Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir

  Reklam  Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir

  Forum Alev
  Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir

  #
  elektrik makinaları ile ilgili bir kavramdır.

  genellikle senkron makinelerde göz önünde bulundurulur, ancak bütün elektrik makinalarında göz önünde bulunsun ya da bulunmasın bir endüvi reaksiyonu vardır.

  uygulanan gerilim kutuplarda akım akıtır, akan akım döner manyetik alan olşturur, döner alan endüvide gerilim endükler, endüklenen gerilimle endüvide bir akım akar, akan akımsa esas kaynak olan döner alana ters yönde ama daha küçük bir alan oluşturur. işte bu oluşan alan endüvi reaksiyonudur. bu esnada ayrıca uyarma akımı ile oluşan sabit alanı döner manyetik alan döndürdüğü için motor döner. ancak endüvide oluşan (duvara çarpıp bir kısmı geri dönen dalga gibi) tepki manyetik döner alan esas döner alanın yönünü aksettirir.

  motor çalışmada bu korkunç bir sorun değildir. çünkü senkron makine olsun ya da olmasın zaten motorun istenen hızda ve momentte dönmesi istenmektedir. dönerken içeride oluşan döner alanların şekli, iş makinesini (çok hassas metalurjik işlemler haricinde) etkilemez.

  ancak generatör çalışmada amaç tüketiciye en uygun frekansta, gerilim değerinde ve (sanayi için) fazda elektrik üretilmesi gerektiği için endüvi reaksiyonu önem kazanır. oluşan endüvi reaksiyonu, üretilen elektriğin fazını ve gerilim değerini etkiler. bundan dolayı uyarma akımı ile ayar karakteristiğine uygun gerilim elde edilmeye çalışılır.

  yük endüktif ve ya omik olduğunda, endüi reaksiyonu hava aralığındaki akıyı azaltarak uç gerilimin düşmesine sebep olur. kapasitif yüklerde ise, endüi reaksiyonu ile hava aralığındaki akı artarak uç gerilimin artmasına sebebiyet verir. her iki durum da zararlıdır ve istanmemektedir.


 2. Alev
  Özel Üye

  Endüvi reaksiyonu - endüvi - reaksiyo - endüvi nedir Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
endüvi reaksiyonu nedir,  endüvi reaksiyonu anlamı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi