Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları

  Reklam  Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları

  Forum Alev
  Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları  Osilatör, elektronik devrelerde, kare, testere ve üçgen elektrik sinyallerini veren elektronik düzenektir.
  Düşük frekans osilatörleri (LFO) 0.1Hz ile 10Hz arasinda dalgalar üretirler.
  Doğru akımdan, herhangi bir devreyi veya cihazı beslemek için yüksek güçte bir AC akımı oluşturan osilatorlere invertör adı verilir.


  • Çapraz bağlı LC osilatörü

  Osilatör çeşitleri

  Harmonik ve gevşemeli osilatörler olarak iki ceşittir.

  Osilatörün çalışma prensibi ve kullanım alanları

  Osilatörler belli frekanslarda kare, sinüs, üçgen veya testere dişi biçiminde sinyal üretmeye yarayan, geribeslemeli amplifikatör (yükseltici) lerdir. Diğer bir deyişle kendi kendine sinyal üretebilen elektronik bir elemandır.

  Bir osilatör çıkış sinyalinden aldığı sinyali kendi sinyali yapan bir yükselticidir. Osilatör ilk çalıştırıldığında frekans belirleyici devredeki bir akım dalgası istenilen osilasyon frekansında devre karşısında bir gerilim indükler (elektrik akımı oluşturur). Bu gerilimin bir kısmı devre uçlarına tekrar uygulanır ve devrenin karşısında görülecek şekilde yükseltilir. Aynı işlem defalarca yapılarak istenilen seviyeye ulaşılmış olunur.

  Osilatörler televizyon, radyo, telsiz, AM alıcı ve vericiler, FM alıcı ve vericiler gibi sistemlerde; genel olarak elektronik haberleşme sistemlerinde ve otomasyon sistemlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Kullanım amacı üzerinde durmak gerekirse; komplike sistemlerde elemanlar görevlerini yerine getirebilmek için değişik tipte sinyallere ihtiyaç duyarlar, örneğin bir mikrodenetleyicinin yazılmış olan programı yürütebilmesi için bir kare dalga (clock darbesi) sinyal ile tetiklenmesi gerekmektedir. Yani en genel ifadeyle osilatörde amaç istenilen yerde istenilen miktarda ve istenilen türden sinyalin üretilmesini sağlamak ve elemanların ihtiyaçlarını gidermektir.

  Harmonik osilatör

  Harmonik osilatör, sinüzoid dalgalar üretir.
  Harmonik osilatörleri oluşturmanın çesitli şekilleri vardır. Bunlar;
  Armstrong osilatöru
  Hartley osilatöru
  Colpitts osilatöru
  Clapp osilatöru
  Gecikmeli hat osilatöru
  Pierce osilatöru (kristal)
  Faz kaymali osilatör
  RC osilator (Viyana köprüsü ve "İkiz-T")
  Çapraz bağlı LC osilatörü
  Vačkář osilatöru
  Opto-Elektronik osilatör

  Gevşeme osilatörü

  Genelde kare veya testere dişi gibi, sinüs olmayan dalga şekilleri üretmek için kullanılır. Bu tip osilatörler, bir kapasitörü periyodik olarak deşarj eden transistor gibi doğrusal olmayan bir eleman kullanir.
  Bu tip osilatörler modern devrelerde saat sinyali üretmede kullanılır
 2. Alev
  Özel Üye

  Osilatör - Osilatör Nedir - Osilatör Hakkında Genel Bilgi -Osilatör Şemaları Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
osilatör nedir,  kristal osilatör nedir,  osilator nedir,  osilatör nedir çeşitleri,  osilatör ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi