Elektro statik yük

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Elektro statik yük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  bilgee
  Yeni Üye
  Reklam

  Elektro statik yük

  Reklam  Elektro statik yük

  Forum Alev
  elektrostatik yük nedir pc donanımına verdiği zararlar ve bu zararları azaltma yöntemleri çok acil bulmam lazım :S 2. 2
  Mattet
  Usta Üye

  --->: elektro statik yük

  Reklam  Alıntı bilgee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  elektrostatik yük nedir pc donanımına verdiği zararlar ve bu zararları azaltma yöntemleri çok acil bulmam lazım :S
  ESD (Elektrostatik Deşarj) Arızaları

  ESD harddisklere, kartlara ve diğer parçalara hasar verebilir. Montaj ile ilgili tüm prosedürleri ESD çalışma istasyonunda EPA (Electrostatic Protected Area)'da gerçekleştirmek gerekir  Bunlar sağlanamıyorsa montaja başlamadan önce antistatik bileklik takarak bilgisayar bilekliğin kablosu kasasının boyasız yüzeyine bağlamak gerekmektedir. Kartları tutarken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü kartlar üzerinde ESD’ye duyarlı (ESDS) parçalar bulunduruyor olabilir. Kartlar kenarlarından tutarak taşınmalıdır. Koruyucu poşetinden çıkardıktan sonra elektronik parçaların bulunduğu yüz yukarı gelecek şekilde antistatik yüzeye konmalıdır. Kartlar bulunduğu yüzey üzerinde kaydırılmamalıdır.ESD (Elektrostatik Deşarj) cihazları nasıl arızalandırır?  Elektrostatik hasar, üretim ile cihazın çalıştığı lokasyon arasındaki her noktada meydana gelebilir. Hasarlar, aygıtlara kontrolsuz bir çevrede servis verme sırasında veya zayıf ESD uygulamalarının olduğu yerlerde olmaktadır. Genellikle hasarlar vahim arızalar veya belirti göstermeyen arızalar olarak sınıflanmaktadır. Vahim arızalarda aygıt çalışmaz duruma gelmektedir ve problemi gidermek nispeten kolaydır. Fakat belirti göstermeyen arızalarda çözüme ulaşmak çok daha zor ve masraflı olmaktadır.


  ESD'nin (Elektrostatik Deşarj) önemi

  Birçok devre elemanı, komponentler, devreler , ileri teknoloji ürünleri , elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden istenmeyen arızalara ve ürün kalitesinin düşmesi neden olmaktadır. Esd den etkilenen ekipmanları; transistörler ,diyotlar,lazer diyotları,elektro – optik cihazlar, hassas film rezistörleri, ince ve kalın film rezistörleri, kapasitörler, farklı yarı iletkenler, mikro devreler, hibrid cihazlar, piezoelektrik kristalleri ve hatta daha komplike entegrasyonlu devre cihazları olarak sıralayabiliriz ve esd ortamından rahatlıkla etkilenebilen elamanlar olarak gösterebiliriz.  ESD (Elektrostatik Deşarj) nedir?  Malzeme ve objelerin üzerlerinde tuttukları pozitif veya negatif elektrik şarjı, statik şarj veya statik elektrik olarak adlandırılır. Statik terimi nispi bir kavram olup, zamana bağlı olarak statik elektrik (şarj) yavaş bir şekilde azalır. Zamanın uzunluğu malzemenin direncine bağlıdır. Bu malzemelere örnek plastik ve demirdir. Plastiğin elektrik direnci çok yüksek olduğu için uzun süre statik elektriği tutabilir. Demir ise düşük elektrik direnci sebebiyle fark edilmeyecek kadar kısa bir süre üzerinde şarj tutar.

  Statik elektrik birimi voltdur. Statik elektrik 100KV mertebesindedir.

  Malzeme üzerinde biriken statik elektrik iki faktöre bağlıdır. Malzeme üzerindeki şarj miktarı ve malzemenin kapasitif değeri. Bu faktörleri ilişkilendirirsek ortaya basit olarak Q=CV formülü çıkmaktadır. Burada  Q: Şarjı

  C: Kapasiteyi

  V: Voltajı temsil eder.  Böylece düşük kapasitif özellikli bir malzemeye uygulanacak şarj, yüksek voltajlar oluşmasına neden olacaktır. Plastik düşük kapasitif özellikli bir malzeme olduğu için az bir şarj ile yüksek voltajlar üretebilmektedir.

  İki tip statik elektrikten söz edilebilir. Volumetrik ve yüzey. Volumetrik statik elektrik malzemenin gövdesi içinde oluşur. Yüzey statik elektrik ise malzemenin dış yüzeyinde bulunmaktadır Endüstride statik elektrik problemleri yüzey statik elektriğine bağlı olarak oluşmaktadır  Statik elektriğin üç ana sebebi vardır. Sürtünme, ayırma ve indükleme.

  Sürtünme (Friction);

  İki malzeme birbirine sürtüldüğünde, her bir malzemede yüzey atomlarıyla bağlı elektronlar birbirlerine çok yakın bir konuma gelirler. Bu yüzey elektronları bir malzemeden diğerine hareket edebilirler. Elektronların hareket yönü Triboelektrik seriye bağlı olarak ya A malzemeden B malzemeye doğru veya tersidir. Triboelektrik serinin pozitif tarafında yeralan malzemeler elektronlarını vererek pozitif şarj (yük) olurken, negatif tarafta yeralan malzemeler elektron alarak negatif şarj (yük) kazanırlar.

  Ayırma(seperation);

  Ayırma sürtülme işlemine benzemektedir. Yüzey elektronları birbirine çok yakın olacak şekilde temas eden iki malzemeyi birbirinden ayırdığımızda triboelektrik seriye bağlı olarak şarj olurlar.

  İndüksiyon(Induction);

  Güçlü elektrik alanları içinde bulunan malzemeler üzerinde statik elektrik oluşabilir.


  Temel ESD Vakaları- Elektronik aygıtların arızalanmasına ne sebep olur?

  ESD arızası üç sebepten dolayı meydana gelir. Aygıta direk elektrostatik boşalma(deşarj), aygıttan elektrostatik boşalma(deşarj) ve indüktif alanlardaki boşalmalar(deşarj).

  Elektrik yüklü iletken (insan vücudu dahil), elektrostatik olarak hassas bir yüzeye dokunduğunda ESD vakası oluşabilir.

  Elektrostatiğe hassas bir cihazın üzerindeki elektrik yükünün boşalması da bir ESD vakasıdır. Bu, çoğunlukla cihaz bir yüzey üzerinde hareket ettiğinde veya paket içinde titreşime maruz kaldığında oluşur.

  ESD Koruması Gerekli alanlar;

  Mal Kabul, muayene, mağaza, depo, montaj, test ve kontrol, araştırma geliştirme, paketleme, yerinde hizmet tamir, ofis ve laboratuar.

  Topraklama;

  Çalışma alanındaki tüm malzemeleri(çalışma yüzeyi, kişiler, cihazlar vb.) aynı toprak seviyesine getirecek ortak bir topraklama noktasına bağlayarak ESD koruması sağlanabilir. Ortak topraklama noktası iki veya daha fazla topraklama ucunu aynı potansiyele getirmek için yapılan bağlantıdır.

  ESD Bileklik(wristband);

  Çoğu durumda insanlar, yegane statik elektrik üreten kaynaktır. Basit olarak yürüyen veya kart tamir eden biri binlerce volt statik elektrik üretebilir. Eğer bu enerji kontrol edilmezse, elektrostatik hassasiyeti (ESDS) olan cihazları kolaylıkla arızalandırabilir. Bu nedenle insanlar üzerindeki statik elektriği kontrol etmenin en kolay yolu ESD bilekliği takmaktır. Uygun şekilde takılmış ve topraklanmış bir bileklik kişiyi toprak potansiyeline yakın bir seviyede tutar. Çalışma alanı içindeki kişiler ve objeler aynı potansiyel seviyesine sahip oldukları için riskli bir deşarj oluşmayacaktır. Bileklikler günlük olarak test edilmeli ve gözlemlenmelidir.


  buna bi goz at işine yarayabılır
+ Yorum Gönder
elektrostatikten etkilenmiş cihazları elektrostatikten dagıtma yolları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi