Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler

  Reklam  Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler

  Forum Alev
  Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler

  Silikon, sağlıktan sanayiye kadar, kendisine çok geniş kullanım alanları bulabilen ender buluşlardan biridir.Silikon, sentetik bir kauçuk olup, silisyum elementlerinden bir seri kompleks reaksiyonlar sonucu elde edilir. Polimer terkibinde, karbon, kükürt, nitrojeni klor veya başka bir halojen bulunmadığından dolayı açık alev etkisiyle tahrip olduğunda dahi, zehirli gaz ve duman salmaz (Halogen Free).
  Silikon, diğer elastomerlerden çok farklı bir yapıya sahip olduğu için, bu tür elastomerlerin, gelişmiş günümüz teknolojisinde ihtiyaçları karşılamaya yetmediği alanlarda;  • Yüksek ve düşük sıcaklıklarda, fiziksel özellikleri değişmez.
  • İklim koşullarından etkilenmez.
  • Rutubet, radyasyon, ultraviyole ışınlar, ozon, oksijen, korozyona ve basınca karşı yüksek direnç gösterir.
  • Çok yüksek elektriksel izolasyona sahiptir.
  • PVC ve diğer kauçuk izoleli Kablolara göre, %50 daha fazla akım taşıma kapasitesi vardır.
  • Kimyasal çözücülere dayanıklıdır.
  • Biyolojik inertlik (etkisizlik) özelliği taşır.
  • Diğer malzemelere yapışmaz.

  Isı dayanımı ve alev geciktirme özelliği
  Silikon izolasyon, yüksek ısı dayanımı ve alev geciktirme özelliklerinden dolayı yangın denetimi önemli olan uygulama alanlarında, güvenle kullanılmaktadır. Yeni geliştirilen özel Silikon izolasyon ise, alevi geciktirmenin ötesinde, alev almaması, alevin içindeyken dahi alevi üzerinde yürütmemesi dökülmemesi yönlerinden, klasik silikon izolasyonlarından çok daha üstün özellikler göstermektedir. Ayrıca, malzemenin yüksek ısı iletkenliği (Düşük özgül ısı katsayısı: 15.9 Mj/Kg.) kablo çalışma sıcaklığının düşük düzeylerde kalmasını sağlar. Bu özelliği de, silikon izolasyona, PVC ve diğer elastomerlerden en az %50 daha fazla akım taşıma avantajını getirmektedir.

  Isı değişimlerine dayanıklılık
  Değişik ısı ortamları, periyodik olarak tekrarlanan ısı değişiklikleri veya darbeli ısı yükü taşıyan ortamlarda Silikon gerçekten de sorun çıkarmayan bir izolasyon malzemesidir. Kaynak ısısı dahi silikon izolasyonu eritemez ve soyamaz. Yüksek ısılarda olduğu gibi, düşük ısılarda da Silikon esas olarak, esnekliğini korumaktadır. -60°C de dahi esnekliği koruyabilen formülasyonlar mevcuttur.


  ..
 2. Alev
  Özel Üye

  Silikon Kablo - Silikon Kablo Nedir - Silikon Kablo ile ilgili Bilgiler Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
silikon kablo nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi