USB pil şarj aleti

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden USB pil şarj aleti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  USB pil şarj aleti

  Reklam  USB pil şarj aleti

  Forum Alev
  Bu devre ile nikel kadmiyum(NiCd) nikel metal hidrid(NiHH) pillerinizi, bilgisayarınızın USB portunu kullanarak şarj edebilirsiniz.

  Şüphesiz Laptopunuzla çıktığınız bir seyahatte kablosuz mouse'nuzun pillerini usb den şarj etmek çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
  Özellikler
  Boyut: 9,7 cmx 3cm x 1,5cm
  Piller: 2 adet AA nimh veya nicd
  Şarj akımı: 470 ma
  Şarj kesme yöntemi: pil sıcaklığı(33c°)


  Çalışma Koşulları: 15-25C°  Malzeme Listesi


  R1 56kΩ ¼W,
  R2 27kΩ ¼W
  R3 22kΩ ¼W
  R4 47kΩ ¼W
  R5 750Ω ¼W
  R6 220Ω ¼W
  TR1 10kΩ @ 25°C termistör, approx. 3.7%/C° NTC

  C1 0.1µF 10V kondansatör
  Q1 TIP32C PNP transistor
  Z1 LM393
  LED1 LED, 10mA
  Diğer 2- AA pil yuvası, Küçük soğutucu, USB kablosu
  Açıklama ve Devre şeması
  Devrede LM393 çift voltaj karşılaştırıcısı kullanılmıştır.Çıkış akımı Entegrenin içindeki transistörler çıkış akımını 5.2ma civarında sınırlar. Q1 betası 90 olduğundan şarj akımı yaklaşık olarak 470 ma olucaktır. Böylece 2500mah lik pilleriniz beş saatin biraz üstünde bir sürede tamamen şarj olucaktır.  Pil kapasitesi şarj süresi
  700mAh NiCd 1.5s
  1100mAh NiCd 2.5s
  1600mAh NiMH 3.5s
  2000mAh NiMH 4.5s
  2500mAh NiMH 5.5s

  R1,R2 ve R4 gerilim bölücü olarak kullanıldığından Z1a nin evirmeyen girişinde 1,26V luk gerilim düşümü meydana gelmiştir. Bu gerilim bizim referans gerilimizdir(vref)

  Pillere direk olarak temas halinde olan TR1 termistörü oda sıcaklığında 10kΩ ( 20C) olduğundan R3 ile oluşturduğu gerilim bölücü Z1a eviren girişine (Vtmp) 1.76 V luk gerilim uygulayacaktır.

  Piller tamamen şarj olduğunda ısınıcak ve 33 C ye geldiklerinde TR1 in omik değeri 7.6kΩ a düşecek böylece Vtmp 1.26V olucaktır. Daha önceki yazılarda bahsediliği üzere karşılaştırıcılarda V- V + ya eşit olursa Çıkış 0V olur. Pil sıcaklığı 33C ye ulaştığında Z1a nın Eviren(vtmp) ve evirmeyen(vref) girişleri birbirine eşit olacak ve şarj kesilecektir. Sadece 10ma lik bir sızıntı akımı akıcaktır. Buda pek önemli bir değer değilidir.
  Yapım aşamaları ve baskı devre  baskı devre

  üstten görünüş

  eleman tarafı

  BİTMİŞ HALİ

  Q1 transistörünü resimde görüldüğü gibi soğutucuya bağlayın. Transistörü dik konumda bırakırsanız kırılabilir. Bu yüzden küçük bir soğutucu karta vidalayın. Resim de görülen TR1 termistörü için pil yuvasına uygun bir şekilde delik açın ve termistörü o şekilde lehimleyin. Termistör mutlaka pillere temas etmelidir. 2'li Pil yuvası bulamazsanız 4'lü alıp kesebilirsiniz. USB kablonusu ise eski cihazlardan sökebilirsiniz. Örneğin eski bir mouse'dan.

  Test

  Elemanların doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Baskı devreyi önce gözle sonra da avometre yardımıyla kontrol edin kısa devre Ya da açık devre olmamalıdır. Herşey tamamsa sıra geldi test işlemine; Devreyi USB ye bağlayın( Harici güç kaynaklı bir hub en iyisidir).LED i kontrol edin eğer led sönükse devrenizi güle güle kullanın. Fakat yanıksa TR1 bacaklarını 330ohmluk bir direnç kullanarak anlık olarak kısa devre edin (Böylece Devre Pillerin çok sıcak olduğunu sanacaktır.) Sönmezse devre doğru çalışmıyor demektir. Tekrar gözden geçirin.  Kullanım ve uyarılar


  Şarj işlemi bitince LED sönecektir.

  Pillerin doğru olarak takıldığından emin olunmalıdır

  Aynı tipte pil kullanmalıdır

  piller mutlaka termistöre temas etmelidir.

  AAA( kumanda pili) tipi pilleri şarj ederken; piller termistöre temas etmelidir.Ayrıca bu tip piller çok ısınacağından 700mah kapasitesinden yüksek pilleri şarj etmemelisiniz.

  Yalnızca Şarj edilebilen(rechargeable) NiCd ve NiMH tipi pil kullanılmalıdırç

  Uyarı:Devre hatalı yapılırsa bilgisayarınızda geri dönüşü mümkün olmayan hatalar ortaya çıkabilir. Bu hatalardan doğan sorumluluk size aittir. KOLAY GELSİN... 2. Alev
  Özel Üye

  USB pil şarj aleti Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi