Dijital Numaratör

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Dijital Numaratör ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Dijital Numaratör

  Reklam  Dijital Numaratör

  Forum Alev
  Klasik numaratör yerine basit ve pratik dijital göstergeli numaratör.
  Bilindiği üzere eskilerde kapıcı dairelerinde ve çaycı vb yerlerde mekanik numaratörler bulunurdu. Dairelerden çağırma butonuna basılınca numaratörde ilgili numara gözükür. Peşisıra gelen çağrılar yine gösterilirdi. Çağrı algılanınca görevli mekanik kolu çevirerek inen tüm numaraları kaldırırıdı. Bu şekilde hafızalama ve hafıza silme yapılırdı.
  Aşağıda bu işlemi yapan dijital numaratör görülmekte. 1’ den 9’a kadar butonlara basıldığında 7 segment ekranda ilgili numara gözükür. Buzer’den uyarı sesi gelir ve aynı zamanda pic içerisinde hafızaya alınır. Daha sonra başka bir butona basılınca yeni numara ekranda gözükür, uyarı gelir ve hafızaya alınır. Bu şekilde 10 adet numara hafızaya alınır. 10 hafıza dolduğunda ise sürekli uyarı sesi gelir. Görevli “hafıza” butonuna basınca bir önceki basılan butonun numarası ekranda gözükür ve uyarı sesi gelir. Bu şekilde geriye doğru hafızaya bakma işlemi yapılır.
  Bu sırada yeni bir ikaz gelirse doğrudan ekranda görüntülenir ve hafızaya alınır. Hafızadaki numaralara bakma işlemi herhangi bir sırada yapılabilir. Tüm hafızanın dolmasını beklemek gerekmez.
  Butonların birer uçlarının ortak olması mevcut mekanik numaratör yerine doğrudan bağlanabilmesini sağlamaktadır. Ancak kullanılan eski butonlarda mekanik titreşimler olacaktır. Her ne kadar program esnasında bu giderilmeye çalışılmışsa da tam olarak önlememektedir. Bu sebeple butonların her birine 100 nF paralel bağlamak yerinde olacaktır. Elbette bunun için tek tek butonları açıp içine bağlayacak değilsiniz. Aşağıdaki devrede butonun bağlandığı uç ile şase arasına bağladığınızda butona paralel bağlamış olursunuz.
  9 dan fazla girişli sistemlerde ise ya 2-3 portu olan pic kullanılacak ya da başka mantıklar düşünülecektir. Ben farklı bir mantıkla 16f84 veya 16f628 kullanarak 100’den fazla buton bağlayabilmekteyim. Yine 10’dan fazla numara hafızaya alınabilmektedir. Hafıza sayısı kullanılan pic’in hafızasına bağlıdır. 16f84 ile 50 civarında hafızaya alma işlemi yapılabilmektedir.


  Programın Hex Dosyası
  Proteus VSM'de çizilmiş şema 2. Alev
  Özel Üye

  Dijital Numaratör Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
dijital numaratör
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi