AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri

  Reklam  AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri

  Forum Alev
  FEDERAL AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri


  Federal marka, yüksek akım kontaktörleri omik, endüktif ve kapasitif AC ile DC devrelerinde güvenle kullanılır. Kontaktörler TS 3629, TS EN 60947-4 ve VDE 0660 standardlarına uygundur. Normal olarak 3 kutuplu olan kontaktörler, sipariş üzerine 1,2 ve 4 kutuplu olarak da imal edilmektedir. Federal kontaktörleri DC akımını kesmek için dizayn edilmiştir. DC’de ark söndürme olayı AC’ye nazaran daha zor oldugu için, Federal kontaktörleri AC devrelerinde de emniyetli ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Kontaktörlerin yedek parça sorunu yoktur. Teknik değerler tablosunda muhtelif kullanım sınıfları ve gerilimler için kontaktörlerin seçimi gösterilmiştir.

  Bobin Devresi :
  AC kumanda besleme gerilimi, bir köprü diyotla DC’ye çevrilerek kontaktör bobinine uygulanmaktadır. Bağlantı şemasından da görülecegi gibi, başlama butonu AC devresine, durdurma butonu ve termik röle açma kontağı ise DC devresine konmuştur. Gerilim dalgalanmalarından etkilenerek kontaktör açmaz. Mesela, kumanda besleme gerilimi (Us) 220 V olan bir şebekede kontaktörün açması için gerilimin 55 V’un (0.25xUs) altına düşmesi gerekir. Kontaktör ilk devreye girerken en fazla 4 A, devrede iken en fazla 180 mA akim çekmektedir. Buradan da anlaşıyacağı gibi Federal kontaktörlerinin güç sarfiyatı çok azdır. Bobin devresinde nüve saçlarının kirlenmesi veya paslanmasından dolayı kontaktörün ses çıkarması kesinlikle sözkonusu degildir.


  Kontak Sistemi :
  Kontaktörün ana devresinde ark ve ana kontakları mevcuttur. Kapama durumunda öncelikle ark kontakları devreyi kapatır ve meydana gelebilecek nominal akım üzerindeki ani yol verme akımlarını bu kontak üzerine alır. Daha sonra ana kontaklar kapanarak tam temas saglanmış olur. Bu kapama düzeni sayesinde ana kontakların birbirine çarparak tahrip olması ve oluşacak arklardan dolayı aşınması önlenmiştir. Açma durumunda, bobin gerilimi kesilir kesilmez yay kuvveti ile öncelikle ana kontaklar, arkasından da ark kontakları açılır. Böylece meydana gelebilecek arkdan dolayı, ana kontaklar tahrip olmaz.


  Yardımcı Kontaklar :
  Kontaktör üzerinde 4 açık, 4 kapalı yardımcı kontak vardır. Bunlardan 2 açık ve 2 kapalı kontak, bobin devresinde kullanılmıştır. Diğer 4 kontak (2 açık, 2 kapalı) ise yedek olarak bulunmaktadır. İstenirse bunlara 2 açık, 2 kapalı kontak daha ilave edilebilmektedir.
 2. Alev
  Özel Üye

  AC-DC Yüksek Akım Kontaktörleri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi