Prince of Persia (PoP) Fan Club

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Fan Club Bölümünden Prince of Persia (PoP) Fan Club ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kopyacı
  Üye
  Reklam

  Prince of Persia (PoP) Fan Club

  Reklam  Prince of Persia (PoP) Fan Club

  Forum Alev
  Prensimiz ve Oyunu Hakkında Bilgiler...


  Oyun, ilk olarak Jordan Mechner tarafından 1989 yılında Apple II adlı bilgisayar için yapılmıştır. Oyun, o yıllarda o zamana kadar görülmemiş grafikler ve animasyonlar içeriyordu, oyun ileri gidim tarzında -mario gibi- programlanmıştı. Mechner, rotoscoping adında bir hareket yakalama tekniğinde üzerinde saatlerce çalışılarak yapılmıştır. Mechner, bu hareket yakalama tekniğini kullanarak oyunun hareketlerini kardeşine yaptırarak oyunun hareketlerini gerçek hareketlere benzer bir biçimde yapmıştır. Ayrıca günümüzdeki oyunlara çok yakın bir dövüş sistemi kullanmıştır... Oyunların müziğinin yapımını babası üstlenmiştir...  Amiga, Apple Macintosh, DOS, NES, Game Boy, Game Gear, SNES, Sharp X68000, Atari ST, Sam Coupe, ve Sega Mega Drive/Sega Genesis platformlarında piyasaya sürülen oyun epey satmıştır...  Oyun, birçok ölümcül tuzak ve bulmacalar içeriyordu, Prensi bu yollarda güvenle sona ulaştırabilmek gerçekten zor bir işti...  Gelelim hikayeye...


  İlk oyun...


  Başlıktan da anlaşıldığı gibi oyun Pers İmparatorluğunda (bugünkü İran) geçmektedir.


  Oyun Pers Sultanının bir savaş nedeniyle uzaktan çağrılmasıyla başlar. Vezir Jaffar tahtı ele geçirme düşüncesindedir. Kahramanımız Prens hapistedir aynı şekilde Prensesimiz de hapistedir ancak onun karar vermek için 1 saati vardır ya ölecek ya da Jaffar ile evlenecektir. Prensimiz de bu 1 saat içerisinde Prensesi kurtarmalı ve Jaffar'ı yenmelidir.


  Oyun eşzamanlı olarak işlemekte ve Prensimiz Prenses'i kurtarabilmek için dikkatli olmalıdır. Oyunu save'lemek sadece level başlarında mümkündür. Oyun sadece süre sona erdiğinde kaybedilir, prens öldüğünde oyun en başından başlar (ne kadar zor değil mi )  İkinci oyun...  daha sonra bilgi eklenecektir.  The Sands of Time:


  Prens daha gençtir ve kendisini babasına kanıtlama çabasındadır. Amacı zafer ve onur'a erişmektir. Savaşta alacağı başarılarla babasının gözünde daha büyük bir savaşçı olmak istemektedir. Bu yüzden Dagger of Time'ı alarak babasına götürür ve ona Zafer ve Onuru getirdiğini söyler. Pers topraklarına dönüldüğünde zamanın kumlarını bir krala hediye ederler. Kralın nasıl açıldığını sormasına karşın Perslerin savaştığı ülkeye ihanet ettiği gibi sinsi planını uygular ve Prensin hançerinin kumları açabileceğini söyler. Bunun üzerine Prens kumları açar fakat herkes kumlardan zehirlenerek canavara dönüşür. Prens dagger sayesinde, Farah boynundaki amulet sayesinde ve vezir koruma büyüsü sayesinde kurtulur. Bunun üzerine prens şimdi zamanın kumları ile zamanı hiç açılmamış olduğu bir zamana geri döndürmelidir.  Warrior Within:


  Prens aslında The Sands of Time'da ölmelidir. Fakat defalarca ölmeden zamanın gücünü kullanarak ve zamanı zamanın kumları ile geri aldığı için Zamanın Gardiyanı Dahaka tarafından öldürülmelidir. Böylece ölmesi gereken herkes ölmüş olacaktır. Prens ölümünü beklemeyi reddederek "Zamanın Adası"na doğru yola çıkar. Amacı geçmişe dönerek zamanın kumlarını yapılmadan önce yok etmektir. Bunun için Empress of Time'ı öldürmesi gerektiğini anlar. Çünkü o ölürse asla kumları yapmayacaktır. Fakat ilk öldürüşünden sonra anlar ki aslında o da zamanın kumlarının yapılmasında rol alan biri olmuştur. Bunun üzerine Mask of Wraith ile bir şans daha elde eder ve geri döner. Bu sefer Empress of Time'ı geçmişte değil kendi zamanında öldürecektir. İyi sonla bitirirseniz (ki PoP: TT için böyle olmalı) Empress of Time'ın yerine Dahaka'yı öldüreceksiniz. Dahaka'yı öldürdükten sonra prens ülkesine Empress Kaileena ile birlikte geri döner fakat hiçbir şey beklediği gibi olmamıştır. (Empress=imparatoriçe)  The Two Thrones:


  Prens kaderini değiştirdiğini varsayarak ülkesine geri döner fakat kuşatma altındadır ülkesi. Bu yüzden ülkesini kurtarmalıdır. Prensin gemisine yapılan saldırı sonucu gemi parçalanır. Prens uyandığında Empress Kaileena'yı kaçırdıklarını görür. Vezir "Dagger of Time" 'ı Kaileena'ya saplayarak kumlara dönüştürür ve bu kumlar The Sands of Time'da olduğu gibi herkesin kumlar sayesinde canavara dönüşmesini sağlar. Ancak kumlar prensin sadece sol koluna gelmiştir ve böylece prensin kolunda kalıcı bir yara oluşmuştur. Bu yara Dark Prince'in oluşmasını sağlamıştır ve prens artık zaman zaman Dark Prince'e dönüşecektir. Vezir "Dagger of Time" 'ı Kaileena'ya sapladıktan sonra kendisine de saplayarak kanatlı bir canavara dönüşür. Prens ülkesini kurtarmak için vezirle yüzleşmelidir. Prens ülkesini vezirden kurtarmaya çalışırken Dark Prince yavaşça prensi ele geçirmeye çalışacaktır.


  (Dagger= Hançer Time= Zaman Sands=Kumlar)
 2. 2
  burn90
  Üye

  --->: Prince of Persia (PoP) Fan Club

  Reklam  paylaşım için teşekkürler güzel ve kısa bir anlatım+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi