf,adet,gelenekleri klasik türk,oguz boyu adetleriyle aynıdır.lakin halkın avrupada yetişen ve avrupada yaşayanların avrupayi düğün ve avrupai yaşantıları gelenek ve görenekleri zamanla asimble etmektedir. Yemekleri; arap aşı, hamırsız, etli pilav, kelle-paça, işkembe, tandır, gölle(aşure), otlu bükme, mercimekli mantı v.b yemekler yapılır. Düğünler perşembe'den başlar pazar günü biter. Perşembe alış verişe çıkılır, kızın eksikleri alınır, ziyntleri alınır, cuma kızın eşyaları erkek evine getirilir ve eve döşenerek ev süslenir. Cumartesi kız hamamına tüm köylüler gider, hamam parası erkek evi tarafından karşılanır, ayrıca hamamdan çıkılınca yemek verilir. Damat sağdıçları tarafından yıkanır ve damatlıkları giydirilir. Pazar ise öğle namazına mütakip köy kahvehanelerinde yerli yabancı herkese yemek verilir. Yemek menüsü; tas kebabı, et sulu yayla çorbası, etli prinç pilavı ve çam fıstıklı un helvasından oluşur. Köyün camisi 1975'te yıkılmış ve yerine yenisi yapılmıştır. Tarihte ismi, kaplıcalardan dolayı Hierapolis olarak geçmektedir.


  Coğrafya
  Afyonkarahisar iline 68 km, Sandıklı ilçesine 7 km uzaklıktadır. Ayrıca Hüdai kaplıcalarına 1 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 843
  2000 720
  1997 600

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüz, patates ve pancar üretiminde Sandıklı ve Afyon çapında yer etmiştir. Ayrıca, soğan, haşhaş, buğday, arpa ve benzeri ürünler de köyümüzde yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2007 -Mehmet karaağaç
  2004 -cengiz kocagöz_mehmet karaağaç
  1999 -Mehmet ünlü
  1994 -Mustafa özçelik
  1989 -Hüseyin çalışkan_mustafa özçelik
  1984 -yunus acar
  1981 -Abdullah özçelik
  Muhtarlarımızın ciddi hizmetleri olagelmiştir. Mustafa Özçelik, Köy konağını yaptırmış, hayvanların dinlenmesi için merayı ağaçlandırma çalışması yaptırmıştır, sabit telefonu köye getiren kişidir ve otlakları sulamak için köy çayına bend yaptırmıştır; Hüseyin Çalışkan, köye eski şebeke suyunu getirmiştir; Mehmet Ünlü, köy kanalizasyonunu yaptırmıştır; Mehmet Karaağaç ise yeni su şebekesi ve deposunu yaptırmıştır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır köyün çocukları bu okulda eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2007 yılında bayındırlık ve dsi tarafından sandıklı ile köyümüz arasında kalan ve köyümüzce sıvalık olarak bilinen arazide hayır sever Hacı Naciye coşar tarafından tahsis edilen arsaya su deposu trafo sistemi ve kuyu açılmıştır. Rakım olarak yüksek olan tepeden su enerjisiz olarak şebekeyi beslemektedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar

  Reklam  Koçhisar Köyü Sandıklı - Afyonkarahisar abağlı yaklaşık 70 km uzaklıkta bir köydür nufusu yaklaşık 1000 kişi olan köy de tarım ve hayvancılık ile geçinilmektedir köyde ilkokul bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi