Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması

  Reklam  Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması

  Forum Alev
  Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması  Devre analizi bir elektrik devresinde bulunan bütün düğüm voltajlarını ve kollardaki akımları bulmak için tercih edilen bir yöntemdir. Bu devre analizi terimi lineer devre analizi anlamındaydı. Bununla birlikte lineer olmayan devreler de analiz edilirdi. Dirençli devreler normalde tek bir kaynağa bağlıdır de direçler basit teknikler kullanılarak analiz edilebilir, bununla beraber dirençli devre analizi terimi bunun yerine kullanılır. Maalesef dirençli devre analizi terimini açıklamak için bazıları yanıltıcı olan devre analizi terimini kullandı. Lineer DC devreleri bağımsız voltaj ve akım kaynakları, bağımlı akım ve voltaj kaynakları ve lineer dirençler içerir. Lineer AC devleleri de en az bir lineer diferansiyel eleman (kondansatör ve bobin), ayrıca en az bir AC kaynak içerir. Eğer bir devrede kondansatör ve bobin yoksa DC devre analiz teknikleri uygulanabilir. Eğer devrede bir vaya daha fazla lineer diferansiyel eleman ve bir AC kaynak varsa AC devre analiz teknikleri uygulanmalıdır.
  Elektrik ve/veya elektronik devrelerini oluşturan bileşenler üzerindeki akımları, gerilimleri ve devreye uygulanan belirli bir giriş işaretine veya fonksiyonuna (örn: dirak delta fonksiyonu, rampa fonksiyonu, zorlama fonksiyonu vs.) karşılık verdiği çıkış cevabını matematiksel yöntemler kullanarak tespit etmeye yarayan yöntemler bütünü.

  DC lineer devre analiz teknikleri

  Lineer DC devre analiz için birkaç metod vardır.

  (1) Düğüm analizi ("düğüm") (2) Göz analizi ("göz") - Kompleks 3D durumlarında çalışmaz (3) Süperpozisyon - normalde eğer devrede bağımsız kaynak varsa düğüm veya göz metodu yapılır. (4) Kaynak dönüştürme - sınırlı bir tekniktir. (5) Eşdeğer devreler - normalde düğüm veya göz metodunda birleştirilir.

  AC lineer devre analiz teknikleri

  AC devre analiz metodu genellikle DC devre analizi ile aynıdır. Bununla beraber kondansatör ve bobin gibi lineer diferansiyel elemanlar için kompleks matematik veya fazör yöntemi kullanılmalıdır.

  The efektif direnç veya empedans gibi bileşenler için

  ve

  Burada ω = 2πf, f = AC kaynağın frekansı, C = the kapasitans ve L = indüktansdir. Kısaca baştaki j nin matematikteki anlamı çok karmaşıktır.

  Lineer olmayan devre analizi

  Lineer olmayan devre analiz yöntemi genelikle şöyle yapılır:

  1. İşlem modunu tahmin etme (açık,kapalı, aktif, vs.) lineer olmayan bütün bileşenler için doğru olan lineer bileşeni lineer olmayan bölüm için yerine koyma.
  2. Devrenin son haline lineer devre analizini uygulama.
  3. Bütün tahminlerin doğru olduğunu kanıtlama. Eğer bütün yaklaşımlar doğru değilse yeni bir yaklaşımda bulunma.

  Devre Analizinde Kullanılan Kanunlar ve Teoremler

  Kirchoff Kanunları
  Kaynak Dönüşümü
  Maksimum Güç Transferi
  Norton Teoremi
  Ohm Kanunu
  Süper Pozisyon Teoremi
  Thevenin teoremi
 2. 2
  shak91
  Yeni Üye

  --->: Devre Analizi - Devre Analizi Nedir - Devre Analizi Araştırması

  Reklam  sağolllllllll çok tşkkk çok iyi oldu mayk+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi