Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi

  Reklam  Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi

  Forum Alev

  1. Giriş

  Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kablolar çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrik enerjisinin iletim ve dağıtımında kullanılan kablolarda, iletkenleri birbirinden izole eden hem de dış ortama karşı koruyan çeşitli yalıtkan kimyasal bileşimler kullanılmaktadır. Bu yalıtkan bileşimler, PE(Polietilen, PVC(Polivinil Klorür) ve XLPE(Çapraz bağlı polietilen) gibi sentetik karışımlardan oluşan yalıtkanlardır. Güç Kablolar değişik esaslara göre sınıflandırılırlar.

  İşletme gerilimlerine göre kablolar,
  • Alçak gerilim kabloları (1 KV Kadar.)
  • Orta gerilim kabloları (1KV - 35kv)
  • Yüksek gerilim kabloları(380 KV kadar)

  olarak sınıflandırılabilir.

  Kullanılan yalıtkan sentetik bileşimlere göre kablolar,
  • Kağıt izolasyonlu kablolar
  • PVC (Polivinilklorid ) kablolar
  • PE (Polietilen) kablolar
  • XLPE(Çapraz bağlı polietilen) kablolar

  olarak gruplandırılabilir.

  İletken yapıldıkları malzemeye göre,
  • Bakır iletkenli kablolar
  • Alüminyum iletkenli kablolar

  şeklinde sınıflandırılabilir.

  2. Enerji Kablolarının Tanımı

  Kabloların gruplandırılmasında bazı ortak tanımlar kullanılmaktadır. Bu tanımlamalar TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ile VDE (Alman Standartları) göre gruplandırılmaktadır. Kablolarda kullanılan bazı temel kavramlar aşağıda verildiği gibidir.

  2.1 Kablo: Elektrik enerjisini ileten, elektriğe karşı yalıtılmış bir veya birden fazla damardan oluşmuş bir mamuldür. Bir veya birden fazla damardan oluşur.
  2.2 Damar: Kablonun yalıtılmış her bir iletkenidir. İletken kısım ile bunu çevreleyen yalıtkandan oluşur. Kablonun yalıtılmış her iletkenine verilen isimdir.
  2.3 İletken: Elektrik enerjisini iletmeye yarayan yalıtılmamış tel veya tel demetidir.
  2.4 Kılıf: İletkeni yalıtmaya yarayan mekanik etkilerden korumak amacı ile kullanılır.İletkeni damarı veya damarları içine alan bir gömlektir.
  2.5 Yalıtkan Kılıf: Çıplak iletkenlerini yalıtan ilk kılıftır. Bu kılıfta kullanılan malzemenin cinsine bağlı olarak kablo, PVC izolasyonlu, kağıt izolasyonlu, lastik izolasyonlu olarak adlandırılır.
  2.6 Ortak Kılıf: Çok damarlı kablolarda damarları kaplayan yalıtıcı ve doldurucu kılıftır. Damar demetine istenilen çevre biçimini vermeye yarayan kılıftır. Yalıtkan kılıfın üstüne gelen ikinci bir kılıftır.
  2.7 Koruyucu Dış Kılıf: Çok damarlı kablolarda kabloya silindir biçimi vermek amacı ile dolgu malzemesinden yapılan ortak kılıftır. Kabloyu dış etkilere karşı korur.
  2.8 Ekran: Yüksek gerilime karşı korumak veya enerji kablolarının haberleşme tesislerine etkisini azaltmak amacı ile kullanılan metal sargıdır. Genellikle her damar üzerine helisel şekilde sarılan bakır şeritlerden oluşur.
  2.9 Konsantrik İletken: Bir damarlı kabloda yalıtkan kılıfın, çok damarlı kabloda ortak kılıfın üzerine gelen bakır telden yapılmış sargıdır.Bu sargı nötr iletkeni olarak kullanılır.
  2.10 Zırh: Kabloyu mekaniki etkilerden koruyan yuvarlak tel veya yassı metal şeritlerden yapılmış örgü veya sargı. Ortak kılıf üzerine sarılır.
  2.11 Termoplastik Yalıtkan: Polyvinylchlorid (PVC), polyethylen (PE) gibi ısıtılarak şekillendirilen ve zamanla ilk sertliği değişmeyen polimer (plastik) maddelerdir.
  2.12 Lastik Yalıtkan: Sentetik veya doğal kauçuğa veya bunların karışımına bazı katkı maddeleri katılması ile elde edilen hamurun vulkanize edilmiş durumudur.


  Kablolarda bir takım sembol ve harfler kullanılmaktadır. Bunları Tablo 2.1’de verilmiştir.

  Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi

 2. Alev
  Özel Üye

  Kablolarda Akım Taşıma Kapasitesinin Sıcaklıkla Değişimi Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi