Güçlü bir regüle devresi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Güçlü bir regüle devresi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Güçlü bir regüle devresi

  Reklam  Güçlü bir regüle devresi

  Forum Alev
  • Çıkış Güç Transistorları olarak 3 adet MJ2955 kullanacaktır ve emitter uçlarına 0,22 ohm/5 watt telli dirençler seri olarak girilecektir.(Farklı beta değerlerinden dolayı her 3 tr.'den eşit akım çekebilmek için) Bu dirençler, soğutucu üzerine monte edilen transistör bacakları üzerinde yerleştirilecektir.
  • BD140 yerine BD BD242C kullanacaktır. Ve aynı soğucu üzerine izole edilerek monte edilecektir.
  • Köprü diyot, en az 15 Amper verecek bir tip olacak ve kullanılacak kanatlı soğutucuya tespit edilecektir.
  • Çalışma gerilimini, şarj geriliminden temin edecek şekilde soğutucu kanatlarına uygun bir şekilde, 12 V/45mA bir PC Power Supply FANI ilave edilecektir.
   Böylece 12 amper şarj akımı çekerken bile Güç Transistörlerinde ufak bir ılınma dahi olmadan şarj cihazınızı güvenle kullanabilirsiniz.
   Bu cihazı, 3 ayarlı direnç ile uygun ayarları yaparak normal şarjın yanı sıra Bakım şarjı, Akü Canlandırma şarjı ve PbSO4 akülerin dışındaki her türlü akünün şarj karakteristiklerine uygun biçimde şarj da yapabilirsiniz.
  • Orijinal şemadaki grafik ideal bir sulu kurşun asit akümülatörün şarj akım grafiğidir. Ancak BAKIMSIZ yani elektroliti JEL olan aküler için bu eğriyi kullanamazsınız. Örneğin bu aküler için hücre başına şarj gerilimi 2.3 voltu aşmamalıdır. (12 volt için 13.8V) Bunu P3 ile ayarlayacaksınız. Sulu kurşun asit aküler için bu değer göz başına 2.4 V olup toplamda 14.4 V olacaktır. Ayrıca, grafikte E-F noktalarında uygulanan Tampon (Bakım) şarjını Jelli akülerde uygulamamanız gerekecektir. (P1 kapatılacak)
  • 3x 0,22 ohm/5watt ve 3x 220 ohm dirençler MJ2955’ lerin bacakları üzerine veya soğutucu üzerine monte edilecek bir terminale montajları yapılacaktır.
  • P1. p2 ve p3 ayarlı dirençleri yerine resimlerde görüldüğü gibi birer potansiyometre kullanılarak ayarlar kutu dışına da taşınabilir. Böylece her farklı kapasitedeki akümülatör için cihaz kutusunun açılması gerekmez. HOBİCİ arkadaşım umarım yaparsın takıldıgın bir yer olduğunda yazasın,
 2. 2
  adem14adem
  Yeni Üye

  --->: güçlü bir regüle devresi

  Reklam  çoksagol yapınca görecez 3. 3
  selcuk1965
  Yeni Üye
  harika olmuş teşekkürler elllerinize saglık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi