PIC16F876 ile Saat-Derece-Alarm (3 Sensörlü)

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden PIC16F876 ile Saat-Derece-Alarm (3 Sensörlü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  PIC16F876 ile Saat-Derece-Alarm (3 Sensörlü)

  Reklam  PIC16F876 ile Saat-Derece-Alarm (3 Sensörlü)

  Forum Alev
  Hazırlayan ve Düzenleyen Umut KAZANÇ
  Merhabalar;
  Sizlere bu sefer geçen sene yaptığım saat derece alarm devresinden yola çıkarak, evde odaların ve dışarının ısılarını görebilmek için daha gelişmiş bir devre tasarlamaya karar verdim ve PIC 16F876 kullanarak ve 3 tane ISI sensörü destekleyen ve alarm olan çok işe yarayacak bir devre tasarladım.
  Devrede saat entegresi olarak DS1302 kullandım. Bu entegreye bağlanan 32,768KHz kristale 6,2pF kondansatör bağlarsanız sapma oranını azaltırsınız. Pil sayesinde ise enerji kesilmelerinde saatin devam etmesi sağlanmaktadır.
  ISI sensörü olarak ise 3 tane Dallas sensörünü desteklemektedir. (DS1820 - DS18B20 - DS1822). Devrenin sensör kaydetme menüsünde hangi sensör olduğu belirlenip ısı çevirimi yapılmaktadır. Eğer sensörleri benim gibi odandan odaya (8-10m) çekmek istiyorsanız DQ hattındaki 4,7k lık direnci 2,2k yapmalısınız. Hatta stereo jakları kullanarak daha basit şekilde giriş çıkış yaparsınız.

  Devre geçen seneki gibi saat ayar ve alarm menüleri aynı, sadece eklediğim uyarı sıcaklık menüsü var. Bu özellik sayesinde 3 sensörden birini seçerek onun sizin girdiğiniz alt ve üst seviyeleri geçtiğinde kısa bir bip uyarısı vermesidir. Bu sayede odanın sıcaklığını takip edebilirsiniz.
  İlk açıldığında saat ayarları yapılmadığı için ekranda 00 yazmaktadır menü tuşu ile ayarlama yapabilirsiniz...

  Saat, tarih ve alarm ayarları için imleci takip edin.

  Alarm açma - kapama

  Uyarı sıcaklık alt ve üst seviye  sensör seçimi

  Devreyi ilk çalıştırdığınızda ekranda sensörler kaydedilmediği için sıcaklık gösterilmeyecektir. Bunun için DQ hattına ilk sensörü takarak KAY butonuna basın. (!!! sensör kaydetme sırasında DQ hattına sadece 1 sensör bağlayınız) Ekranda ilk sensör kaydetme mesajı gelecektir.

  Butona bastiktan ekranda sensör türü ve sensörün 64 bitlik ROM kodu ekrana gelecektir.
  Daha sonra tekrar KAY butonun basilarak 2. ve 3. sensörler kaydedilir ve islem bittiginde saat ekranina dönecektir. Eger sensörü bos geçmek için KAY tusuna tekrar basin.
  Devrede ledler sayesinde hangi sensörü gösterdigi belli olur ve belirli aralilarla 3 sensör sira ile ekranda gösterilir.
  Devre şeması için Tıklayınız
  HEX dosyası için Tıklayınız

 2. 2
  yasso_first
  Yeni Üye

  --->: PIC16F876 ile Saat-Derece-Alarm (3 Sensörlü)

  Reklam  bunun kaynak kodları yokmu hocam basıcte mı yazıldı asemmebr nmı ne mıcroc mı elınıze saglık guzel ama kaynak kodları lazım+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi