Sargilari Epoksİ ReÇİne İle ÖrtÜlÜ Kuru Tİp Og/ag DaĞitim GÜÇ TransformatÖrlerİ

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Sargilari Epoksİ ReÇİne İle ÖrtÜlÜ Kuru Tİp Og/ag DaĞitim GÜÇ TransformatÖrlerİ ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Sargilari Epoksİ ReÇİne İle ÖrtÜlÜ Kuru Tİp Og/ag DaĞitim GÜÇ TransformatÖrlerİ

  Reklam  Sargilari Epoksİ ReÇİne İle ÖrtÜlÜ Kuru Tİp Og/ag DaĞitim GÜÇ TransformatÖrlerİ

  Forum Alev


  Genel anlamı ile Kuru Tip Transformatörler;manyetik devresi ve sargıları yalıtıcı bir sıvıya daldırılmamış olanbir transformatörlerdir. Bu transformatörler 1970�li yıllara kadarsargıları E veya H sınıfı izolasyona sahip iletkenler kullanılaraküretilmişlerdir. Ancak dielektrik dayanımından dolayı genellikle 10 kVseviyesinin üstüne çıkılamamıştır. 1970�li yıllardan itibaren reçineteknolojisinde sağlanan gelişmeler reçinenin işlenmesinde, kısmi deşarjve reçinenin ömrü ile ilgili problemleri çözmüş ve günümüzde yaygınkullanımı olan (36 kV gerilim seviyesi de dahil) sargıları epoksi reçine ile örtülmüş dökme reçineli kuru tip transformatörler üretilmeye başlanmıştır.

  SARGILARI DÖKME REÇİNE EPOKSİ İLE ÖRTÜLMÜŞ KURU TİP TRANSFORMATÖRLERİN YAPISI:

  Sargılarıepoksi reçine ile örtülmüş dökme reçineli kuru tip transformatörlerinyağlı tip trafolara göre başlıca farkı manyetik devrenin ve sargılarınyalıtıcı bir sıvıya daldırılmamış olmamasıdır. Sargılar cam elyaftakviyeli epoksi ile örtülmüş ve yalıtılmıştır. Soğutma ortamı havadır.

  ÖZELLİKLERİ:

  1.Sargıyalıtımında kullanılan epoksi kolay tutuşmayan, kendi kendine sönebilenve arka maruz kaldığında dahi çevreye zehirli gaz yaymayan özellikleresahiptir.
  2.Neme karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. %100 nemli ortamlarda dahi çalışmasında herhangi bir sakıca bulunmamaktadır.
  3.Fanlı soğutma sistemi ilavesi ile güç kapasitesinin %50�ye varan oranlarda artırmak mümkün olabilmektedir.
  4.Korumave sinyal donanımı olarak sadece sargıları, yüksek çevre sıcaklığı veyaaşırı yüklenmelerin neden olduğu izin verilmeyen aşırı ısınmalara karşıkoruyan Sıcaklık Kontrol Sistemi bulunur.
  5.Mahfaza içine alınarak insanların yoğun olarak bulunabileceği yerlerde emniyetle kullanılabilir.
  6.Sargı yapısı nedeniyle kısa devrelere karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir.
  Bakımgerektirecek herhangi bir parçası mevcut olmadığından işletme ömrüboyunca bakım gerektirmemektedir. Bu nedenle işletme masrafları yokdenecek kadar azdır.

  AVANTAJLARI:

  Sargılarıepoksi reçine ile örtülmüş dökme reçineli kuru tip transformatörleryukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı pek çok avantajlara dasahiptir. Bunlar;

  1.Sadece mahfaza içine alınarak ve başka da önlem gerektirmeden doğrudan doğruya insanların yakınında kullanılabilmek mümkündür.  2.Çevre sağlığını olumsuz etkilemediğinden özel önlemler gerektirmezler.

  3.Yangına karşı son derece güvenlidir. Yangın ortamında yangını hızlandırıcı etkisi yoktur.

  4.Küçük boyutlarından dolayı aynı güçteki yağlı transformatörlere oranla daha az bir alan kaplamaktadır.

  5.Sargıların rijit yapısından dolayı kısa devrelere karşı mekanik dayanımı oldukça yüksektir.

  6.İşletmede bakım gereksinimi yok denecek kadar azdır.

  7.Doğrudan doğruya tüketici ağırlık merkezine yerleştirilmesi mümkün olduğundan kablo yatırımları ve bakır kayıpları azalmaktadır.

  8.Soğutucu fan kullanılarak anma işletme gücünü sürekli % 50�ye varan oranlarda artırmak mümkündür.

  TRANSFORMATÖRÜ DEVREYE ALMADAN ÖNCE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  1.Dökmereçineli kuru tip transformatörler yalnız üzerindeki kaldırmakulaklarından kaldırılarak taşınmalıdır. Kesinlikle bobinlerden tutarakçekme ve itme yapılmamalıdır.

  2.Ambarlama işlemi; üstü kapalı, güneş ışını olmayan, nem ve su buharından uzak -25°C�den soğuk olmayan dahili ortamlarda yapılmalıdır.

  3.IP00 koruma sınıfında (Hücresiz) olan bir dökme reçineli kuru tiptransformatörün yerleştirmesinde imalatçısı tarafından verilen minimummesafelere dikkat edilmelidir. Bu mesafeler kablo bağlantılarınınyapılabilmesi ve elektrik yönden korumanın sağlanması için gereklidir.

  4.Dökmereçineli kuru tip transformatörün bir elektrik tesisineyerleştirilmesinde; tesadüfi dokunmaklara karşı korunmak için gerekliönlemler alınmalıdır. Bunun için pratikte çeşitli metotlar uygulanır.Dökme reçineli kuru tip transformatörler elektrik tesislerinde tekolarak kullanıldıklarında bariyer ve tel kafesle koruma öngörülmektedir.

  5.Transformatörünnominal yükü ile yüklenebilmesi için içinde bulunduğu odanın havasıcaklığı 40°C�i aşmamalıdır. Sıcaklığın artması durumunda oda içindekiısının dışarı atılması yani havalandırılması gereklidir. 2. Alev
  Özel Üye

  Sargilari Epoksİ ReÇİne İle ÖrtÜlÜ Kuru Tİp Og/ag DaĞitim GÜÇ TransformatÖrlerİ Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi