Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar

  Reklam  Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar

  Forum Alev
  Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar

  Zener diyotlar devreye ters bağlanırlar, uçlarına uygulanan gerilimi sabit tutmaya yararlar. Zener diyotlar devreye ters polarmayla bağlandıklarından doğrultmaç diyotlardan farklı çalışırlar. Zener diyotlar belli bir gerilim değerine kadar akım geçirmezken belli bir gerilim değerinden (kırılma, zener noktası) sonra aniden iletken olurlar. Bu kırılma gerilimi diyotun yapıldığı maddeye bağlı olarak değişir.

  NOT: Zener diyot devreye doğru polarmayla bağlandığında diğer diyotlar gibi akım geçirir. Zener diyotlar, sinyal süzme, gerilim sabitleme, eleman koruma gibi amaçlarla kullanılabilir.

  Zener diyotlar küçük akımlarla çalıştıkları için mutlaka ön dirençlerle korunmalıdırlar. Gücü bilinen bir zener diyotun önüne bağlanacak değeri hesaplamak için şu eşitlik göz önüne alınır:  Ön direncin değerini hesaplamak içinse:  formülü kullanılır.

  Örnek: Gücü 200 mW (0.2 W) çalışma gerilimi 12 V olan zener diyotun dayanabileceği
  maksimum akım nedir? Kullanılan zener diyotun bozulmaması için, 15 V giriş gerilimi olan bir devrede zener diyota bağlanması gereken ön direncin değerini bulunuz.

  Çözüm:  ZENER DİYOTLARIN KODLANMASI

  Zener diyotun üzerinde teknik olarak açıklayıcı bazı rakam ve harfler bulunur. örneğin; BZY85C9V1 için;  Bazı kullanım alanları; regüle devreleri, röleyi belli gerilim değerinden sonra çalıştırma, yüksek gerilimden koruma, vs


  ..
 2. Alev
  Özel Üye

  Zener - Zenner Gerilim Sabitleyici Diyotlar - Zener Diyotlar Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi